Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Poradíme vám, jak využít staré svíčky

Zář 2127 Autor: Claudie Kornelová

Svíčky, také si je užíváte pro jejich uklidňující vůni nebo zkrátka máte rádi, jak si tak líně plápolají a vám tím přinášejí klid a mír? Myslím, že se všichni shodneme, že tyto malé luxusní výrobky si najdou místo v každém domově. Poté, co dohoří nám ale většinou zůstane poměrně velké množství nevyužitého vosku, který většinou vyhodíme. Až se vám to příště opět stane, nevyhazujte ho! Přinášíme rady a tipy, jak můžete jeho přebytky využít ve své domácnosti.

svíčka

Svíčky mají mnoho využití. Zdroj foto: Pixabay.com – Lars Nissen

Zaseknuté zipy

Zaseknutý zip může být velmi nepříjemnou záležitostí, zvlášť, pokud je venku zima a vy se snažíte zapnout vaší oblíbenou bundu. Vyřešte tento frustrující problém pomocí svíčky neutrální barvy. Třete její vosk po obou stranách zubů a poté jezděte jezdcem nahoru a dolů, dokud se vosk „nerozjezdí“ a jezdec nezačne hladce klouzat. Tento tip je také skvělý u spacích pytlů, stanů a dalších.

Vosk do aroma lampy

Aroma lampy na vosk se v posledních letech staly velmi oblíbenými. Pokud jednu takovou máte doma, neutrácejte již za drahé vosky či esenciální oleje. Jestliže se u vás doma nacházejí staré, vonné svíčky, jednoduše je nakrájejte na malé kousíčky, které vložíte do lampy. Díky tomu si budete moci užít krásně provoněný domov.

aroma lampa

Mohou sloužit jako vosk do aroma lampy. Zdroj foto: Pixabay.com – Ulrike Mai

Venkovní nářadí

Odhrabávání sněhu již nemusí být tak náročné díky tomuto chytrému tipu. Vezměte svíčku a třete ji po lopatě na sníh předtím, než půjdete ven. Voskový povlak poskytne vašemu nářadí (lopatě) kluzký povrch, který zabrání sněhu, aby se na ní lepil. Díky tomu se vaše práce výrazně usnadní.

Zapečeťte a ušetřete

Zbylý vosk ze svíčky může překvapivě posloužit jako dočasná náhrada za tmel. Vyplňte jím všechny mezery a škvíry u vašich oken a podél dveří. Zkrátka ho dejte všude, kde by mohlo docházet k úniku vzduchu. To vám také pomůže ušetřit peníze na účtech za elektřinu a navíc – starý vosk je zdarma!

okna

Můžete jím zadělat díry v oknech. Zdroj foto: Pixabay.com – StockSnap

Vytvořte novou svíčku

Snad nejjednodušší věc, jak využít starý vosk je, že z něj vyrobíte novou svíčku. Ať už doma máte starou, skleněnou nádobu na konzervování, tubu od brambůrků či dekorativní misku to vše lze použít na výrobu nové svíčky. Rozpusťte vosk nad ohněm a poté ho nalijte do vybrané nádoby. Vložte knot, nechte vosk přes noc zatuhnout, poté knot seřízněte a voila – máte novou svíčku!

Použijte ho na dopisy

Pokud chcete vaším dopisům dodat šmrnc a punc originality, tak využijte vosk ze starých svíček jako pečeť. Roztavte vosk nad plamínkem (nejlépe na lžičce nebo menší kovové nádobce), poté ho nalijte opatrně na dopis a vložte do něj pečetidlo s vlastním obrázkem či značkou (dá se běžně koupit na internetu).

pečetidlo

Použít ho jako pečetidlo na dopisy. Zdroj foto: Pixabay.com – Felix Lichtenfeld

Voděodolný pomocník

Potřete svíčkou papírky s důležitými údaji (adresy, telefon, štítky) čímž vytvoříte hydroizolační prostředek, který je ochrání před deštěm a jinými negativními vlivy. Stejnou metodou můžete ochránit vaše cenné recepty před případnou nehodou při vaření (polití olejem, omáčkou). Díky tomu vydrží dlouhá léta a vy je tak budete moci předávat z generace na generaci.

Ošetřující přípravek

Pomocí vosku ze svíčky a řepkového oleje můžete odstranit ošklivé škrábance, rýhy a oděrky z vašich kožených bot či nábytku. Rozpusťte asi čtvrt hrnku bezbarvého vosku na mírném ohni a poté přidejte jednu čajovou lžičku řepkového oleje, dobře promíchejte. Nechte směs mírně vychladnout a poté ji jemným hadříkem naneste na kůži bot a leštěte, dokud oděrka nezmizí. Pokud začne směs tuhnout, vraťte ji na mírný oheň, dokud znovu nezkapalní.

nábytek

Nebo s ním ošetřit nábytek. Zdroj foto: Pixabay.com – Kevin Phillips

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist