Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Rodinný dům snadno a rychle

Dub 1428 Autor: Komerční sdělení

Možností jak postavit vlastní dům je obrovské množství, stejně jako materiálů, které lze použít. Každý jde svou cestou, která je více méně utvářena názory a zkušenostmi, se kterými se postupem času setkal. Ve většině případů se nejvíce skloňovaným heslem stává „kvalitní bydlení za rozumnou cenu“. Definice tohoto významu však může být různá, stejně jako nároky každého z nás.

liapor dumPříběh mladé rodiny z obce Všeň od Turnova měl jasný cíl. Postavit dům nejlépe jednoduchého klasického typu se sedlovou střechou tak, aby vhodně zapadl do rázu vesnice a nikterak nevybočoval. K dispozici bylo určité množství finančních prostředků, takže cena hrála svoji roli, rovněž prostor a samozřejmě čas. Podobně jako řada jiných potenciálních investorů se první krok k vysněnému domu týkal volby materiálu, ze kterého bude postaven.

„Nefandíme dřevostavbám a chtěli jsme spíše přírodní materiál. Po nějakém čase stráveném hledáním vhodného materiálu jsme narazili na program Dům jedním tahem, ve kterém jsou domy postaveny z Liaporu, tedy keramického betonu. Zaujala nás především rychlost stavby, možnost převzít dům v různé fázi dokončení a vlastnosti materiálu. Navštívili jsme proto několik vzorových domů v okolí Karlových Varů a také výrobní závod ve Vintířově. To nakonec rozhodlo,“ vysvětluje investor. „Nám se strašně líbilo, že skoro 90 % stavby bude provedeno téměř suchou cestou, protože jednotlivé dílce jsou připraveny již v továrně, kde vyzrávají. Teprve pak se odvezou všechny na stavbu, kde se montují. Také se nám líbilo, že stěny z Liaporu jsou na jednu stranu velmi pevné, odolné a zároveň tenké, takže dům zvenku nevypadá tak veliký, ale uvnitř je prostorný. Chtěli jsme také několik dispozičních změn a velmi pozitivně jsme přijali ochotný přístup ke všem našim požadavkům. Překvapilo nás, jak jednoduše lze tyto změny uskutečnit“.

liapor dumJak sami majitelé nového domu vysvětlují, nechtěli dům z klasického betonu, ale Liapor byla zajímavá varianta, protože se jedná o zcela přírodní materiál, respektive lehký granulát vyráběný expandováním přírodního jílu. Proto se svou podstatou Liapor řadí mezi keramické materiály, takže je velmi pevný, stálý, má vynikající izolační, tepelné i zvukové vlastnosti a vyniká malou nasákavostí. Navíc dokáže zabezpečit příjemné vnitřní mikroklima podobně jako domy postavené z klasických pálených cihel. Hrubá stavba z prefabrikovaných dílů však trvá pouhých 5 dní. Dům k dokončení se vším všudy dokonce jen dva měsíce, což je velmi pádný argument v rozhodovacím procesu budoucích investorů. Je-li dům postaven na klíč k nastěhování, uplyne maximálně 6 měsíců.  

Z katalogu zhruba 26 typových domů, které nabízí program Dům jedním tahem, si mladá rodina nakonec vybrala typ Apollon s podlahovou plochou 120 m2. Dům byl nakonec dodán ve fázi uzavřené hrubé stavby se základovou deskou, střechou, schodištěm, okny a všemi potřebnými dílci včetně zateplené fasády. Zbytek domu si investor realizoval postupně sám. Vzhledem k umístění pozemku a jeho orientace bylo zapotřebí dům zrcadlově obrátit tak, aby byl obývací pokoj s kuchyní orientovaný na jih. Požadavkem rovněž bylo „americké“ stání pro auto. „Líbil se nám také výběr materiálů a výrobků, které nebyly vyrobeny z Liaporu, ale byly součástí dodávky. Tak například střecha je z Bramacu, okna Trocal, komín Schiedel apod. Tedy osvědčené a kvalitní výrobky, na kterých se zbytečně nešetřilo.“

Stavba byla velmi pečlivě naplánovaná a všechno šlo pěkně plynule za sebou. Se základovou deskou se začalo v polovině října. Po jejím vyzrátí se postavilo přízemí a pak první patro. Následovala střecha, usazení dveří, oken atd. Hrubá stavba byla hotova se vším všudy za 2 měsíce. „Od první myšlenky stavby trvalo dva roky, než jsme se mohli nastěhovat“, přiznává majitel nového domu. „Kdybychom si vybrali stavbu na klíč, byla by to maximálně poloviční doba. My jsme však o všech materiálech a postupech hodně přemýšleli a pečlivě jsme si vybírali, včetně například řešení kombinovaného podlahového vytápění se solárními kolektory. Hodně jsme některé věci v průběhu celého procesu měnili, protože jsme chtěli, aby nám všechno vyhovovalo a také dobře sloužilo.“

Více o domech jedním tahem najdete na www.dumjednimtahem.cz.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist