Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tipy jak vybrat pracovní desku do kuchyně

Dub 1621 Autor: Redakce

Kuchyňská pracovní deska je v kuchyni jedno z nejdůležitějších míst. Jakákoliv kuchyňská práce se odehrává právě zde. Na kuchyňskou desku jsou kladeny jisté požadavky. Některé desky je splňují méně a jiné naopak dokonale. Vše něco stojí, takže i v tomto případě platí, že čím kvalitnější a modernější desku zvolíme, tím více za ni zaplatíme. Záleží jen na nás, zda vsadíme na levnější řešení a časem desku budeme muset kvůli opotřebení vyměnit nebo rovnou vybereme kvalitní a odolnou desku.

Žula

zula v kuchyniNa přírodním kameni jako je například žula, můžeme pracovat bez obav z poškození. Deska z žuly představuje vrchol odolnosti – je odolná vůči nárazům při klepání masa, tlaku a například i pořezání povrchu v případě krájení přímo na desce. Dobře se udržuje – stačí ji umýt vodou a dokonce ji lze čistit i nožem. Při výběru desky lze volit z různých odstínů od přírodní hnědé přes šedou a černou až po bílou. Jsou k dostání s ostrými i zaoblenými rohy. Žula je neporézní materiál, odolává kyselinám, otiskům prstů i teplu. Její pořizovací cena je vysoká.

Mramor

Mramor také řadíme k tvrdým materiálům. Je méně trvanlivý než žula. Musí se ošetřit penetračním nátěrem. Mramor je velice elegantní materiál, je synonymem luxusu.

Dřevotříska

kuchyn-zebranoPokud máme zájem o cenově dostupnější materiál, nabízí se nám deska z kamene umělého, z masivu nebo z dřevotřísky. Dřevotřískové desky se potahují matným nebo lesklým laminátem s různými vzory podobající se dřevu nebo kameni. Nevýhodou je jejich nižší odolnost. Musíme myslet na použití prkénka nebo podložky, abychom desku nepoškodili.

Masiv

Kuchyňské pracovní desky z masivu se vyrábějí o síle 40 milimetrů. Před používáním se ještě upravují, aby nevstřebávaly vodu a mastnotu. Vydrží déle než desky dřevotřískové.

Umělý kámen

Desky z umělého kamene jsou cenově přijatelnější než desky z přírodního kamene a nejsou téměř vůbec náchylné k nasáknutí vody.

Teraco

Jedná se o směs z úlomků mramoru, žuly, kamenů nebo skla v barevné vyleštěné cementové desce. Tuto desku si můžeme nechat vyrobit na zakázku. Přibližně po roce je potřeba opakovat povrchovou úpravu.  Křehké předměty po dopadu na tuto desku prasknou.

Beton

Průmyslový vzhled kuchyně dodá kuchyňská deska z betonu. Betonový povrch se ale musí tmelit a leštit. Tmelení je třeba provést opravdu důkladně, jinak se deska snadno znečistí. Mezi nevýhody řadíme štěpivost betonu.

Nerezavějící ocel

Téměř dokonalý materiál pro kuchyňské pracovní desky je nerezavějící ocel, která není náročná na údržbu. Můžeme na ni bez starosti odložit vřelé nádobí ze sporáku. Nevýhodou je hlučnost práce na ní, viditelné otisky prstů a vody a snadno se poškrábe.

Důležité detaily

kuchyne z leskleho laminaPracovní deska, na které připravujeme jídlo, by měla být o 5-10 centimetrů níž než je náš ohnutý loket, hrana dřezu by měla být ještě o 5 centimetrů níž. Nejníže umístěná by měla být plocha se spotřebiči. Pro válení těsta je dobré mít ještě další desku, kterou umístíme úplně nejníže.

Běžná výška pracovního stolu je 90 centimetrů. Pokud ale rozebíráme ideální kuchyň, tak bychom neměli zapomenout zmínit, že výška pracovní plochy by měla být přizpůsobena tělesným proporcím jejího uživatele.

Obkladačky

Na pracovní kuchyňskou desku volíme glazované nebo slinuté obkladačky. Nevýhodou je křehkost. Cena je ale příznivá a k dalším výhodám patří vodotěsnost a odolnost vůči znečištění.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

23 reakcí na Tipy jak vybrat pracovní desku do kuchyně
 • Jiřina 20.7.2018 (13:06)

  Pokročil někdo nějak s těmi kuchyněmi na míru? My jsme v očekávání. Máme návrh a čekáme až ji vyrobí a dovezou k nám domů, tak už se nemůžu dočkat

 • Hanka 18.7.2018 (10:20)

  No s manželem zatím čekáme. Máme objednanou schůzku. Zítra tam jdeme, tak jsme moc zvědaví co nám poradí a jak se dohodneme 🙂 ale už se těším

 • Jan 8.7.2018 (15:00)

  Tak co? Pokročili jste nějak v těch kuchyních? 🙂 jsem jenom zvědav jestli ty diskuze mají smysl a tak 🙂 tak se ptám jestli to třeba k něčemu taky je

 • Petr 3.7.2018 (09:39)

  Jakože též máme doma kuchyni na míru a je to poznat.. oproti jiným kuchyním které jsme viděli jde vidět že máme kuchyni vyrobenou kvalitně a že si dali na čas 🙂 a tak to má být!!

 • Martin 26.6.2018 (08:37)

  teda ženský!!! Jak se jedná o kuchyni to se vyznáte 🙂 díky za tipy, musím si zařídit v bytě novou jídelnu a tohle mi příjde vhod 🙂

 • Adéla 18.6.2018 (10:58)

  interiery4u jsou v pohodě. Kámoška skrz ně si nechala navrhnout kuchyni a když jsem se byla u ní doma podívat, tak jsem byla mile překvapená jak moc krásnou kuchyni má, takže tak

 • Honza 11.6.2018 (11:38)

  Jakou máte zkušenost s http://interiery4u.cz/ ??? Koukal jsem se na jejich stánky a četl si recenze a hodně se mi líbí, jen se ptám jestli někdo nemá jejich kuchyni.

 • Jana 29.5.2018 (19:31)

  všude se dočítám že ty kuchyně na míru jsou super, jak je to skvělé a boží, ale nikde jsem se už nedočetla kolik taková kuchyně stojí.

 • Petr 28.5.2018 (11:18)

  Na kolik vás vyšla nová kuchyně? Snažím se porovnávat ceny abych pak mohl doma manželce říct, jaké máme možnosti… já se v kuchyních vůbec neorientuji, ale nemůžu v tom manželku nechat samotnou.

 • Adina 22.5.2018 (22:36)

  A dopadlo to teda nějak? Též se rozhodujeme s manželem co a jak udělýme a jak zařídíme kuchyni, tak se vyjádřete, pokud teda máte jak…

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist