Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Okna? Jedině s kvalitní montáží

Kvě 1317 Autor: Aneta Skotníková

drevene okno s trojsklyPokud žijete ve starém domě, kde nemáte vyměněná okna, měli byste vědět, že jimi uniká až 40% tepla. Nová okna by vám navíc zajistila zmenšení hluku zvenku a snížení slunečního záření. Jestli jste už rozhodnuti pořídit si nová, neměli byste zanedbat jejich montáž. Samotnou kvalitou oken jejich funkce plně nevyužijete. Myslíte si, že nová okna nepotřebujete, protože ta stará ještě něco vydrží? Tak byste měli vzít na vědomí, že jejich výměnou ušetříte 20 – 30% nákladů na vytápění.

Zákazník stojí před volbou, zda dát přednost oknům plastovým, dřevěným či hliníkovým

Jejich rozhodnutí je ovlivněno tím, o jaký druh stavby se jedná a kde se nachází. V historických centrech jiná okna, než dřevěná nenajdete. Samozřejmě, že jsou pořizovány i do rodinných domků. Při správné údržbě se z nich může těšit několik generací, protože mohou vydržet až sto let. Velkou oblibu s dnes získala tzv. eurookna, což jsou okna vyrobená z dřevěného, lepeného profilu, u kterého nedochází ke kroucení dřeva.

Co nakupujícího asi nejvíce zajímá je cena

ez drevohlinikovym oknemTa se řídí podle materiálu, výrobce, zasklení, ale i doby koupě. V zimě vyjdou nejlevněji. Plastové okno má dlouhou životnost a je asi o třetinu levnější než dřevěné. Za hliníková byste museli sáhnout do kapsy ještě hlouběji. Nesmíme opomínat, že ke každému oknu se musí přičíst i další záležitosti. Jako je například cena za demontáž, montáž a vnější a vnitřní parapety. Více si připlatíte za kruhová okna a za okna se zkoseným tvarem.

Parametry, které byste měli při koupi znát, nejsou jen rozměry oken, ale i tzv. součinitele prostupu tepla. Čím nižší hodnota tím lépe, protože materiál propustí méně tepla ven a lépe izoluje. Vyhovující hodnota je maximálně 1,1 W/(m²K).

Dalším údajem je propustnost slunečního záření, tedy množství solárního záření, které okno propustí dovnitř. Udává se v hodnotě od 0 do 1. Při hodnotě 1 čekejte, že se veškeré záření dostane do vašeho interiéru a budete mít v místnosti větší teplo, než při hodnotě 0. Musíte tak zvážit, jestli chcete mít v létě v bytě chladněji nebo v zimě tepleji. Ať už si vyberete jakoukoliv verzi, vždy vám mohou vypomoct rolety, žaluzie nebo klimatizace. Parametr distančního válečku mezi skly je dalším, často opomíjeným, faktorem nezbytným při koupi oken. Tato hodnota udává množství tepla, které unikne vlivem distančního rámečku mezi skly. Čím nižší hodnota, tím nižší únik cenného tepla. 

Nedokážete si představit, jak dojde k odstranění vašich starých oken?

montaz okenCo vypadá na první pohled složitě, složité zas tak být nemusí. Nejdříve se odstraní vnitřní a vnější parapety, na několika místech se naříznou stávající rámy a dřevo se vypáčí. Aby se nepoškodila fasáda, vše se provádí zevnitř. Proto čekejte menší invazi nepořádku. V ostění se vše zarovná a upraví nerovnosti. Poté se osadí rám nového okna, zafixuje kalibrovými podložkami a ukotví dlouhými vruty do ostění. Prázdné škvíry se vyplní pěnou.

Při volbě oken nezáleží jen na vašem vkusu a finančních prostředcích, ale taky na normách, podle kterých se musíme řídit. Dnes mají okna splňovat požadavky ČSN 730540–2. Co si pod tím představit? Pětikomorové profily, vícekomorové jsou zbytečné, s plastovým rámečkem, kovové a hliníkové se už nedoporučují. Mezi rámem a křídlem má být dvoustupňové těsnění. Důležitá je také hloubka zapuštění skla do rámu. Čím více zapuštěné, tím lépe. Dojde tak k omezení kondenzace vodní páry. Novinkou jsou speciální těsnící pásky mezi stěnou a oknem, které zabraňují vlhnutí zdi.

Hodně štěstí při volbě těch správných oken právě pro váš dům či byt. Ne nadarmo se říká, že okna jsou tváří celého domu. Proto by se jejich výběr ani montáž neměla podceňovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist