Internetový hobby magazín

Menu

PR

Nejnovější články

Nezapomeňte si objednat pamětní medaili

Led 1910 Autor: Redakce

Právě dnes byla představena výroční medaile oslavující 185 let od prvního uvedení písně „Kde domov můj“. Pamětní medaile je zdarma, aby si tento významný národní symbol mohla připomenout široká veřejnost. Medaile zdarma (jen za poštovné a balné 89 Kč) bude dostupná na webových stránkách www.hymna-vyroci.cz od 10. ledna 2019 do vyprodání zásob.

pametni medaile hymna

Pamětní numismat „Národní hymna“ je v pořadí již třetí medailí zdarma z nabídky Národní Pokladnice. První dvě emise představil český distributor pamětních mincí a medailí v roce 2018. Obě výroční medaile byly věnovány 100. výročí vzniku Československa. Pro velký úspěch předchozích emisí se Národní Pokladnice rozhodla v projektu pokračovat.

„ Projekt „Pamětní medaile zdarma pro každého“ jsme připravovali původně jako jednorázovou vzpomínku na oslavy 100. výročí vzniku Československa. Naším přáním bylo připomenout nejen 100. výročí, ale také nedávnou minulost našeho národa, kdy svoboda a demokracie nebyly samozřejmostí. Obrovský zájem veřejnosti nás překvapil a nesmírně potěšil. Z ohlasů, které jsme obdrželi je jasně patrné, že Čechům není osud naší země lhostejný. Právě tato zpětná vazba nás přesvědčila o tom, že připomínat významné milníky naší historie formou pamětních medailí má smysl. A proto Vám dnes s hrdostí představujeme novou emisi věnovanou 185. výročí Národní hymny.“, vysvětluje význam projektu Stanislav Máša, ředitel Národní Pokladnice.

Pamětní medaile oslavuje hymnu jakožto nástroj, který stmeluje národ v radostných i nelehkých chvílích. Píseň „Kde domov můj“ se stala státní hymnou až se vznikem samostatného Československa v roce 1918. Popularitu ovšem získala hned při prvním uvedení divadelní frašky „Fidlovačka, aneb žádný hněv a žádná rvačka roku 1834, kdy poprvé zazněla.

Autorem uměleckého zpracování medaile je respektovaný český sochař a medailér Vladimír Oppl. Návrhy tohoto umělce zdobí například poslední vydané emise pamětních dvacetikorun s portréty Masaryka, Štefánika a Beneše.

Na aversu nové medaile zdarma je vyobrazen notový zápis první sloky hymny, podpis Františka Škroupa a rozkvetlá větev, ilustrující úryvek z písně. V dolní části medaile je patrný obrys hory Říp.

Revers pamětní medaile vyobrazuje plastickou trikoloru ve tvaru mnohacípé hvězdy v popředí s českým lvem.

Medaile zdarma je ražena z mědiniklu a její průměr je 33 mm. Za základní verzi medaile zaplatí zájemci pouze poštovné a balné. Náročnější sběratelé si mohou za příplatek 299 Kč doobjednat číslování, zušlechtění 24k zlatem a další příslušenství.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

 
<<Pro 2023>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist