Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Preventivní postřik rajčat

Kvě 1122 Autor: Redakce

choroby rajcatV období po zmrzlých začínáme vysazovat náchylnou zeleninu i okrasné rostliny. Rajčata vysazujeme do kvalitního odpleveleného substrátu, můžeme přidat organická hnojiva. Zejména ale nesmíte zapomenout na oporu a zaštipování pažních výrostků.

Cca týden po výsadbě provádíme první preventivní postřiky které zaručí, že se budeme z chutných plodů těšit po dlouhou dobu. Stříkáme proti plísni bramborové, která napadá brambory, ale i plodovou zeleninu jako jsou rajčata, na kterých se projevuje šedými skvrnami na listech a následně i plodech. Ty nedozrávají, hnědnou, jsou svraštělá a opadávají. Pokud plody neopadnou jsou stejně nepoživatelné.

Plíseň bramborové se zbavíme preventivním postřikem systémovými přípravky (fungicidy) v době květen-červen. Provedeme 3 po sobě následující postřiky v intervelech cca 14ti dnů. Během léta pak používáme kontaktní postřiky zejména po dešti. Plíseň se šíří zejména ve vlhku.

Rostlině dodáváme během celé vegetační doby kvalitní hnojiva nebo použijeme na začátku sezóny dlouhodobě působící organické hnojivo. Pokud pěstujete rajčata v nádobách nebo v pytli, použijte speciální hnojivo pro balkónová rajčata. Pěstováním v nádobách mají rajčata omezený přístup k zemině, a proto jsou mnohem náročnější na hnojení i zálivku.

Zaštipování rajčat

vystipovani rajcatKeříčková rajčata zaštipovat nemusíme, protože jde o kompaktnější keříky vhodné i pro balkonové pěstování nebo do závěsných truhlíků. Tyčková rajčata vyrostou do poměrně vysokých výšek, proto nepodceňte velikost opory. Vždy vyštipujte pažní výhony. Ty totiž nejsou plodné a rostlinu zbytečně vysilují. Pokud jste sázeli již vzrostlé sazenice tyčkových rajčat, nebojte se odstranit i silné pažní výhony. Ty je lépe odříznout, aby nedošlo k poškození stonku rostliny.

Pěstování rajčat v pytli

Do nádob se hodí drobnější rajčata různě barvených plodů. Do velké nádoby je možno umístit i tyčkové rajče. Ty se dají peštovat i v pytli. Budete potřebovat pevné pytle. Seříznete rohy, aby mohla odtékat přebytečná voda. Vždy použijeme kvalitní vyhnojený substrát s granulovaným hnojem nebo jinými organickými hnojivy. Vše co konzumujeme totiž není dobré hnojit chemickými hnojivy.

Pokud zalíváte jen jednou týdně, dejte pytel na podmisku nebo do  většího pytle, který bude sloužit jako zásobárna vody. Rajčata vždy zalívejte opatrně tak, aby jste nepokropili listy. To by podporovalo množení plísní.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Preventivní postřik rajčat
  • vašek 11.6.2022 (20:07)

    Článek neúplný – chybí jména konkrétních přípravků k postřiku.

  • QEntity 27.7.2018 (10:27)

    Pažní výhony že prej nejsou plodné ? Odkdy ?

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist