Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Strašák jménem Žloutenka typu A. Co byste měli vědět?

Říj 1913 Autor: Redakce

S jistou pravidelností se onemocnění virového zánětu jater v populaci objevuje víceméně pořád. Většinou se ale jedná o individuální případy. Nezřídka ale dojde k nakažení více jedinců v jedné lokalitě. Potom mluvíme o epidemii žloutenky, se kterou se v dnešní době můžeme setkat například v Turnově. Počet nakažených stále stoupá a zdroj ještě nebyl odhalen. Někdy se může jednat o infikovanou vodu, kuřecí maso či jiné potraviny. V jiných případech může jít o přenos od jediného jedince. Zde ale pozor může jít pouze o kontakt s fekáliemi nakaženého nebo s jeho krví. Odtud tedy lidový název hepatitidy. Nemoc špinavých rukou. V případě kontaktu s nemocným je na místě dostatečná hygiena. Podle našich zpráv je na celém Turnovsku vykoupena zejména gelová bezoplachová desinfekce na ruce.

myti rukou

Inkubační doba žloutenky A

Inkubační doba je závislá na daném jedinci, jeho zdraví, kondici a věku. Bývá nejčastěji měsíc od nakažení, ale může být v rozmezí 2 – 7 týdnů. První příznaky se snadno zamění s jakoukoliv jinou virózou. Zejména u dětí je velmi často přítomna vysoká teplota, nevolnost, bolení břicha a někdy také zvracení. Až po několika dnech dojde k tmavému zabarvení moči, zežloutnutí kůže a někdy také očního bělma. Krom toho jsou na místě jaterní testy, které hepatitidu A odhalí díky speciálním enzymům. Ale pozor! Některý nemocný vůbec příznaky nemoc mít nemusí! Právě proto jde o velmi nakažlivé onemocnění. Nemocný je infekční asi 14 dní od propuknutí nemoci. Musí být izolován, na testy chodí i ostatní členové rodiny.

Léčba hepatitidy A

Tato nemoc nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Jde o klid na lůžku a dietní stravu, která nesmí zatěžovat játra. Nesmí se tučná masa a sýry, smažené, alkohol, káva a podobně. Při vysoké horečce samozřejmě teplotu srážíme nejlépe chladnými obklady. Při vysoké dehydrataci dojde až na hospitalizaci a infuzím.

Ve valné většině případů se nemocný zcela uzdraví. Také bychom měli zmínit očkování, které je u nás běžně dostupné. Kolik je případů nemocných i přes očkování, které samozřejmě také nese svá rizika, se nám bohužel nepodařilo dohledat.

zloutenka

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist