Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Plíseň v květináči: jak ji vyhnat

Led 1527 Autor: Redakce

Je to častý zimní problém pokojových zelených krasavic.  Už s prvními podzimními plískanicemi můžete začít nacházet na povrchu zeminy u pokojových rostlin nepěkné bílé povlaky a chomáčky. Plísně se můžeme zbavit vícero způsoby. Vždy je ale třeba odstranit příčinu.

plisen v kvetinaciVětšinou je totiž plíseň na zemině nepopiratelným znakem, že květinu příliš zaléváme a nenecháme povrch květináče dostatečně vyschnout. Mnohé plísně napadají i kořenový systém rostliny uvnitř květináče a přitom jsou ve vyvážených pěstebních podmínkách běžnou a neškodnou součástí zahradnického substrátu. V případě, že je rostlina vystresovaná změnou teploty (nižší než obvykle) nebo přelíváním, houby a plísně se v kořenovém systému přemnoží a problém je na světě.

Příčinou zimního či podzimního růstu plísní může být také nevhodné hnojení. Rostliny jsou již připraveny na zimní odpočinek a nálož hnojiva (zejména ta s obsahem soli) zůstává nevyužita a stává se živnou půdou pro jiné, pro nás i rostliny nežádoucí, mikroorganismy.

A jak se plísně zbavit? Zkusit můžete některý z následujících tipů:

plisen na pokojovkachTy druhy pokojových rostlin, které snesou vyschnutí kořenového balu, nechte více proschnout. Pokud je rostlina napadena jen mírně, pak stačí zeminu poté trošku rozhrábnout, otočit, prokypřit a lehce zalít. Plíseň by se už vyskytnout neměla.

Je-li rostlina napadena více, pak vrchní vrstvu plísně odstraňte a nahraďte jí novou zeminou. A opět, dávejte pozor na přílišnou zálivku.

Razantnější řešení je přesazení. Rostlinu vyjmeme z květináče, dobře obereme ze staré hlíny, zejména z postižené vrchní vrstvy, a přesadíme do nové zeminy. A opět necháme rostlinu hodně vyschnout a poté opatrně zaléváme po malých dávkách.

V obou případech pamatujte, že zemina, která v květináči na rostlině zůstala je již kontaminovaná plísněmi a tak musíte být dvojnásob opatrní, abyste nezopakovali chyby, které byly příčinou rozmachu bílého povlaku. Dejte rostlinu do tepla, zajistěte jí více světla, zmírněte zálivku na absolutní minimum. Plísně se tak zase stáhnou a rostlina má přirozenou šanci, že se u ní v květináči opět nastolí přirozená rovnováha.

Někdy je příčinou „zanesený“ substrát

Ačkoliv průmyslově vyráběné substráty pro pokojové rostliny jsou většinou zbaveny choroboplodných zárodků i plísní, na cestě k zákazníkovi se může stát cokoliv, od porušení obalu po špatné skladování u prodejce, a sáček se zeminou může obsahovat spory plísní.  Stačí, aby v obchodě na pytle s hlínou napršelo. Jen pro pořádek, žádná hlína není bakterií ani plísní úplně zbavena, ale přece jen, není to takové zoo, aby nám okamžitě po vysazení a zalití vyrostl celý roj podezřelých minihub a plísňových povlaků.

Pokud máte toto podezření, tedy, že máte pravděpodobně nevhodnou hlínu, je vhodné zeminu vysypat na starý plech na pečení a v troubě nechat projít horkem. Doporučuje se tak čtvrthodinka při 80°C.  Sterilovanou hlínu poté uložíme na suché místo.

Dbáme na provzdušnění

Jestliže postiženou rostlinu přesazujeme, obzvlášť pečlivě dbáme na dobré provzdušnění květináče, tedy drenáž. Máte-li k dispozici suchý čistý písek, pomůže také pokrytí povrchu jemným pískem, který zajistí cirkulaci vzduchu a vlhkosti na povrchu zeminy.

Dobře pro tento účel nasákávání přebytečné vlhkosti poslouží i perlit nebo keramzit. Když ten napadne plíseň, vrstvu kamínků jednoduše odstraníme a nahradíme novou, čistou vrstvou.

Fungicidy

V obzvlášť úporných případech můžeme použít i fungicidy, které jsou v prodeji v zahradnictví a květinářstvích. Výborný je přípravek prodávaný pod názvem Previcur, ale i ten působí jen na některé typy plísní, jeho aplikace nemusí být stoprocentní. Uplatní se ale tam, kde si nemůžeme dovolit nechat rostlinu proschnout, protože patří k druhům, které vysychaní kořenového balu nesnáší.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Plíseň v květináči: jak ji vyhnat
  • Miriam 23.2.2015 (23:35)

    V několika květináčích se mi doma objevila plíseň. Nevím čím to je, nemyslím si, že bych je nějak přelívala. Možnost je i ta, že mám v bytě celkově vlhko, tady: http://magazin.specialnizahradnictvi.cz/vlhkost-rostlin-v-dobe-kvetu-a-tipy-jak-ji-ucinne-snizit/ doporučují v takovém případě dostatečnou cirkulaci vzduchu. Mno, nejsem si jistá jak si to představují v zimě. Snažíme se větrat, ale ani to nepomáhá. A pokud to naopak přeženeme tak se bojím aby z toho květiny nedostaly šok

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist