Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Polovodičové relé je nezbytná součástka

Dub 2204 Autor: Komerční sdělení

Každý z nás si spojuje charakteristické cvakání relé, ať už v autě nebo ve vlastním projektu. Odkud to pochází? Jak se staví mechanické relé a čím se liší od relé SRR – statického, běžně známého jako polovodičové?

polovodicove rele

Foto: adobestock_303896375.jpeg

Co je relé?

Relé je jednoduše řečeno elektricky ovládací spínač. Klasické mechanické relé má uvnitř cívku a destičku. Přivedením proudu do cívky přitahuje desku, která uzavírá nebo otevírá obvod, ve kterém protéká vysokonapěťový proud.

Relé lze rozlišit:

 • normálně otevřené NO (normal open)
 • normálně zavřené NC (normal close)

Slovo normální definuje stav relé v klidovém stavu – bez napájení na cívce. Normálně sepnuté relé, když je pod napětím, otevře obvod a přeruší tok proudu, normálně zavřené relé udělá opak.

Polovodičové relé SSR

Pokud chceme vysokou odolnost a spolehlivost, měli bychom zvážit nákup polovodičového relé SSR. Vyznačuje se minimem mechanických součástí používaných pro přepínání obvodů. Místo toho se používají magnetické, optické nebo elektronické součástky. Relé lze zakoupit zde https://tme.eu/cz/katalog/polovodicove-rele_112509/. 

Polovodičová relé, označovaná také jako elektronická nebo SSR (Solid State Relay), jsou elektronickým ekvivalentem elektromechanických relé. Jsou vyrobeny z polovodičových prvků, jako jsou tranzistory, tyristory nebo triaky, pomocí kterých je realizována funkce relé.

Polovodičová relé mají plnit tři hlavní funkce:

 •  Oddělení elektrických potenciálů (galvanické oddělení). V mnoha aplikacích je nutné elektricky izolovat řídicí obvod od pracovního obvodu. To je především pro ochranu řídicí roviny, např. proti poruchám způsobeným výskytem přechodných jevů nebo např. rušením rušivými proudy.
 • Zpracování signálu. Pro zpracování signálu mezi oddělenými obvody se používá optočlen. Umožňuje přizpůsobení různých napěťových potenciálů signálů v řídicím a ovládacím obvodu.
 •  Spínání. Během spínacího procesu se v optočlenu aktivuje proud báze přes LED a fototranzistor. Proud báze je řízen druhým polovodičem (např. tranzistorem, tyristorem atd.) a poté je přizpůsoben proudu v pracovním obvodu.

Mezi výhody takových relé patří:

 • odolnost proti nárazům a pádům
 • větší odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • dlouhá životnost a spolehlivost
 • žádné jiskření kontaktů

Samozřejmě má také své nevýhody, mimo jiné:

 • ty s vysokým výkonem vydávají hodně tepla a potřebují chladič
 • jsou pouze na střídavý proud nebo pouze na stejnosměrný proud
 • unikající proud

 Hledáte další vysoce kvalitní elektrické komponenty? Navštivte tme.eu, kde si můžete vybrat z více než 500 000 dostupných produktů.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist