Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Pořizujeme si rybičky – návod pro začátečníky

Dub 2124 Autor: Claudie Kornelová

Rybičky jsou interaktivnější více, než si možná myslíte. Je zábavné pozorovat, jak si líně plavou po akváriu, proplétají se mezi vodními rostlinkami, nehybně zírají na svůj odraz ve skle či na vás vykukují ze svých skalnatých úkrytů. Rybičky si na vás zvyknou natolik, že budou každý den spěchat, aby vás pozdravily, až je půjdete nakrmit či jim dát nějakou dobrou pochutinu na hladinu.

rybičky

Rybičky jsou dokonalým prvním zvířátkem. Zdroj foto: Pixabay.com – gemmiti

Pokud hledáte prvního domácího mazlíčka pro vaše dítě, tak jsou rybičky dokonalým řešením. Nejen, že je snadné se o ně starat, ale také děti naučí nést zodpovědnost za jejich život. Od denního krmení až po čištění akvárka se děti naučí, jak je důležité se starat, aby zvířátko zůstalo naživu.

Jak tedy začít, co si pořídit a další informace

Najděte kvalitní obchod

Toto je první a nejdůležitější krok k získání zdravých ryb. Ujistěte se, že v nádrži neplavou žádné mrtvé ryby – kvalitní obchod je vždy ihned odstraní. Nikdy, nikdy nekupujte ryby z nádrže, která obsahuje nemocné ryby nebo ryby, které mají na těle bílé skvrny. Přesvědčte se, že zaměstnanci vědí, co dělají a zvířatům a péči o ně opravdu rozumí. Zeptejte se jich na konkrétní otázky, například na to, jaké velikosti určitá ryba dosáhne či jaká teplota je pro daný druh ideální. Pokud vám na otázky nedokážou odpovědět, nevěřte jim a jděte raději jinam.

obchod

Nebojte se zaměstnancům pokládat různé otázky. Zdroj foto: Pixabay.com – Ludovic Charlet

Dávejte pozor na „startovací sady“, které se prodávají v obchodech se zvířaty

Tyto sady často obsahují komponenty, které jsou nekvalitní nebo které nepotřebujete. Je proto lepší, vybrat si vysoce kvalitní položky. Sice mohou být dražší, ale z dlouhodobého hlediska vám déle vydrží a investujete do kvality, které můžete věřit.

Kupte si set pro testování vody

Rozhodně doporučujeme zakoupit si takovou sadu, která testuje vaší vodu na přítomnost čpavku a dusičnanů, protože výrazná koncentrace těchto látek může být pro ryby smrtelná. Vhodná je také sada pro testování pH, ale není nezbytně nutná. Většina těchto testovacích sad je relativně levná.

set

Kupte si set pro testování vody. Zdroj foto: Pixabay.com – Belova59

Jaké ryby byste si měli koupit

Vyberte si takový druh ryb, který bude šťastný ve vodě, kterou jim můžete dopřát. Pokud nejste připraveni investovat například do ohřívače vody, tak se raději držte například zlaté rybky, která má ráda chladnější vodu. Stejně tak otestuje pH vody a vyberte si takové ryby, kterým nebude vadit žít ve vodě s vaším rozsahem pH. Zkoumejte různé druhy a podmínky, které preferují. Zjistěte si, jak velké budou určité druhy ryb až dospějí a podle toho se rozhodněte, jestli mohou spokojeně a pohodlně žít v akváriu, které jim dopřejte. Některý rybám, například Duhovce, se daří pouze v hejnu. Před nákupem opět prozkoumejte všechny informace u jednotlivých druhů, abyste zjistili jejich preference.

Zjistěte si velikost akvária

Víte, že ryby potřebují dostatek prostoru pro volný pohyb? Otázkou je, kolik ryb se vám tak vejde do akvária, aby se cítily svobodně? Existuje známé pravidlo 2,5 cm ryba na 4 litry vody. Například 7,5 cm ryba potřebuje 11 litrů vody pro sebe, aby se cítila volně a spokojeně. Toto pravidlo však platí pro malé a hubené rybky. Mějte na paměti, že pokud si koupíte kulaté ryby – zlatá rybka atd., tak ta bude potřebovat mnohem více místa.

akvárko

Zjistěte si, jaká by měla být velikost vašeho akvária. Zdroj foto: Pixabay.com -Free-Photos

Poté, co si sestavíte akvárium

Krmte své ryby různými druhy potravy, nejen vločkami

Kupte jim zamraženou potravu (červi) a také nějakou čerstvou. Zjistěte si také něco o živé potravě. Nejen, že je důležitá pro vaše ryby, ale je také zábavné pozorovat, jak rybky pronásledují svou kořist.

Pokud jedete na dovolenou, nepoužívejte prázdninové tabletové krmítko

Tabletové krmítko se rozpouští v nádrži velmi pomalu a tím pádem může narušit kvalitu vody. Pokud odjíždíte na týden nebo méně, tak raději zvažte elektronický automatický dávkovač. Jestliže odjíždíte na týden a více, požádejte souseda nebo vaše známé, aby po dobu vaší nepřítomnosti chodili krmit vaše rybičky oni. Pokud tak učiníte, rozdělte si porce jídla na každý den a připravte jim časový rozvrh, kdy mají chodit rybky krmit. Varujte je, aby rybky nepřekrmovali.

krmítko

Místo rozpustné tablety použijte raději automatický dávkovač. Zdroj foto: Pixabay.com – Holger Fährmann

Sledujte výskyt řas

Řasy mohou poskytnout vašim rybkám malou rozmanitost ve stravě, pokud se v akváriu ale vyskytlo řas až příliš mnoho, může to být indikátorem špatné kvality vody. Jestliže své ryby nevidíte přes hustou zelenou stěnu, je nejvyšší čas sáhnout po stěrce na řasy a akvárko vyčistit. Je pravděpodobné, že za výskytem řas může stát více problémů. Možná své ryby překrmujete (což způsobuje nahromadění nečistot) nebo neprovádíte dostatečně často výměnu vody. Pamatujte, že byste měli vyměnit 25% vody v akváriu alespoň každé 2 týdny.

Při používání volně prodejných léčiv buďte opatrní

Už jste někdy slyšeli o „dusíkovém koloběhu“? Jedná se o proces, který přeměňuje čpavek, jenž je velmi toxický, na méně škodlivé sloučeniny dusíku. Proces je prováděn bakteriemi, které žijí v nádrži. Pokud tedy používáte antibiotika, můžete zničit dobré bakterie spolu s těmi špatnými a tím způsobit zvýšení hladiny čpavku. Než se rozhodnete použít volně dostupné léky, poraďte se s nějakým odborníkem a nebo veterinářem. Ujistěte se, že je nemoc skutečně bakteriálního typu a že medikace je jediným způsobem, jak ji vyléčit.

rybka

Pokud dáváte rybkám léky, poraďte se nejdříve s odborníkem, jestli je to nutné. Zdroj foto: Pixabay.com – Peter Dakomd

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist