Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rozhovor s přední českou cvičitelkou jógy

Led 1516 Autor: Redakce

jana cernotovaProtože naše příspěvky o hormonální józe měly velký úspěch, přinášíme vám rozhovor s terapeutkou Janou Černotovou.

Jak jste se vůbec dostala k józe a co pro Vás znamená?

Jako malá holka, asi čtyřletá, jsem vzhlížela k tatínkovi, jaké zajímavé cviky a techniky to dělá. Pro mé dětské oči něco, co jsem dosud neviděla a bylo to více než zajímavé, zažehlo to ve mně touhu zkoušet to také. Semínko klíčilo a ten čas, kdy jsem józe propadla, nastal v době dospívání, na gymnáziu. Hledala jsem něco individuálního, svým způsobem intimního, komplexního, co by bylo nejen pro tělo, ale i pro duši, uspokojilo mysl, která dychtila po odpovědích na hlubší otázky týkající se života.

Jóga pro mě znamená Život. Je to pro mě cesta k sobě, cesta k uvědomění, co jsem, co cítím a prožívám, odkud emoce pramení, jak je zvládat, kontrolovat svoji mysl a co je tou tvůrčí silou ve Vesmíru. Učí mně přemýšlet o sobě a hledat odpovědi, díky ní nalézám oporu v sobě a naučila mně následovat to, co srdce ví, neboť pak je to autentické. Jsme to my, kdo si tvoříme svůj život.

Co máte na józe ráda?

Tak trochu jsem se již vyznala před chvílí, právě tu hloubku, to že člověka chápe komplexně a propojuje všechny jeho složky. Chápe člověka v jeho jedinečnosti, ale současně jeho neoddělitelnost od celku. Nabízí terapii pro tělo i mysl.

Jaké druhy jógy cvičíte?

Cvičím hormonální jógovou terapii jednak pro ženy s hormonální nerovnováhou a dále pro diabetiky. Ve svém centru cvičím též gravidjógu, s níž jsem prožila svá dvě těhotenství.

Je jóga opravdu pro každého?

Jóga je pro každého, omezíme-li se však pouze na tělo a cvičení, jistě najdeme kontraindikace ke cvičení popř. omezení. Přistupujeme–li k člověku v jeho jedinečnosti a s respektem k aktuálnímu tělesnému stavu, pochopitelně můžeme najít vhodné adaptace. Myslím, že se hodí dodat, že mnoho vynikajících světových učitelů jógy povstalo právě díky zdravotním komplikacím, které je postihly. Jóga je cesta a kráčet po cestě musíme sami; záleží na tom, čemu věříme, neboť do toho vkládáme moc.

Každá jóga je tak trochu hormonální, v čem se tedy liší hormonální jógová terapie?

jana cernotovaSestava hormonální jógové terapie je hned na první pohled rychlá, energizující, dynamická. Logická, systemizovaná, vyžaduje koncentraci, nabízí možnost plně se soustředit na sebe a prožívání. Antistresová. A přesně zacílená na ženský hormonální systém resp. na hormonální systém diabetiků.

To co zaujme, je propojení technik, které se zde využívají. Dynamické provádění ásán pro vnitřní masáž, dechové techniky pránajámy, práce s energií tj. staré tibetské techniky cirkulace energie pro revitalizaci orgánů či žláz. Právě toto spojení mne fascinuje. „Práce“ s pránou, s životní energií, na kterou jsme tak zvyklí, že o ní přemýšlíme pouze tehdy, když nám chybí, jsme-li nemocní, unavení, zklíčení. V hormonální jógové terapii tuto energii vstřebáváme, necháváme ji proudit svým tělem a směrujeme ji do potřebných oblastí.

V neposlední řadě jsou zde bohatě zastoupená antistresová cvičení, jakož i harmonizační a vizualizační techniky jóga nidry.

Co byste nám řekla o lekcích jógy? Využívají lidé kurzy a co je jejich obsahem?

Lekce hormonální jógové terapie resp. kurzy, probíhají na různých místech ČR formou převážně víkendových seminářů. Informace o konkrétních akcích jsou dostupné na webu. Během víkendu se klienti naučí cvičit celou sestavu, naučí se základní techniky a detailně projdeme jednotlivé cviky, vysvětlíme si správné provádění, ale především praktikujeme, tedy cvičíme, aby absoloventi byli při cvičení samostatní. Součástí kurzu jsou podrobné materiály v tištěné podobě jako podpora pro domácí praxi. S mnohými klienty zůstávám v kontaktu, sleduji jejich vývoj a podle potřeby konzultuji.

Jaký je rozdíl ve cvičení, když žena otěhotní? 

Pokud žena otěhotní, její těhotenství je potvrzeno gynekologem, pak je již cvičení kontraindikováno. V těhotenství tedy necvičíme. Pokud porod proběhl fyziologicky, pak se ke cvičení HJT žena může vrátit po šestinedělí. Pomůže jí to vrátit tělo do hormonální pohody, podporuje laktaci, psychickou pohodu a pohodový návrat menstruace.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist