Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Plesniví vám zemina v květináči? Důvody, co to způsobuje a rady, jak tomu zabránit

Úno 2425 Autor: Claudie Kornelová

Plevele, škůdci a nemoci jsou běžné problémy, se kterými se zahrádkáři potýkají, ale jedním z méně diskutovaných, avšak o to iritujícím problémem, je plesnivění zeminy v květináčích. Když si všimnete, že zemina ve vašich květináčích neustále plesniví, může to být znepokojující. V tomto článku se podíváme na důvody, které tento problém způsobují, a poskytneme vám užitečné rady, jak tomu zabránit.

rostlina

Pokud trpíte na plesnivění zeminy v květináči, vyzkoušejte některou z následujících rad. Zdroj foto: Pixabay.com – Яна Андреева

Důvody, proč zemina v květináči plesniví

1. Přemíra vlhkosti

Jedním z hlavních důvodů plesnivění zeminy v květináči je přemíra vlhkosti. Když je zemina příliš mokrá a nedostává dostatečnou cirkulaci vzduchu, vytváří se ideální prostředí pro růst plísní. To je častý problém u květináčů umístěných v interiérech nebo na místech se špatnou odvodňovací schopností.

2. Špatná odvodňovací vrstva

Nedostatečná odvodňovací vrstva ve spodní části květináče může vést k zadržování vody a vytváření příznivého prostředí pro plísně. Když voda nemá možnost odtékat, kořeny rostlin jsou ohroženy a zemina se stává náchylnější k plesnivění.

3. Špatná kvalita zeminy

Některé typy zemin mohou být náchylnější k plesnivění než jiné. Pokud používáte zeminu s vysokým obsahem organické hmoty a nedostatečným odvodňováním, můžete se setkat s problémy plísně.

4. Nedostatek cirkulace vzduchu

Květináče umístěné na místech s omezenou cirkulací vzduchu mají tendenci zadržovat vlhkost. Nedostatek vzduchových toků vytváří ideální podmínky pro růst plísní a vytváření plesnivých povrchů.

rostlina

Problémem může být nedostatečná cirkulace vzduchu. Zdroj foto: Pixabay.com – Engin Akyurt

Rady, jak zabránit plesnivění v květináči

1. Správná zemina a odvodňování

Zvolte kvalitní zeminu s dobrou odvodňovací schopností. Měla by obsahovat směs rašeliny, písku a perlitu, které zajišťují dobrý odtok vody. Vhodně seřízená odvodňovací vrstva ve spodní části květináče pomůže zabránit zadržování nadbytečné vlhkosti.

2. Správný květináč

Volte květináče s otvory na dně, které umožňují snadný odtok vody. Dávejte pozor na velikost květináčů vzhledem k velikosti rostliny – příliš velký květináč může způsobit přemíru zeminy a přemíru vlhkosti.

3. Důkladná zálivka

Rostliny zalévejte opatrně a vyvarujte se přemokření zeminy. Zemina by měla být vlhká, ale ne nasáklá. Ujistěte se, že voda má možnost snadno odtéct.

4. Dobrá cirkulace vzduchu

Umístěte květináče na místa s dostatečnou cirkulací vzduchu. To je zejména důležité u rostlin v interiérech. Pravidelně provětrávejte místnosti nebo umístěte květináče na místa s mírným prouděním vzduchu.

rostlina

Místnost se snažte pravidelně provětrávat. Zdroj foto: Pixabay.com – Engin Akyurt

5. Pravidelná kontrola

Pravidelně kontrolujte stav zeminy v květináčích. Jakmile zjistíte příznaky plísně, okamžitě odstraňte postiženou část zeminy a zajistěte, aby zbytek vyschl. Podle potřeby můžete doplnit novou zeminu.

6. Ochrana povrchu zeminy

Pokud jste náchylní k plesnivění zeminy, zvažte použití mulčovacích materiálů. Mulčování chrání povrch zeminy před nadměrným vysycháním nebo přemokřením a může omezit výskyt plísní.

7. Rozmístění rostlin

Správné rozmístění rostlin může pomoci zabránit přílišné akumulaci vlhkosti. Vyhněte se umisťování rostlin příliš blízko k sobě, což by mohlo vést k nedostatečné cirkulaci vzduchu.

Při správné péči a preventivních opatřeních můžete úspěšně zabránit plesnivění zeminy ve vašich květináčích. Vždy berte v úvahu potřeby specifických rostlin a dbejte o to, aby měly ideální prostředí pro svůj zdravý růst.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist