Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Plech na střechu? Proč ne!

Kvě 1425 Autor: Redakce

plechova strechaJarní období je pro mnoho majitelů rodinných domů tou správnou dobou pro rekonstrukci střechy. Na výběr mají široké spektrum materiálů. Vyznat se ve střešních krytinách a v tom, která z nich se hodí právě pro váš dům, je pro laika snadné jen zdánlivě. K populárním materiálům na střechu patří také plech. Právě o jeho využití však koluje řada mýtů. Přitom plech špičkové kvality – ať už v podobě tradičních střešních krytin profilovaných do tvaru skládaných tašek nebo ve formě souvislých pásů jako drážkovaná (falcovaná) střešní krytina – na střeše může sloužit dlouhá desetiletí, aniž by potřeboval větší údržbu. Na nejčastější otázky spojené s plechem na střechách dává odpovědi společnost Lindab s. r. o. Koncern Lindab je jedním z nejvýznamnějších světových výrobců a prodejců střešních systémů z prvotřídní švédské oceli. Právě Skandinávie je kolébkou profilovaných střešních krytin, odkud se jejich popularita rozšířila do celého světa včetně České republiky.

PLECH: KVALITA V HLAVNÍ ROLI

plech na strechu„Každý materiál má své výhody. To, co však střechy z různých materiálů spojuje, musí být vždy především kvalita, která vydrží dlouhá desetiletí,“ vysvětluje Pavel Kovanic, obchodní ředitel pro oblast stavební komponenty společnosti Lindab s.r.o. „Levná střešní krytina se může v průběhu let řádně prodražit, protože si žádá stále nové výdaje do oprav. Kvalitních krytin je dnes na trhu dostatek a každý se tak může rozhodnout podle svého vkusu. Právě plech z prvotřídní  švédské oceli má již řadu let mezi střešními krytinami své nezastupitelné místo. Přestože právě kvalitní plechové krytiny získávají na popularitě, lidé se u plechu někdy potýkají s určitými obavami. Ty však často pramení spíše z nepodložených mýtů.“

Pravda a mýty o plechových střechách

Mýtus: Plechový” nerovná se kvalitní.  

plechova strecha Lindab_BastadPravda: Plechovým střechám někdy kazí renomé někteří nekvalitní výrobci či dodavatelé. Prvotřídní švédská ocel je však naopak synonymem pro kvalitu. Mezi největší výhody kvalitních plechových krytin od Lindabu patří především celistvost krytiny a její nízká hmotnost, minimum spár a spojů a hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý. Díky tomu plechové střechy velmi dobře odolávají mrazu. Pokročilé způsoby lakování ocelového plechu způsobují, že bezúdržbová životnost krytiny dosahuje až 45 let podle použité varianty povrchové úpravy a poskytovaná záruka je u nejkvalitnější povrchové úpravy až 30 let. Ocel je navíc jako jeden z mála materiálů téměř stoprocentně recyklovatelná, díky čemuž se šetří životní prostředí.

Mýtus: Plech na střeše může reznout a oxidovat.

plechova strecha toplinePravda: Stejně jako jakýkoli jiný materiál také plech přirozeně stárne a působí na něj okolní vlivy. Korozi ocelového plechu lze však účinně oddálit. Prvotřídní švédská ocel má kvalitní povrchovou úpravu s několika povrchovými vrstvami, které střechu chrání. Díky tomu jsou střechy odolné vůči mechanickému poškození a navíc jsou schopny výborně čelit vnějším vlivům, jako jsou UV záření, extrémní teploty či znečištění ovzduší. Ochranná vrstva spolu s ocelovým jádrem dodává plechové střešní krytině odolnost a pevnost, skvělý vzhled a funkčnost po dlouhá léta, aniž by vyžadovala údržbu. Na nejčastější povrchovou úpravu Lindab Classic poskytuje Lindab záruku 15 let, na úpravu Premium 20 let a na nejkvalitnější povrchovou úpravu Elite dokonce záruku 30 let. Navíc je možné si vybírat z dostatečně široké škály barevných odstínů.

Mýtus: Plechová střešní krytina je příliš lehká a silný vítr ji může vytrhat či odnést.

Pravda: U správně ukotvené kvalitní střešní krytiny se to nemůže stát. Nízká hmotnost je naopak velkou výhodou střech od Lindabu. Profilované krytiny mají hmotnost pouze 5 kg/m2, což je výrazně méně v porovnání s jinými materiály. V případě novostavby lze díky tomu značně ušetřit na dimenzi krovu a základů. U starších budov se šetří náklady na rekonstrukci krovu. A pokud jde o staticky neúnosné nebo lehké krovy, je lehká střešní krytina prakticky jediným východiskem. Zatímco střechu o ploše 200 m2 lehké střešní krytiny od Lindabu zatíží pouze 1.000 kg, v případě skládané betonové a pálené tašky to může být až 9.000 kg. Profilované krytiny Lindab lze využít i na velmi nízké sklony střechy již od 14˚, a to bez nutnosti bednění a použití těžkých asfaltových pásů pro zajištění vodotěsného podstřeší. Vedle samotné kvality materiálu hraje v odolnosti střechy proti větru důležitou roli také samotná montáž. Proto volte systémy, které vám střechu kompletně zajistí – to znamená včetně její precizní montáže. Na tu má firma Lindab prověřené a vyškolené dodavatele. U střech od Lindabu je právě nízká hmotnost tím, co montážníci oceňují, protože s krytinou se díky tomu snáze manipuluje.

Mýtus: Plech se vlivem výkyvů venkovních teplot roztahuje a smršťuje. To má vliv na kvalitu střechy.

Pravda: Změnami teplot se samozřejmě objem plechu mění; kvalita kovu tím ale v žádném případě netrpí. Na rozdíl od porézních materiálů které absorbují vodu, jež při mrazech expanduje a materiál mikroskopicky trhá či působí jeho křehnutí, má plech minimální nasákavost a vůči těmto vlivům je na rozdíl od například keramických či betonových krytin prakticky imunní.

Mýtus: Plech na střeše je hlučný.

plechova strecha tylosandPravda: Plech se v dešti chová přibližně stejně jako jiné druhy střešních krytin. Mezi ním a samotným obytným prostorem je řada materiálů, pohlcujících zvuky o širokém spektru frekvencí. Všechny plechové krytiny musí být důkladně připevněny, některé dokonce plnoplošně podloženy prkny. Mnohem pravděpodobnější tak je, že uslyšíte bubnování dešťových kapek na parapetech svých oken než na střeše.

Mýtus: Vruty na plechové střeše se musí pravidelně dotahovat.

Pravda: Lindab je v porevoluční historii České republiky jednou z nejdéle působících společností vyrábějících plechové krytiny. Nejstarším střechám montovaným tímto způsobem je tedy více než 20 let. Za tuto dobu Lindab nezaregistroval ani jednu reklamaci z důvodů netěsnosti samovrtných vrutů či rozpadnutí podložek pod nimi. Střechy nevyžadují údržbu: tedy ani výměna či dotahování vrutů není nutná. Jde tak o velký rozdíl v porovnání s řadou jiných střešních krytin, které se upevňují pomocí hřebíků bez jakéhokoliv těsnění.

 KVALITA RUKU V RUCE S CENOU

Od března se společnost Lindab rozhodla zpřístupnit střechy a okapy ze švédské oceli co největšímu počtu zájemců. Oproti dřívějším cenám střech a okapů tak lze dnes ušetřit až 12 % u všech druhů střešních krytin profilovaných do tvaru klasických skládaných tašek (Lindab Topline, Mega, Ideal, Goodlock, Roca Toscana a Roca Rustica). Stejné procento slevy získáte u trapézových střešních plechů. Až 20 % dosahuje snížení ceny u rovinných plechů. V případě okapového systému Lindab Rainline činí sleva až 35 %. U rodinného domku o půdorysu do písmene L s novou šikmou střechou o celkové ploše 96 m2, na kterou jeho majitel použije profilovanou střešní krytinu Lindab Topline v nejvyšší kvalitě s povrchovou úpravou Elite, zaplatí nyní 128.537,- Kč včetně veškerých doplňků a okapového systému Lindab Rainline v barvě krytiny, zatímco dřívější cena té samé střechy činila 151.328,- Kč. Kvalita střechy tak dnes může jít ruku v ruce s cenou.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvn 2024>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist