Prořezávání stromů aneb které je vhodné prořezat na podzim?
Na podzim je potřeba udělat mnoho věcí, včetně prořezávání stromů. Správné péče ovlivňuje jejich růst v následujícím roce a též množství plodů, které mají. Udržuje je zdravé, vyvážené a také zabraňuje větším stromům v jejich přerůstání. Které stromy je vhodné na podzim prořezávat a jak průřez správně provést?
Není řez jako řez
Ze všeho nejdůležitější je brát v potaz, jaký řez chceme provést a zda se právě pro náš stromek hodí. Existují tři různé druhy řezů a každý z nich je vhodný pro jiné období života stromu. Máme-li mladý stromek, ne starší 5 let, provádíme tzv. výchovný řez. Ten tvaruje krásnou korunu našeho stromu.
Pakliže máme strom starší pěti let, je potřeba provádět tzv. udržovací řezy, které o strom pečují a udržují ho v rovnováze, co se růstu a plození týká. U starších stromů se potom doporučuje provádět tzv. zmlazovací řez, který prodlužuje životnost stromu, obnovuje jeho růst a zvyšuje plodivost. Které stromy tedy lze prořezávat na podzim?
Ovocné keře
Černý, červený a bílý rybíz, též angrešt je zcela vhodné prořezat na podzim, ale ne hned z kraje, spíše k pozdnějšímu podzimu, až počátkem zimy. Jejich keříky vás v následujícím roce odmění velkým množstvím plodů.
Stejně tak je to s malinami a ostružinami. Ihned po sklizni se doporučuje je zastřihnout zahradními nůžkami.
Tyto bobuloviny zastřihněte tak, aby od základny daného keře zbylo jen několik pupenů.
Ovocné stromy
Ovocné stromy je možné prořezávat 2x do roka. Jednou v předjaří a jednou na podzim. Na podzim, po sklizni přichází čas na průřez jabloní a hrušní. Třešeň můžete prořezávat koncem července či v srpnu, zkrátka hned po sklizni či opadání listů. Potřebujete-li ji zásadně zkrátit, je nutné každý rok uříznout jen jednu ze silných větví, nikoliv více. Jinak byste třešeň zahubili. Co se týká peckovin, jako jsou meruňky, broskve, nektarinky či švestky, tam provádíme pouze letní řez po sklizni.
Okrasné stromy
Rostou-li vám v zahradě okrasné stromy, věnujte jim také péči, aby vám jejich nádhera dělala radost i nadále. Jakmile z nich spadají listy a strom přejde do klidové fáze, můžete je prořezat. Obyčejně to bývá tak koncem podzimu, začátkem zimy.
Průřezem se zlepší tvar stromu a zároveň se odstraněním suchých či napadených části podpoří jeho růst. Z kmene pomocí nůžek odstraňte všechny vyčnívající výhonky a menší větve. Stříháte-li jeřabiny, odstraňte pouze ty větve, které jsou blízko kořene stromu.
Zdá-li se vám strom málo provzdušněný, odstraňte klidně i nějaké větve v jeho koruně, ať se k němu dostane světlo a vzduch.
Větve vždy prostříhávejte směrem ven tak, abyste neřízly do kmene. Může pak být náchylnější k různým parazitům a infekcím.
Živé ploty z tisů
Odolné tisy velmi dobře snášejí podzimní prořezávání. Pokud je stříháte právě na podzim, ideální je začátek podzimu. Tak si udržíte krásný tvar po celou zimu. Požadujete-li jemnější střih či průřez, použijte zahradnické nebo ruční nůžky.
Nově vysazené stromky a keře
Jakékoliv prořezávání mladé rostlině prospěje. Od začátku jí tak zajistíte ten správný tvar.
Profesionální pomoc s prořezáváním stromů
Pakliže si nejste jistí s prořezáváním stromů a keřů, nebo se mu nemůžete věnovat ze zdravotních důvodů, nebojte se obrátit na odborníky.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.