Než začneme s plotem…
Nutnou součástí pozemku je dobře padnoucí plot. Plní funkci bezpečnostní, ohraničovací i estetickou. Odděluje soukromý pozemek od veřejného prostranství. Podle funkce vybíráme materiál, ze kterého plot postavíme. Aby se plot za pár let nezničil nebo nenakláněl, nesmíme zanedbat jeho základy. Nejvíce rizikové pro plot jsou důsledky počasí, hlavně mrazu. Musíme proto dodržet nezámrznou hloubku pro základovou spáru plotu, která je standardně 80 cm, v horských oblastech pak 120 cm. Do této hloubky založíme pilířky, sloupky i vyšší podezdívky. Pokud se chystáme na nižší podezdívku, je možné mělčí založení. Pro ušetření betonu můžeme základy vyztužit kameny. Jestliže se podezdívka bude nacházet pod úrovní terénu, je nutné také myslet na odvod zadržované vody pomocí drenážních prvků. Podezdívka také chrání plot proti poškození travními porosty nebo živočichy a hlavně zajišťují jeho pevnost a stabilitu.
Ztracené bednění
Moderním, jednodušším a finančně nenáročným způsobem při stavbě plotu je ztracené bednění, přičemž místo klasického bednění použijeme betonové tvarovky. Tím pádem odpadá povinnost pracného odbedňování při klasickém bednění. Tvarovky jsou určené k betonovým i železobetonovým konstrukcím. Zdění ztraceného bednění je prováděno převazbou s použitím maltovin anebo na sucho. Zalévat se musí opatrně a plynule po vrstvách maximálně do jednoho metru zdi (tzn. 4 bednící dílce). Pokud dodržíme tyto parametry, není nutné ztracené bednění kotvit k základům proti nadzvednutí nebo zesilovat proti prasknutí tlakem zálivkového betonu.
Betonové prvky
Nejčastěji používané jsou při stavbě plotu betonové prvky, které jsou již vyrobené dopředu jako prefabrikáty. První variantou jsou tvarovky ze štípaného betonu, které jsou k dostání v různých velikostech i barvách. Můžeme si vybrat i například tvárnice, které imitují třeba cihlu nebo pískovec. Pro tyto možnosti je třeba vybetonovaného základového pásu.
Čím dál tím oblíbenější jsou bezpodezdívkové ploty. Výhodou je nízká cena a rychlost, zejména proto, že nejsou nutné základy pod podezdívkou. Plotové tvárnice a plotové sloupky z vibrovaného betonu jsou vhodné k rychlé montáži, sloupky se staví na betonový základ, který je nutný pouze pod sloupky. Mezi ně se potom usadí desky.
Pro nízké podezdívky, třeba pod drátěné pletivo se dají použít podhrabové desky z betonu. Brání korozi pletiva a vniknutí živočichů na pozemek. Desky se ukotvují do betonových patek s otvorem na sloupky. Betonová patka by měla být minimálně 50 cm hluboko v zemi.
Na horní část se používají betonové plotové stříšky. Slouží zejména k zabránění proniknutí vlhkosti z dešťové vody do plotových prvků (tvarovek). Aby voda nezatékala a zdivo tím pádem nevlhlo, na spodní straně mají stříšky vždy okapovou drážku. Samozřejmě také plní estetickou funkci zakončení plotu.
Stavíme podezdívku svépomocí
Zruční jedinci se mohou rozhodnout, že si plot postaví svépomocí. Je to určitě cenově výhodnější, avšak na některé práce, jako je bagrování základů, je stejně třeba přizvat si profesionála. Musíme dodržet již zmíněné parametry na položení základu plotu, aby plot byl pevný a odolný vůči mrazu, dodržíme nezámrznou hloubku, která je 80 cm v normálních podmínkách a 120 cm v horských podmínkách, také je třeba vzít úvahu svažitost terénu. Před založením drátěného plotu si pomocí kolíků a provázku změříme, kudy povede plot. Vzdálenosti sloupků, ideálně dva až dva a půl metru si rozměříme a do rohů je nutno instalovat vzpěry. Navrtáme díry pro sloupky do dané hloubky a při betonování sloupků hledíme na jejich kolmost a stejnou výšku. Beton by měl tvrdnout co nejdéle, doporučuje se sedm dní nebo alespoň 72 hodin.
Pokud se rozhodneme pro základy plotu, které jsou vybetonované celé, nejdříve necháme vybagrovat základovou spáru plotu a použijeme buď dřevěné bednění, kdy se po zatvrdnutí musí dřevěné desky odstranit, anebo ztracené bednění, které je jednodušší na provedení. Vyzdíme podezdívku a sloupky za použití vybraného materiálu.
Častým a doporučovaným kompromisem při stavbě plotu bývá postavení si betonových částí svépomocí a montáž prvků, jako je třeba brána a plotová pole přenechat profesionální firmě. Pokud práci zadáme firmě, je třeba hledět zejména na cenu, důvěryhodnost a reference firmy.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.