Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Srp 1313 Autor: Redakce

ostropestrec marianskyOstropestřec se řadí mezi jednoleté nebo i dvouleté byliny z čeledi hvězdicovitých. V podstatě tato rostlina je velký, velice dekorativní bodlák, který má vykrajované zubaté listy. Na listech se nachází bílé skvrnky. Květy této rostliny poté mají krásnou purpurovou barvu. Kvete v období od července až do září. Květina obsahuje také léčivá semena a ty dozrávají v začínajícím podzimu. I když ostropestřec patří mezi bodláky, bývá velice často pěstován i jako okrasná rostlina, a to zejména díky jeho krásnému vzhledu.

Výskyt ostropestřce mariánského

Tato rostlina je nejvíce typická na pobřeží Atlantského oceánu. A to zejména v zemích jako je Francie nebo také Anglie. Avšak obliba rostliny stále a stále roste, a proto se postupně rozšiřuje do mnoha dalších zemí. Ostropestřec ale bohužel patří mezi rostliny, které jsou velice náročné na okolní podmínky. Potřebuje hodně slunečních paprsků a také teplo a to bývá důvod, proč se této rostlině ve vnitrozemí mnohdy vůbec nedaří.

Ostropestřec v minulosti

ostropestrec kvetJiž v minulosti tato rostlina patřila k velice oblíbeným a to zejména pro její léčivé účinky.

V minulosti ji bylo, díky jejím trnům přezdíváno Kristova koruna. Své využití našla již v antických dobách, kdy byla podávána jako tradiční lék při hadím uštknutí.

Poté v 17. století byl objeven její velice pozitivní vliv na játra, krevní tlak a na obtíže s dutinou břišní. Podáván byl také na zmírnění depresí a melancholie.

Využití ostropestřce dnes

Na rozdíl od minulých dob, kdy se z rostliny využívali i listy a kořeny, dnes se využívají jen plody. Dnes bývá velmi často spojován s velice příznivými léčivými účinky. Velice pozitivně působí zejména na naše játra.

ostropestrec pestovaniProdukty, které jsou z této rostliny vyrobeny, lze užívat jako prevence proti různým jaterním onemocněním. Lze ho také užívat jako výborného pomocníka při boji s různými onemocněními. Ostropestřec mariánský je velice bohatý na obsah cukrů, tuků a bílkovin. Naleznete zde ale také flavonolignany, aminokyseliny, silice a hořčinu.
Jak již bylo řečeno blahodárné účinky má zejména na játra. Na tento orgán působí opravdu velice příznivě a pomáhá ho chránit před velkým množstvím nežádoucích látek, které se v potravě běžně vyskytují. Jsou to například nasycené tuky, aditiva, dusičnany, alkohol a syntetické látky, které jsou obsaženy v mnoha lécích. Je také často doporučován při snaze o zhubnutí a to zejména díky svým detoxikačním účinkům.

Léčivé látky

Hlavní látkou, které zajišťuje tyto výjimečné léčivé účinky je silymarin.

mariansky ostropestrecZ plodů ostropestřce se dělají různé čaje, oleje, kapsle, tablety nebo také směsi různých bylin. Látka silymarin má velice silné účinky a využívá se tak při léčbě jater u drogově závislých, alkoholiků, po chemoterapii nebo také pro osoby, které trpí silnou obezitou. V semenech ostropestřce naleznete 4-6 procent této opravdu výjimečné látky. I při dlouhodobém užíváni ostropestřce vám nehrozí žádné vedlejší účinky, protože jde o naprosto přírodní produkt.

Chcete se dozvědět více? Podívejte se na web ostropestrec-mariansky.cz

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist