Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Plastová nebo dřevěná okna? Ani s jedněmi nešlápnete vedle

Dub 1511 Autor: Redakce

Váháte, zda si pořídit plastová okna nebo investovat do dřevěných oken. Obě volby mají svá pro i proti. Kolem obou typů oken je navíc rozšířena i řada polopravd. Podívejme se na přednosti, úskalí a slabiny oken z plastu a dřeva.

Tepelně izolační vlastnosti plastových oken

naturaNová okna by měla přinést zejména úsporu nákladů na vytápění. Z tohoto pohledu jsou plastová okna a dřevěná okna zcela rovnocenná, protože v obou materiálových provedeních lze pořídit úsporná produkty i špičková okna pro pasivní domy. Tepelně izolační vlastnosti oken jsou dány zejména jejich stavební hloubkou a izolačním zasklením, to platí jak pro plast, tak pro dřevo.

Izolační trojsklo je v současnosti nejžádanější typ zasklení. U plastových oken jsou současným trendem profily stavební hloubky větší než 70 mm alespoň s 5 komorami, častěji jsou žádány profily se středovým těsněním, které lépe chrání před vlhkostí a hlukem z okolí. Často rozšířený mýtus, že více komor znamená větší úsporu tepla, není obecně pravdivý. Počet komor u plastových oken je vždy třeba posuzovat z hlediska stavební hloubky oken.

Pokud uvažujete o pořízení dřevěných oken, opět je třeba vycházet z toho, že stavební hloubka a použité izolační zasklení rozhodují o tepelně izolačních vlastnostech dřevěných eurooken.

Rosení plastových a dřevěných oken

Velmi rozšířeným mýtem je tvrzení, že „plastová okna na rozdíl od dřevěných nedýchají“, to ale není pravda. Pokud jsou nová okna oba typů dobře seřízena, nesmí jimi protahovat a natož třeba zatékat. Pokud je v interiéru po instalaci nových oken větší vlhkost, musí být zajištěno dostatečné větrání, nejlépe několikrát za den otevřít okno. Stará okna většinou špatně těsnila a „přirozeně“ tak zajišťovala výměnu vzduchu s venkovním prostředím, u správně seřízených oken je protahování a průvanu zamezeno a proto vlhkost nemá jak z interiéru odcházet.

Pokud se rosí okna interiéru, je to důkaz, je třeba častěji větrat a více topit, protože vlhkost kondenzuje na nejstudenějších místech, a to je často právě zasklení oken. Izolační trojskla rosení oken účinně zamezují. „Dřevěná okna OTHERM mají hluboko v profilu uložené sklo, přídavnou pryžovou izolaci na rámové okapnici oken a samozřejmostí je teplý meziskelní rámeček,“ říká J. Scheidel produktový manažer značky, „tato konstrukční opatření prakticky zamezují rosení i vzniku kondenzátu v dolní části skel, u zasklení trosjklem je rosení prakticky eliminováno.“

Další výhody a nevýhody

naturaPlastová okna jsou v porovnání s dřevem levnější a poskytují tak velmi výhodný poměr cena – kvalita. U špičkových plastových oken pro pasivní domy je třeba ale počítat s vyšší cenou. Náklady na pořízení plastových oken budou vyšší také v případě, že budete kupovat okna v barevných dekorech.

Nespornou výhodou plastových oken je fakt, že není třeba pečovat o jejich povrch, stačí je omýt. U dřevěných oken doporučujeme vybrat si výrobky s kvalitní povrchovou úpravou, protože pak je údržba jednoduchá. V každém případě je ale u dřevěných oken třeba počítat s tím, že alespoň 2x do roka je potřeba ošetřit je balzámem na lazuru. Pokud je tato základní péče o povrch dodržena je možné prodloužit dobu do prvního natření na 7-10 let a dřevěná okna budou stále krásná.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

3 reakce na Plastová nebo dřevěná okna? Ani s jedněmi nešlápnete vedle
 • Radek 10.9.2020 (14:44)

  To je pravda, já jsem zažil byt s plastovými a teď nově dům s dřevěnými. Oboje mají něco do sebe. Ale z vlastní zkušenosti v téhle nedobré situaci doporučuju si hodně prozkoumat firmu od které si zakázku necháte dělat, protože korona s trhem trochu zamávala a ne všechny firmy které jsem v té době poptával ještě fungují, a okna nejsou zrovna levná záležitost na to aby člověk zaplatil zálohu a pak zjistil že firma není schopná okna dodat.

 • Michal 10.8.2015 (09:53)

  Dobrý den Hanko, záleží jak velké plochy máte na mysli. My jsme si na novém domě nechali prosklít stěnu v obýváku s výhledem na zahradu. Vyřešili jsme to dřevěným HS portálem Vekra. Vypadá to vlastně podobně jako je to na obrázku u článku. Pokud ale chcete něco ještě většího, bude asi lepší zeptat se přímo prodejců.

 • Hanka 13.4.2015 (11:15)

  Dobrý den,

  hodí se dřevěná okna na zasklívání větších ploch? Podle článku: se na větší plochy hodí hliniková okna, ale já hodně uvažuji o dřevě a zajímá mě, zda je to vhodný materiál.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist