Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Termovize: jak si vybrat tu pravou pro vás?

Dub 2116 Autor: Komerční sdělení

Toto zařízení je zajímavým druhem loveckých potřeb, který dokáže to, co lidské oko neumí. Jedná se o vidění v úplné temnotě. Termovize budou zajímat myslivce, ale také například uniformované služby, kteří díky tomuto zařízení mohou zjistit přítomnost osob v objektu, využívá se taktéž v geodézii, stavitelství a v současné době dochází k jejich spárování s drony. Díky termovize může být myslivectví mnohem bezpečnějším a efektivnějším. Do jakého zařízení ale investovat a jak se při nákupu rozhodovat?

termovize pro myslivce

Foto: Tibor Duris / Shutterstock.com

Co je to termovize?

Termovize využívá bezkontaktní detekci elektromagnetického záření ve středním infračerveném pásmu (vlnové délky od přibližně 0,9 μm do 14 μm). Díky tomuto může termovize zaznamenávat tepelné záření vyzařované při teplotách od -40 až po 2 000 °C. Avšak termovize, které se běžně používají k lovu, nabízejí teplotní rozmezí o něco nižší – obvykle od -20 °C až do + 250 °C.

Termovize a noční vidění

Termovize a přístroje pro noční vidění mají sice stejný cíl, nicméně se jedná o pozorovací zařízení, která mají poněkud odlišný způsob fungování. Oba dva fungují na principu infračerveného zařízení, ale na jiném principu. Zatímco zařízení pro noční vidění vyzařuje infračervený paprsek světla (pro lidské oko neviditelný) a díky němu může vytvořit efekt vidění ve tmě, termovize registruje paprsky ve formě tepla. Ty pak dokáže vyobrazit v detektoru. Technologie, které jsou použity v termovizních jsou složitější, než technologie použité pro zařízení zajišťující noční vidění. Proto jsou také obvykle dražší než tato zařízení.

Kde chcete mít termovizi?

Existuje hned několik způsobů, jak může být termovize zabudována. Pokud je vaším primárním zájmem zacílení na objekt a střílení, pak byste měli investovat do termovize, která se dá namontovat na zbraň. Tu pak můžete používat k pozorování a střelbě zároveň. Druhou možností je termovizní adaptéry, které je možné namontovat na standardní dalekohled nebo puškohled. Třetí možností je pak termovize ve formě monokuláru či dalekohledu (liší se tím, že monokulár je určen pro pozorování jedním okem, u dalekohledu se díváme oběma očima). Tyto umožňují spatřit cíl z poměrně velké vzdálenosti.

Rozlišení senzoru

Dalším důležitým faktorem při výběru termovize je rozlišení senzoru. Čím vyšší rozlišení, tím větší je hustota zaznamenaných infračervených paprsků – a to znamená přesnější vidění. Výsledný obraz je tak ostřejší a jasnější u termovizí s vysokým rozlišením; namísto oranžové skvrny můžete vidět kance i s detaily. Standardem pro většinu lovců bude rozlišení minimálně 640 × 480.

Detekční vzdálenost

Dosah detekce by měl být vždy delší, než vzdálenost, na kterou chcete střílet. Díky tomu je mnohem snadnější samotný cíl rozpoznat a počkat si na vhodnou příležitost. Můžete sehnat takové termovize, které vám nabídnou detekční vzdálenosti i na více než 1000 metrů, mnohem obvyklejší (a cenově dostupnější) jsou termovize s detekční vzdáleností od 200 do 400 metrů.

termovize

Foto: funstarts33 / Shutterstock.com

Průměr čočky

Také průměr čočky je dost důležitý, protože platí, že čím je větší, tím více světla dokáže přijmout.

Zvětšení

Zvětšení neboli zoom je další dobrou vlastností, kterou termovize může mít. Může být optický nebo digitální, přičemž optický poskytuje lepší kvalitu obrazu. Digitální dosah je vytvářen bez optického systému, což znamená o něco menší kvalitu obrazu.

Odolnost

Důležitá je taktéž odolnost termovize v různých povětrnostních podmínkách, nebo také odolnost vůči zpětnému rázu (u termovizní připevněných na zbraních) a běžným nárazům (například do ostatního vybavení lovce – například do pevných opasků s přezkou či dalším pevným vybavením).

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist