Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Posilte organismus vitamínem C. Ale jak?

Čvc 1625 Autor: Kateřina Hadvigová

Možná je to zvláštní, ale na podpoře imunity je potřeba pracovat celý rok, nejen v zimě. To, že vás v létě trápí viróza a nachlazení může být i důsledkem špatně léčené virózy v minulém období. Přecházení viróz totiž vede k oslabování imunitního systému i k jejich opakování. Zajímali jste se někdy o to, jak může obyčejný vitamín C posílit organismus? Ne nadarmo se mluví o tom, že je to všelék budoucnosti. Proč ale běžné perorální podání nestačí?

grep vitamin c„Běžným příjmem vitaminu C z potravy má organismus omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu,“ říká MUDr. Martina Čapková z polikliniky I. P. Pavlova a dodává: „Je-li potřeba významněji podpořit detoxikační schopnost organismu, tvorbu syntézu žlučových kyselin, zlepšit vstřebávání železa z trávicího traktu, zvýšit syntézu kolagenu a nastartovat imunitu jedince, je vhodné podat vitamín C ve vyšší dávce infuzní formou.“

Není vitamín jako vitamín

Běžná dávka vitamínu C, který získáte z potravy, stačí zdravé populaci. „Větší účinnost je prokázána infuzním podáním, protože je tak možné dosáhnout vyšší hladiny vitamínu C v krvi. Tuto terapeutickou hladinu není možné dosáhnout perorálním podáním vitamínu C ani v maximálních dávkách,“ upozorňuje MUDr. Čapková a dodává: „Ošetření vitamínem C s epoužívá především u pacientů se sníženou imunitou, po těžkých infekcích po chemoterapiích nebo jako prevence virových a bakteriálních onemocnění u rizikových osob v populaci.“

Ptáte se proč? Se zvyšováním dávky vitaminu C v potravě postupně dochází k nasycení transportních kapacit a dalším zvyšováním perorální dávky už absorpce nenarůstá.  Při podáni dávky 200 mg se vstřebá 100 % podaného množství vitamínu C, z dávky 1000 mg méně než 50 % (tj. méně než 500 mg). 

Co infuzní forma vitamínem C obnáší? Jedná se o dvacetiminutovou proceduru, která je obdobná jako odběr krve. Vyškolená zdravotní sestra zajistí žilní vstup stejným způsobem, jako když se odebírá krev. Vstup se spojí s infuzním setem vysokodávkovaného vitamínu C, vitamín se dostane přes žilní vstup do celého těla a během 20 minut je procedura hotová a pacient může odejít domů.

Je to vědecky dokázáno!

Aktuální vědecké poznatky však ukazují, že při výrazně vyšších plazmatických koncentracích vitamínu C (10- až 100násobek běžné plazmatické koncentrace), kterých lze dosáhnout pouze infuzí, se začne projevovat příznivý podpůrný efekt vitamínu C. Významný efekt je zaznamenán u onemocnění, jako snížená imunita, infekční onemocnění chronického i akutního charakteru, kardiovaskulární choroby zejména ateroskleróza, hypertenze, deprese, demence, autoimunitní onemocnění, zvýšený cholesterol – dislipidémie, hormonální dysbalance, degenerativní onemocnění kloubů, osteoporóza, nádorové onemocnění, stavy po chemoterapiích a ozařování. Vysokodávkovaný vitamín C se využívá se i ve sportovním lékařství, kdy díky zvýšenému výkonu organismu je zvýšena poptávka tkání po vitaminu C v rámci zachování optimálně fungujících fyziologických funkcí.

Obvykle se terapie doporučuje pro prevenci imunologických, kardiovaskulárních,  infekčních onemocněni a chronicky zánětlivých reakci podávat jednu  infuzi vitamínu C  7,5 g týdně v nejrizikovějších obdobích (jaro/podzim), toto schéma dávkovaní  pozitivně ovlivňuje nejen imunitní, ale také nervový a kardiovaskulární systém, podporuje jaterní funkce, pozitivně působí na regeneraci svalové tkáně a díky zvýšené tvorbě kolagenu urychluje hojeni a zpevňuje stabilizační systém pohybového aparátu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Čvn 2023>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist