Proteinová – ketogenní dieta (KEN)
Dnešním článkem potěšíme všechny, kteří chtějí zhubnout několik kilogramů. V žádném případě vám nepřinášíme žádné šarlatánské návody nebo zázračné pilulky, proto věnujte několik málo minut přečtení dnešního článku, který byl zpracován za přispění MUDr. Evžena Machytky Ph.D. (internista Fakultní nemocnice v Ostravě).
Dieta KEN z anglického Ketogenic Enteral Diet (ketogenní enterální dieta) funguje na principu několikadenní léčby, kdy máte z nosu vyvedenou sondu, která je pomocí průhledné náplasti přichycené ke tváři a za ucho. Sonda vede k pumpě a vaku, do kterého si pravidelně doléváte speciální proteinový roztok. Roztok si průběžně připravujete rozpuštěním prášku ve vodě. Sondu a vak si s sebou nosíte v tašce přes rameno a můžete se libovolně pohybovat a vykonávat běžné denní činnosti.
Historie a princip KEN diety
V roce 1974 profesor Blackburn z Harvardské univerzity v USA jako první publikoval koncept vysokoproteinové diety, který byl založený na dostatečném přísunu kvalitních bílkovin a současné redukci sacharidů a tuků, což vede ke spalování tuků při současném zabránění úbytku svalové hmoty. Spalování tuků je dosaženo pomocí redukce přísunu sacharidů, které slouží jako primární zdroj energie pro lidské tělo. Pokud je nemáme, pak jejich místo zaujmou tuky. Při spalování tuků dochází v lidském těle ke hromadění tzv. ketolátek, tato změna v tělním metabolismu se souhrnně nazývá ketóza. Ketolátky výrazně snižují nebo prakticky odstraňují vnímání hladu a navozují dobrou náladu a pocit silnější energie. Vymizení hladu a mírně euforický pocit u většiny lidí během proteinové diety je jedním z hlavních přínosů tohoto dietního konceptu. Důvodem absence hladu je rovnoměrná, mírně oscilující hladina krevního cukru, která nevede k náhlému a nežádoucímu poklesu krevního cukru. Tato dieta slouží k usnadnění hubnutí a dosažení rychlejších a viditelnějších výsledků, ale její nedílnou součástí je i správný dietní režim po jejím ukončení, abyste si dosažený váhový úbytek udrželi nebo ještě zvýraznili.
Jaké jsou průměrné váhové úbytky?
U sedmidenní varianty se úbytky pohybují v rozmezí 3-5 kilogramů a u desetidenní od 5 do 7 kilogramů. Samozřejmě je to věc velmi individuální a záleží na spoustě faktorů, jako je pohlaví, věk a stavba těla. Metoda není pro lidské tělo úplně přirozená a je třeba, aby probíhala výhradně pod lékařským dozorem a po řádném vyšetření včetně krevních odběrů, po delší době by mohlo dojít k negativnímu vlivu především na ledviny a játra.
Metoda navíc prakticky nemá komplikace, bez problémů je vhodná i pro astmatiky, ale nemohou ji podstoupit jedinci alergičtí na mléko, jedinci nedostatečnou funkcí ledvin, pacienti s postižením jater. Velmi účinné je opakování procesu po dvou až třech týdnech.
Kolik stojí zapůjčení, nebo zakoupení tohoto přístroje?
V současné době žádná z tuzemských zdravotních pojišťoven tuto léčbu nehradí. Sedmidenní cyklus vychází přibližně na 6.000,- korun a desetidenní na 9.000,- Kč. K tomu je potřeba připočíst 500,- Kč za konzultaci výživového poradce + body composition a vratnou kauci na zapůjčení pumpy ve výši 5.000,- Kč. V ceně je konzultace s lékařem a krevní odběry.
Více na www.dietaken.cz
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.