Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Proti artróze kmenovými buňkami

Pro 1322 Autor: Lenka Netušilová

Kmenové buňky jsou minimálně v boji s artrózou téměř zázračnou metodou. Dokáží totiž pomáhat i s těžkou artrózou.

artroza v kotnikuU ní dochází k polovičnímu zmírnění potíží, což potvrzuje 89% pacientů. A dokonce polovina pacientů trpící těžkou artrózou mluví o zlepšení až o 75%. Kmenové buňky užívané k léčbě artrózy jsou jak u nás tak ve světe relativně novou metodou, ale i přesto jsou výsledky léčby vyplývající ze studií velice příznivé. Nejlepších výsledků je dosahováno hlavně u osob ve středně těžké fázi nemoci.

Kmenové buňky pochází přímo z těla pacienta. Získávají se odběrem z tukové tkáně, a po té jsou aplikovány na potřebné místo – tedy do patřičného nemocného kloubu. 

Počet osob, kteří u nás trpí artrózou, rozhodně není zanedbatelný. Je to zhruba 80% populace nad 50 let věky. A právě léčba kmenovými buňkami představuje pro tyto osoby novou šanci na vyléčení nebo zmírnění potáží. Lék na artrózu totiž prakticky neexistuje a pacient je tak odkázán na užívání řady tlumících léků, které rozhodně nejsou dlouhodobě zdraví prospěné.

MUDr. Čapková

MUDr. Čapková

A jak je to s úlevou od bolesti po aplikaci kmenových buněk? „Zmírnění bolesti se dostavuje už v prvních týdnech po zákroku. K regeneraci, zahojení a obnovení hybnosti porušené kloubní chrupavky dochází zhruba po třech měsících,“ popisuje ortopedka z Polikliniky I. P. Pavlova MUDr. Martina Čapková.

Pacient, který se rozhodne podstoupit léčbu kmenovými buňkami navíc ani nemusí počítat s delším pobytem v nemocnici. Odběr buněk, jejich aplikace do nemocného kloubu a odchod domů probíhá jednom jediném dni. „V následujících 3 dnech doporučujeme klidový pooperační režim a prvních šest týdnů je vhodné vynechat sportovní zátěž, léky charakteru nesteroidních antirevmatik a alkohol,“ dodává MUDr. Čapková.

Pozor na kvalitu odběrového zařízení

Pacient, který se rozhodne řešit své problémy s artrózou kmenovými buňkami, by měl ale také věnovat pozornost zařízení, kde hodlá léčbu podstoupit. Bohužel, ne všechna zařízení dovedou poskytnout 100% péči, která pacientovi náleží. Důležité pro zdárnou léčbu je výběr skutečně kvalitního zařízení. A jak jej poznat? Takové zařízení by mělo mít operační sál (pro provedení odběru kmenových buněk), ambulantní část, sociální zařízení a čekárnu, zajištěnou pooperační péči, zobrazovací metody – SONO, ultrazvuk, magnetická rezonance nebo CT. Zařízení ale také musí spolupracovat s biochemickou laboratoří, a mít návaznost na lůžkové ortopedické zařízení a dostatečné limity pro následnou rehabilitaci.

kmenove bunky mikroskopemA samozřejmě aplikací kmenových buněk do kloubu to nekončí. Důležité je totiž i nadále sledování stavu, pravidelné kontroly a rehabilitace. Kontrola by měly mít svůj jasná harmonogram. Tedy, měly by se uskutečnit už týden po zákroku a dále v 6. týdnu od zákroku. Pokud při hojení nenastanou žádné problémy, jsou pak další kontroly stanoveny na 3., 6. a 12. měsíc. Stejně tak důležité jsou i rehabilitace. Ty jsou totiž nutnou součástí komplexní péče o pacienta.  Na první rehabilitaci pacient většinou přichází v 6. týdnů po aplikaci kmenových buněk.

Jaká bude budoucnost kmenových buněk, ukáží následující měsíce a roky. Zdá se, že schopnost obnovy našeho těla je díky kmenovým buňkám neomezená, tak proč z nich nečerpat pro vlastní zdraví.  

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Proti artróze kmenovými buňkami
 • Petr Stoll 22.7.2014 (17:46)

  Dobrý den paní Netušilová, nemyslíte si, že se zveřejněním článku na téma léčby kmenovými buňkami dopouštíte porušení etického kodexu?
  Přeji Vám pěkný den.
  PS:
  http://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?itemid=23338

  • katka hadvigová 18.8.2014 (14:02)

   Hezký den, pane Hnízdile, netuším, proč by tomu tak mělo být. Léčba artrozy kmenovými buňkami je jednou z možností, jak problém řešit…

 
<<Srp 2019>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
události
Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist