Sladkovodní krab
Tento velice atraktivní krab má krunýř modro – fialový a oranžové nohy. Vybarvení je ovlivněno stravou a osvětlením. Přestože je jeho schránka velice pevná a takřka nedobytná, pohybuje se se značnou lehkostí a to i při zdolávání různých terénních překážek. Během dne prozkoumává písčité břehy a shání potravu. Strávník je to opravdu nenáročný, slupne takřka cokoliv, na co narazí. Od hmyzu a malých rybek po různé ovoce a zeleninu. Potravu si velkými klepety roztrhá a podává k ústnímu otvoru, který je složen z několika malých podávacích klepítek, pod kterými jsou ostré plošky (zuby).
Proč se krabi svlékají?
Krunýř s krabem neroste, a tudíž ho musí čas od času zahodit a pořídit si nový větší. Tento úkon je pro kraba velice stresující část života, jelikož po prasknutí starého krunýře se z něho musí zavčasu dostat a v tu chvíli je naprosto bezbranný a vydán napospas predátorům. Jeho tělíčko je měkké jak tvaroh, ale jakmile ztuhne, už je zase obrněný a krásný. Pokud krab při soubojích přijde o končetinu, vyvine se mu nová. Tato nožka roste zajímavým způsobem a to tak, že celá najednou, jen skrčená. Dlouho vypadá jako malý pahýlek, ale při pozorném sledování je dobře patrné, jak je nožka složená. Po několika dalších svlékáních ji už může roztáhnout a používat.
Pozor na vyhovující podmínky
Krabi snadno podléhají stresu, a pokud nemají vyhovující podmínky, často hynou. Zažila jsem situace, kdy si krabi sami odtrhávali končetiny a nakonec pošli. Bohužel se v zajetí špatně rozmnožují, a tudíž většina nabízených jedinců je z odchytu z přírody. Vyhovuje jim větší prostor s možností místního ohřevu na 35oC a poměrem souše 2:1. Velice důležité je pro ně UV záření, a to jak UVA, tak UVB. Souš je dobré od vody úplně oddělit, nejlépe přepážkou. Usnadníte si tím spoustu čištění. Tito krabi se rádi zahrabávají do písku, ale také spoustu času tráví pod vodou. Je dobré jim poskytnout nějaké úkryty, které si rádi přizpůsobí svému vkusu. Vodu nepotřebují příliš hlubokou, stačí jim, když se mohou celí potopit. Ovšem i tak je nutné ji buď často měnit, nebo nádrž opatřit výkonným filtrem. K potravě je velice vhodné přimíchávat vápník, který potřebují ke svému vývoji a stavbě krunýře.
Krab není samotář
Krabi žijí ve velkých společenstvech a ani v teráriu by neměl být sám. Pokud se cítí dobře, zvyknou si na vás a naučí se brát potravu z ruky. Jako pamlsek se mi osvědčil l piškot. Moji krabi si na něm velice rádi pochutnali. K jídlu předkládáme kousky rybího masa, nejlépe ze sladkovodních ryb dále moučné červíky, cvrčky, granulky pro raky a kraby, nastrouhanou mrkev, kousek salátového listu apod.
Komentáře k článku
lenka 14.3.2014 (00:43)
Dobrý den pořídila jsem si kraba suchzemského chtěla bych vědět co ve skutečnosti krabíci jedí a jakou potravu