Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Pěstování brambor-výsadba

Dub 1124 Autor: Redakce

Brambory jsou u nás nejvyhledávanější přílohou. Právě proto a také z důvodu zvyšujících se cen a snižování kvality, přibývá molopěstitelů. Začátkem dubna, kdy už téměř nehrozí mrazíky je vhodné provést přípravu půdy. Po zemině poházíme hnojivo na brambory nebo granulovaný hnůj a zapravíme rotavátorem nebo ručně. Zeminu musíme zkypřit alespoň do hloubky 10 cm.

Výběr správné sadby brambor a její ošetření

sadba bramboryVždy sázíme certifikovanou sadbu (asi 161 druhů) s narašenými klíčky délky 1-2 cm. Delší klíčky se při výsadbě stejně olámou a sadba pak musí nasadit nové rašení, což ji vysiluje. Sadbové brabory nesmí mít bělavý povlak a musí být pravidelné, bez chodbiček a jiného poškození (viz obrázek vlevo).

Před výsadbou brambory moříme v lignohumátu barvy tmavého čaje po dobu 2-3 hodin. Brambory budou mít lepší chuť a rostliny jsou odolnější proti houbovýcm chorobám i žravému hmyzu-mandelinkám.

Většina zahrádkářů vybírá sadbu podle varného typu brambor

  • Typ A – salátový typ

Brambor zůstává i po uvaření tvrdý a nerozpadává se. Hodí se jako příloha i do salátů. V obchodech jsou označené zelenou barvou, podobně je značena i sadba.

  • Typ B – přílohový typ

Brambor mírně moučnatí a hodí se jako klasická příloha. Tento varný typ poznáte podle červeného označení.

  • Typ C – kašový typ

Brambory jsou měkké a moučnaté, snadno se rozvaří. Hodí se pro přípravu kaše, pyré nebo bramborových placek. Modré označení.

  • Typ D – průmyslový typ

S těmito odrůdami se běžně nesetkáte. Hlízy obsahují hodně škrobu, proto se hodí pro průmyslové využití.sázení brambor

Výsadba brambor

Pak přistoupíme k výsadbě. Řádky by od sebe měly být 65 cm a v řádku je vzdálenost jednotlivých brambor 30-35 cm. Brambory začnou rašit cca po 3 týdnech. Nyní až po celou dobu vegetace můžeme stříkat slabým roztokem lignohumátu. Pokud se přece jen objeví mandelinka, musíme rostliny chránit buď mechanickým sbíráním nebo postřikem. Vhodným postřikem je Calypso.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Pěstování brambor-výsadba
  • Marek Böhm 21.4.2014 (08:13)

    Dodrý den,jáký je prosím průměrný výnos brambor,když nasázím cca 50 kg.Děkuji za odpověď

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist