Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Ozdobte si balkon vhodně zvolenými balkonovkami

Čvn 1203 Autor: Redakce

milionbellsJaro jakoby bylo už za námi, ale teploty, zejména ty noční, příchod léta nijak zvlášť nepřipomínají. I tak ale mrazíky v noci neočekáváme, a to je ta správná doba pro výsadbu letniček do truhlíků na terasy, okna a balkony. Pokud jste si podle našich rad přezimovaly muškáty, gratulujeme. Pokud sháníte letničky nové, měli byste je vybírat podle několika základních pravidel.  Prvním faktorem jsou bezesporu nároky daných rostlinek. Ne na každé okno se totiž hodí muškáty nebo petúnie.

Nároky na slunce

Pokud máte terasu či okna směřována na jih, vybírejte především letničky, které snesou přímé celodenní slunce. Rostlinami na plný úpal mohou být všechny pelargonie, dnes velmi vyhledávaný sporýš, lantana, štírovník a také nestařec. Rostlin, které snášejí přímé slunce, je spousta, tyto jsou ale z našeho pohledu nejkrásnější.

begonie na balkonNaopak stinné stanoviště (okna na sever až západ) nebo jen dopolední slunce vyhovuje lobelkám, fuchsiím, begóniím, balzamínám, bohyškám (ozdobné listem). Všeobecně platí, že při parných dnech zintenzivníme závlahu. Mnoho lidí to řeší pomocí samozavlažovacích truhlíků a přídavku hydrofilních částeček do půdy. Ať už se rozhodnete osázet jižní nebo západní okna, vždy pamatujte na to, že musíte kupovat jen a pouze kvalitní, poměrně vzrostlé sazenice. Vymyslete si osazovací plán, a to zejména podle barev, které preferujete. V zahradnictví se také nezapomeňte zeptat, zda jste si nevybrali do sestavy nějakou rostlinu, která nesnáší kořenovou kompetici nebo například potřebuje úplně jiný substrát (jiné pH) než ostatní rostliny, které chcete sesadit do jednoho truhlíku. Velmi působivé jsou ale také jednodruhové truhlíky, které nás i tak mohou potěšit záplavou květů. Pokud milujete muškáty nebo třeba petúnie, nic neměňte a vysaďte je. Například muškáty jsou ozdobné květem i listem.

Balkonové rostliny okrasné listem

Ostatně nezapomínejte i na balkonovky okrasné listem. I ty jsou v dnešní době velmi moderní, zejména pokud se jedná o listy různobarevné, panašované. Mezi oblíbené rostliny ozdobné listem patří krom již zmiňované hosty (bohyšky) také starček (Senecio cineraria), moličník (Plectranthus), vrbina penízkovitá (Lysimachia nummularia), štírovník (Lotus berthelotii), slaměnka řápíkatá (Helichrysum petiolare), africká kopřiva v různých provedeních (Coleus). Na stinná stanoviště s kyselejším substrátem doporučujeme břečťan, který lze zakoupit v různo barevných kultivarech.

To bychom měli nároky druhy rostlin pro truhlíkovou výsadbu. Ještě je potřeba připomenout, že rostliny by měly okolo sebe dostatek prostoru. Určitě se rozrostou, proto na klasický truhlík (50 cm) počítejte se třemi muškáty. Vždy rostliny vysazujte do kvalitního substrátu s přídavkem dlouhodobě působících hnojiv. V období květu pak každý týden přihnojujte tekutými slepičinci, které obsahují velké množství přírodního fosforu. Ten podporuje nasazování květů a ty jsou pak také mnohem zářivější a vitálnější.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist