Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Tipy jak vybrat pracovní desku do kuchyně

Dub 1621 Autor: Redakce

Kuchyňská pracovní deska je v kuchyni jedno z nejdůležitějších míst. Jakákoliv kuchyňská práce se odehrává právě zde. Na kuchyňskou desku jsou kladeny jisté požadavky. Některé desky je splňují méně a jiné naopak dokonale. Vše něco stojí, takže i v tomto případě platí, že čím kvalitnější a modernější desku zvolíme, tím více za ni zaplatíme. Záleží jen na nás, zda vsadíme na levnější řešení a časem desku budeme muset kvůli opotřebení vyměnit nebo rovnou vybereme kvalitní a odolnou desku.

Žula

zula v kuchyniNa přírodním kameni jako je například žula, můžeme pracovat bez obav z poškození. Deska z žuly představuje vrchol odolnosti – je odolná vůči nárazům při klepání masa, tlaku a například i pořezání povrchu v případě krájení přímo na desce. Dobře se udržuje – stačí ji umýt vodou a dokonce ji lze čistit i nožem. Při výběru desky lze volit z různých odstínů od přírodní hnědé přes šedou a černou až po bílou. Jsou k dostání s ostrými i zaoblenými rohy. Žula je neporézní materiál, odolává kyselinám, otiskům prstů i teplu. Její pořizovací cena je vysoká.

Mramor

Mramor také řadíme k tvrdým materiálům. Je méně trvanlivý než žula. Musí se ošetřit penetračním nátěrem. Mramor je velice elegantní materiál, je synonymem luxusu.

Dřevotříska

kuchyn-zebranoPokud máme zájem o cenově dostupnější materiál, nabízí se nám deska z kamene umělého, z masivu nebo z dřevotřísky. Dřevotřískové desky se potahují matným nebo lesklým laminátem s různými vzory podobající se dřevu nebo kameni. Nevýhodou je jejich nižší odolnost. Musíme myslet na použití prkénka nebo podložky, abychom desku nepoškodili.

Masiv

Kuchyňské pracovní desky z masivu se vyrábějí o síle 40 milimetrů. Před používáním se ještě upravují, aby nevstřebávaly vodu a mastnotu. Vydrží déle než desky dřevotřískové.

Umělý kámen

Desky z umělého kamene jsou cenově přijatelnější než desky z přírodního kamene a nejsou téměř vůbec náchylné k nasáknutí vody.

Teraco

Jedná se o směs z úlomků mramoru, žuly, kamenů nebo skla v barevné vyleštěné cementové desce. Tuto desku si můžeme nechat vyrobit na zakázku. Přibližně po roce je potřeba opakovat povrchovou úpravu.  Křehké předměty po dopadu na tuto desku prasknou.

Beton

Průmyslový vzhled kuchyně dodá kuchyňská deska z betonu. Betonový povrch se ale musí tmelit a leštit. Tmelení je třeba provést opravdu důkladně, jinak se deska snadno znečistí. Mezi nevýhody řadíme štěpivost betonu.

Nerezavějící ocel

Téměř dokonalý materiál pro kuchyňské pracovní desky je nerezavějící ocel, která není náročná na údržbu. Můžeme na ni bez starosti odložit vřelé nádobí ze sporáku. Nevýhodou je hlučnost práce na ní, viditelné otisky prstů a vody a snadno se poškrábe.

Důležité detaily

kuchyne z leskleho laminaPracovní deska, na které připravujeme jídlo, by měla být o 5-10 centimetrů níž než je náš ohnutý loket, hrana dřezu by měla být ještě o 5 centimetrů níž. Nejníže umístěná by měla být plocha se spotřebiči. Pro válení těsta je dobré mít ještě další desku, kterou umístíme úplně nejníže.

Běžná výška pracovního stolu je 90 centimetrů. Pokud ale rozebíráme ideální kuchyň, tak bychom neměli zapomenout zmínit, že výška pracovní plochy by měla být přizpůsobena tělesným proporcím jejího uživatele.

Obkladačky

Na pracovní kuchyňskou desku volíme glazované nebo slinuté obkladačky. Nevýhodou je křehkost. Cena je ale příznivá a k dalším výhodám patří vodotěsnost a odolnost vůči znečištění.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

23 reakcí na Tipy jak vybrat pracovní desku do kuchyně
 • Honza 21.5.2018 (10:09)

  Tak co? Jak jste to nakonec vyřešili s těmi kuchyňskými linkami a tak? 🙂 má to nějaký posun? Nebo máte už někdo nějaký výsledek?

 • Adéla 30.4.2018 (09:38)

  Petře!!! Tys tady říkal že ty interiery4u jsou v pohodě.. zavolala jsem tam a mám s nimi domluvenou schůzku, tak uvidíme jak to dopadne 🙂

 • tomas 29.4.2018 (22:15)

  Já si nechal udělat kuchyni na míru a neměnil bych. Bylo to rychlé, a přesně tak jak jsem chtěl i s cena byla super, prostě paráda

 • Sába 24.4.2018 (19:03)

  máme kuchyni v hrozném stavu. už to chce opravdu vyměnit a já bych chtěla aby nová kuchyně už něco vydržela a byla krásná… rady? tipy?

 • Michal 22.4.2018 (22:43)

  Však ať si každý vybere jestli chce kuchyni na míru nebo ne 😀 já jsem se taky dlouho rozhodoval co a jak a pak jsme se rozhodl.

 • Eva 27.3.2018 (22:10)

  No nevím. Myslím že by to pro mě bylo zbytečné, taková kuchyně na míru. Je to drahé a navíc to i také déle trvá ne? Nebo máte nějaké prima rady?

 • Petr 22.3.2018 (21:12)

  Zkuste se mrknout na http://interiery4u.cz/ mně a mojí manželce udělali v praze na bytě tak krásnou kuchyni že byste koukali!!!!

 • Adéla 12.3.2018 (12:17)

  To je sice fakt Honzo, že je toho internet plný, ale člověk nikdy neví kde to stojí za to kde ne 🙁 proto se tak nějak i ptám… mám trochu problém s prostorem. Je ho málo tak nevím jak to vyřeším

 • Honza 5.3.2018 (09:22)

  Adélo!!! Internet je toho plný. Hodně záleží na ceně a taky na odbornosti, podle toho si vybírej, protože pokud chceš aby ti kuchyně nějakou dobu vydržela, tak jdi za profíky!!!

 • Adéla 28.2.2018 (09:12)

  Miluji kuchyně a koukání se na ně a zařízování kuchyní a vše co s tím souvisí… 🙂 máte tip někdo na nějaké hezké kuchyně? ráda bych se mrkla 🙂

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist