Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Monstera Deliciosa Albo Variegata – Nejdražší rostlina na světě?

Kvě 2205 Autor: Claudie Kornelová

Monstera deliciosa Albo Variegata je neobyčejný druh rostliny s velkými tmavě zelenými a zářivě bílými listy. Monstera Albo Variegata je velmi vzácná a drahá pokojová rostlina. Péče o tuto exotickou zelenobílou pestrobarevnou rostlinku je ošemetná. Roste totiž velmi pomalu a ke svému růstu potřebuje více světla, díky kterému může správně fotosyntézovat.

monstera

Monstera je nádherná rostlinka, kterou ocení především vášnivý sběratel. Zdroj foto: Unsplash.com – Huy Phan

Co je Monstera Albo (Monstera Albo Variegata)?

Monstera Albo je obrovská, pestrobarevná, tropická kvetoucí rostlina pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Charakteristickým znakem odrůdy Monstera Albo jsou velké lesklé listy ve tvaru srdce. Bílozelené panašované listy mohou dorůstat délky 25-90 cm a šířky až 75 cm. Většina lidí pěstuje Monsteru jako tropickou pokojovou rostlinu. Rostlinka s kožovitými listy roste v květináči a dorůstá do výšky 2-3 metrů. Mladé rostliny nemají charakteristické laločnaté listy. S věkem se pomalu vyvíjejí laloky a otvory.

Monstera deliciosa Variegata je snadno rozpoznatelná díky svým bílým vzorům na srdčitých laločnatých listech. Některé z tmavě zelených listů mají bílé znaky, které vypadají jako cákance smetanově bílé barvy. Nejúžasněji zabarvené listy monstery jsou ty, které jsou z jedné poloviny zcela sněhově bílé. Botanický název Monstera deliciosa znamená „monstrózní“, což odkazuje na velikost rostliny, a „delicious (lahodný)“, které odkazuje na jedlé ovoce, které monstera produkuje.

Monstera deliciosa má jako druh epifytní rostliny vzdušné kořeny. Tyto dlouhé stonkovité výrůstky absorbují vlhkost a živiny z okolí. Ačkoli se to stává zřídka, tak Monstera Albo kvete. Stejně jako všechny rostliny z čeledi Árónovitých jsou květy rýhovité s bílým květem spadix ( Palice- jednoduché hroznovité květenství se ztloustlým nebo zdužnatělým vřetenem, ze kterého vyrůstají přisedlé květy). Květy Monstera deliciosa dorůstají do výšky 10-15 cm.

monstera

Pokud patříte mezi milovníky rostlin, pak by vám neměla tato exotická kráska chybět ve sbírce. Zdroj foto: Unsplash.com – D. Pham

Co je pestrobarevná monstera?

Monstera Albo se svými bílozelenými laločnatými listy je výsledkem panašování. Listy panašovaných rostlin mají v listech různě barevné zóny. Díky tomu mohou mít nepravidelné vzory nebo může mít celá část zcela jinou barvu. U Monstera deliciosa Albo Variegata je hlavní barva panašování bílá. Skutečná pestrost se v přírodě vyskytuje jen zřídka. Přirozeně se však může vyskytovat v tropických deštných pralesích, odkud pochází mnoho tropických pokojových rostlin.

K pestrobarevnosti dochází, protože v rostlinné tkání chybí zelené pigmenty zvané chlorofyl. To se může stát v důsledku buněčné mutace. Existují dva druhy zpestření. Jedna je zděděná (genetická) pestrost a druhá se vyskytuje náhodně (chimérická). Při zděděném panašování obsahují rostlinné buňky dva typy tkání potřebné pro skutečné panašování.

Pestrost rostliny, včetně Monstera Albo, které mají genetickou pestrost, udržují mutaci v DNA rostliny. To znamená, že z těchto rostlin můžete množit zelené výhonky nebo semena. Bílé panašování se pak objevuje v nových panašovaných rostlinách Monstera Albo. Rostliny Monstera, které mají pestrost v důsledku náhodných mutací, se množí obtížněji. Obvykle jsou namnožené stonky slabší a nové rostliny nakonec odumírají, protože jim chybí dostatek chlorofylu.

Může se obyčejná monstera zpestřit? Náhodná pestrost v přírodě je extrémně vzácná. Šance, že se z vaší běžné Monstery delicioso stane pestrá Monstera Albo je asi 1 ku 100 000. Pravděpodobnější je, že náhodně pestrá monstera ztratí svou pestrost a její listy zezelenají.

Dalšími důvody, proč se pestrobarevnost může vrátit do původního stavu a úplně zezelenat, jsou slabé osvětlení, teplotní extrémy nebo to, že část rostliny produkuje příliš mnoho chlorofylu. Pokud si všimnete pestrobarevnosti objevující se na běžné Monstera deliciosa, pak se v takovém případě pravděpodobně jedná o onemocnění či jiný stav ovlivňující vaše pokojové rostliny.

monstera

Dávejte pozor, ať není na přímém slunečním světle. Jednak to nemá ráda a jednak by mohla zhnědnout. Zdroj foto: Unsplash.com – Severin Candrian

Proč je těžké najít pestrou Monsteru Albo?

Monstera Deliciosa Variegata je jednou z nejvzácnějších a nejvyhledávanějších pokojových rostlin. Rostliny bílé panašované monstery jsou navíc náročné na rozmnožování. Monstera Albo má krémově bílé panašování díky menšímu množství chlorofylu. To znamená, že monstera roste pomaleji a vyžaduje více dovedností a zkušeností, aby se vyvinula ve zralou rostlinu.

Proč jsou monstery tak drahé?

Vzhledem k vysoké poptávce a jejich vzácnosti mohou pestré rostliny monstera přinášet doslova šokující ceny. Není neobvyklé, že se zakořeněné listové řízky pestré Monstera deliciosa a Monstera borsigiana prodávají za tisíce korun. Celé rostliny monstera s bílozelenými listy se pak mohou prodávat v řádech desítek až stovek tisíc korun.

Jak sehnat tuto pestrobarevnou rostlinu?

Nejjednodušší způsob, jak sehnat tuto nádhernou rostlinu je online. Existuje mnoho skupin na sociálních sítích, které se věnují pestrým monsterám. Také zahraniční webové portály a některé online obchody s rostlinami prodávají tyto rostliny či jejich zakořeněné listové řízky.

Až budete hledat vhodnou bílé panašovanou monsteru ke koupi, ujistěte se, že na stonku a listu jsou viditelná bílozelená zabarvení. Nejlepší je vyhnout se listovým řízkům, které jsou celé bílé. Přestože vypadají úchvatně, rostlina bude mít problémy s růstem kvůli nedostatku chlorofylu.

monstera

Čím větší podíl bílé monstera obsahuje, tím cennější a dražší je. Zdroj foto: Unsplash.com – Yusuf Evli

Jak pečovat o Monsteru Albo?

Pěstujte Monsteru deliciosa Albo Variegata na jasném místě, kam ale nesvítí přímé slunce. Zasaďte monsteru do provzdušněné, dobře odvodněné zeminy a zalévejte ji pokaždé, když půda částečně vyschne. Pěstujte ji při stálé teplotě mezi 18°C – 27°C s relativně vysokou vlhkostí.

Požadavky na světlo

Pestrobarevné monsteře, jako je Monstera Albo, se daří v nepřímém jasném světle. Pestrobarevnost můžete podpořit tím, že budete monsteru pěstovat poblíž okna, ale za průhledným závěsem s okny orientovanými na jih. Pestrost listů může vyblednout, pokud bude monstera růst za špatných světelných podmínek. Ke zpestření můžete použít i umělé světlo. Aby se vaší monsteře dařilo, chraňte jej před přímým slunečním zářením. Bílé listové plochy mají tendenci se rychleji spálit na přímém, intenzivním slunci.

Nejlepší půda pro pěstování těchto pestrých pokojových rostlin

Monstera deliciosa Albo Verigata je epifytická rostlina, která roste ve volné, provzdušněné půdě s vynikající drenáží. Smíchejte jeden díl běžné zeminy pro pokojové rostliny, jeden díl substrátu s kůrou orchideje a jeden díl perlitu pro odvodnění, abyste vytvořili tu nejlepší směs pro květináče pro pokojovou pestrobarevnou monsteru.

Rostliny monstera potřebují růst v podsadité směsi půdy, která zadržuje dostatek vlhkosti, aniž by se rozmočila. Podmáčená půda způsobuje, že kořeny rychle hnijí, což není něco, co byste si přáli u takto drahé rostliny.

Jak ji správně zalévat?

Zalévejte Monsteru Albo tak často, jakmile půda vyschne. V ideálním případě počkejte, dokud nevyschne horních 5-7,5 cm, než rostlinu zalijete. Možná budete muset tuto rostlinu během vegetačního období zalévat jednou týdně. V zimě se zaléváním opatrně, zalévejte pouze tehdy, pokud je půda suchá.

Správný způsob, jak zalévat pokojové rostliny jako je Monstera Albo, je důkladně namočit půdu. Počkejte až přebytečná voda odkape z drenážních otvorů, než jej umístíte zpět na podnos. Tato zavlažovací technika zavlažování a sucha zabraňuje usazování kořenů v promočené půdě a poskytuje dostatek hydratace.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist