Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

První státní svátek ve školním roce

Zář 1328 Autor: Redakce

levLetos sice připadá Den české státnosti na sobotu, ale v jiných letech se na 28. září těší malí i velcí. Víte o tomto volném dni víc, než jen to, že se o něm nepracuje?

Svátek svatého Václava, jak se také Dni české státnosti jinak říká, se v České republice slaví až od roku 2000. Už dřív byl ale označován jako památný den. V roce 1929 ho uctil tehdejší prezident Tomáš Garrique Masaryk, který v předvečer tohoto svátku předal na Václavském náměstí čestnou standartu Svatováclavskému jezdeckému pluku.

Až v roce 2000 ho navrhli poslanci naší země na státní svátek. Proti tomu, aby byl „Den české státnosti – svatý Václav“ uznán za nepracovní den, se ohradil tehdejší premiér Miloš Zeman i zástupci komunistické strany, nakonec ale prošel.

Proč je vlastně tento státní svátek tak kontroverzní?

V tento den si připomínáme smrt svatého Václava, třetího přemyslovského knížete, který se na počátku 10. století zasloužil o rozvoj křesťanství v českém státě a zároveň byl jeho patronem. Svým významem pro křesťanství se řadí do stejné společnosti jako Cyril a Metoděj. Nebyl ale pohodlný svému mladšímu bratrovi Boleslavovi, který jej 28. září ve Staré Boleslavi zavraždil. Už v jedenáctém století byl svatořečen, velký význam jeho práci i smrti přikládal Karel IV., poslední z rodu Přemyslovců, který na jeho počest nechal vyrobit české korunovační klenoty a jeho jménem vysvětil kapli v chrámu svatého Víta na Pražském hradě.

Kníže Václav je považován také za patrona vinařů, protože v českých zemích zavedl tradici pěstování vína. Aby uchránil ohrožené území, platil údajně císaři Svaté říše římské Jindřichu Ptáčníkovi daň za mír, tzv. tribut pacis. A právě to je trnem v oku jeho odpůrcům, kteří tvrdí, že se spolčoval s německou Svatou říší.

Památku svatého Václava, jehož portrét zdobí dvacetikorunovou minci, si můžete připomenout každý rok 28. září ve Staré Boleslavi, místě jeho skonu, na svatováclavské pouti nebo kdykoliv u sochy svatého Václava na Václavském náměstí, která je svědkem významných českých okamžiků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist