Pojďte s námi na houby!
Houby jsou samostatnou skupinou podobně jako rostliny a živočichové. Neobsahují totiž zelené barvivo a živiny čerpají z organického substrátu. Vyšší houby (tedy ty, o kterých je řeč v tomto článku) jsou tvořeny vláknitým podhoubím a plodnicím (to je noha a klobouk, tedy to, co sbíráme). Houby jsou zajímavé především partnerským vztahem se stromy. Tato symbióza se nazývá mykorhiza, kdy strom či keř dodává houbě zdroj energie v podobě uhlíkatých látek a houba dodává vodu a v ní rozpuštěné minerální látky a stopové prvky.
Proč jít na houby s atlasem?
Samozřejmě proto, aby vám ani jedna chutná houbička neunikla. Navíc jsou houby velmi proměnlivé, takže s jejich určením bývá občas problém i u zkušených houbařů.
Pokud houbaříte podobně jako já, plný košík přinesete jen v době, kdy houby opravdu rostou. Zkušený houbař ale zdaleka nesbírá jen houby hřibovité. S novým atlasem hub s názvem Houby, který uvádí 264 nejdůležitějších evropských pokrmových, jedovatých, nejedlých i vzácných druhů hub. Publikace je doplněna 326 barevnými fotografiemi a 30 nákresy. Knihu vydala Euromedia Group k.s., Knižní klub.
Tento spolehlivý kapesní průvodce světem hub nabízí také názorné kresby, které usnadňují určování. Dále zde najdete stručný výklad morfologie hub, význam hub v přírodě, praktické rady houbařům a samozřejmě také rejstřík českých a latinských názvů.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.