Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Povolené kácení stromů končí dle legislativy vždy 31. března …

Dub 1505 Autor: Redakce

kaceni casti kmenu… jenže to zvířata netuší a tak mnohá zahnízdila dříve a doplatila na to. Nestačí, že zvířatům nepřeje jarním sněhem a ledovými větry samotná příroda, ke zkáze se přidává i člověk. Ze zahrad a parků zněly motorové pily a k zemi padala hnízda ptáků i veverek. S cílem pokácet v termínu urychleně vše, co se dá, neunikli zubům pil ani v dutinách spící netopýři.

Několik čerstvých příkladů ze záchranných stanic:

netopyr zrzavyKutnohorsko: Jeden z prvních letošních případů zde řešila záchranná stanice ČSOP ve Vlašimi. „Hlášeno nám bylo cca 20 netopýrů nalezených v dutině pokáceného stromu. Nálezce je odchytil a dal do krabičky. Než nám jejich nález ale nahlásil, tak většina netopýrů škvírou vylezla. Když jsem přijela, našla jsem v krabici už jen dva a část těla třetího, který byl zřejmě při kácení přeříznut vejpůl. Netopýři, kteří utekli, nemají šanci přežít. “ uvedla ošetřovatelka.

Poděbrady: Další otřesný případ neúcty k životu zaznamenali u Poděbrad, kde náhodná chodkyně našla v lese „pískající“ krabici. V uzavřené krabici se nacházela celá kolonie netopýrů rezavých, které pravděpodobně někdo do lesa přivezl po skácení stromu.

V posledních dvou měsících vyjížděli k zimujícím netopýřím koloniím nalezeným až při kácení pracovníci stanic po celé republice.

Polabí: Na rozdíl od netopýrů, kteří „ještě“ neopustili dutiny v lese u Brandýska nad Labem bylo „už“ na konci března v koruně pokáceného stromu hnízdo se čtyřmi veverčaty. Ještě neosrstěná asi 10ti denní mláďata veverek se dostala do péče stanice Pinky specializované na veverky.

profi kaceni„Kácení dřevin se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu. Obdobím vegetačního klidu se rozumí období přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřeviny.“ Tak zní litera zákona. Konec období vegetačního klidu je však striktně stanoven na 31. března. Bez ohledu na to, že jednou z ekologických funkcí dřevin je poskytování útočiště pro divoká zvířata. A ta se kalendářem neřídí. Řešením by bylo, kdyby úřady při povolování kácení rozhodovaly individuálně. U starých stromů s dutinami v místech, kde se netopýři běžně vyskytují, by mělo být samozřejmostí nechat předem strom prohlédnout odborníky. Pokud je mírná zima a brzké jaro, mělo by se období vegetačního klidu operativně zkracovat. Jeden termín by rozhodně neměl být stejný pro celou republiku. A závěrem, když i přesto dojde k ohrožení živočichů, lidé by okamžitě měli volat odborníky ze záchranných stanic.

Důležité informace

Kontakty na místně příslušné stanice jsou k dispozici na stránce zachranazvirat.cz, případně je možné se poradit na centrálním čísle 774 155 155.

  • Kategorie: PR

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist