Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Recept na čtyřicítku bez zdravotních komplikací

Dub 1726 Autor: Kateřina Hadvigová

Čtyřicítka se u žen bere jako zlomový věk. Častá únava, zpomalující se metabolismus a přibírání na váze, proměna svalové hmoty v tukové tkáně i ozývající se zdravotní potíže. Víte ale, že i v tomto věku se můžete pořád cítit dobře? Mládí sice v trapu, ale do důchodu ještě daleko! Proto v tom nehledejte vědu, prostě své tělo vnímejte a připravte se.

lekar zena

Deprese a krize středního věku

„Obvykle se mění naše priority a hodnoty i s věkem,“ říká psycholožka PhDr. Andrea Mládková z Psychosomatické ordinace a vysvětluje: „To, co se nám dříve jevilo jako lákavé a nezbytné, ve skutečnosti nepotřebujeme, lesk těchto věcí se rychle ztrácí.“ Toto období nastává zpravidla ve středním věku a projevuje se jako tzv. krize středního věku. „Člověk, který zůstane trvale orientován na vnější svět a jeho hodnoty (úspěch, společenské postavení, materiální hodnoty), ztrácí kontakt se svým vnitřním světem. Stává se pouhou prázdnou atrapou a ve stáří žije s pocitem nenaplněnosti a marnosti,“ říká psycholožka.

Deprese po čtyřicítce může souviset právě s krizí středního věku, kdy jsme obvykle na vrcholu kariéry, založili jsme rodinu, postavili dům, ale co dál? „Pokud nedojde v duchu procesu individuace k revizi hodnot a změně priorit, přichází deprese a pocit prázdnoty,“ popisuje Mládková. Její slova dokazuje i psychosomatický lékař a terapeut R. Dahlke: „žil do sedmdesáti, ale umřel ve čtyřiceti“.

Najděte si nějaké relaxační cvičení, které navodí fyzickou kondici i psychickou pohodu – jogging, nordic walking, tanec, plavání, jóga, tai-či…

Špatné hubnutí

Zpomalující se metabolismus má za následek, že s hubnutím po čtyřicítce to už nebude tak jednoduché. Obtížnější pohyb, horší dýchání, zvýšený krevní tlak, cukrovka… Proto začněte tím, že si upravíte jídelníček. Snižte energetický příjem a jezte kvalitní potraviny a snažte se o vyváženou, pestrou a pravidelnou stravu. Ta nejen, že pomáhá jako prevence mnoha onemocnění – nejen hypertenze, cukrovky, osteoporózy a některých nádorů, ale také přispívá k psychické pohodě. Dostatečně pijte, pomůžete tím i pleti. Dovolená je voda, kvalitní čaj i minerálka. Hlídejte si obsah tuků v jídle, ten by měl být max. 30 % z celkového energetického příjmu. Pro udržení ideální váhy a kondice je důležitý také pravidelný pohyb. Vhodná je chůze a posilování jednotlivých partií těla.

Co zařadit do jídelníčku a co vynechat?

  • Mléčné výrobky pro podporu kostí – polotučné mléko, sýry přírodního typu, tvrdé sýry do 30 % tuku v sušině, tvaroh.
  • Kvalitní sacharidy (jejich obsah v jídelníčku by měl být 50 % a většinu by měly tvořit polysacharidy z různých druhů zeleniny, luštěnin a obilovin). Dejte si záležet, neboť potraviny bohaté na komplexní sacharidy mívají také hodně vlákniny. A ta je neméně důležitá.
  • Bílkoviny pro podporu imunitního systému, mozku a cév (měly by tvořit cca 15 % z celkového příjmu) – libové maso, ryby.
  • Ořechy a semena (obsahují nenasycené mastné kyseliny, kyselinu listovou a bílkoviny)
  • Výhonky a naklíčené obilniny pro pomoc s regenerací buněk.

Chybějící hormony

Tento stav je, bohužel, nevyhnutelný. Pokles hormonů je provázen špatnou psychikou, únavou, nespavostí, návaly horka, nočním pocením, inkontinencí, zhoršenou kvalitou vlasů i nehtů či přibýváním na váze. Chybějící hormony se dají nahradit podáváním tablet, ale proč užívat zbytečně léky? „Světová zdravotnická organizace vydala v r. 2011 prohlášení, že se nemá předepisovat hormonální substituce v klimaktériu, neboť preparáty obsahují syntetický estrogen, který byl zařazen mezi prokázané humánní karcinogeny. Rozhodnutí je na každé ženě,“ říká lektorka hormonální jógové terapie Jana Černotová a dodává: „Už po víkendovém semináři hormonální jógové terapie zažijete změnu. Neoddělitelné propojení jógového cvičení s dechem představuje posílení vitality, životní energie a imunity organismu. Stačí 30 minut 3x týdně, abyste harmonizovaly hormony, zvýšily hladinu estrogenu, ulevily si a zajistily pohodový přechod.“

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist