Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Měli byste na podzim přikrmovat volně žijící ptáky?

Říj 2227 Autor: Claudie Kornelová

Podzim je skvělým obdobím pro krmení ptáků. Správné tipy na podzimní krmení mohou pomoci přilákat na zahradu širokou škálu místních i stěhovavých druhů. Kolem podzimního krmení však panuje několik mýtů a mnoho začínajících ptáčkařů na zahradě se mylně domnívá, že podzimní krmení ptáků jejich opeřeným přátelům ublíží.

pták

Krmení ptáků na podzim a zimu je velice důležité. Zdroj foto: Unsplash.com – Fabio Sasso

Nejčastější mýty o krmení ptáků

Největším omylem je představa, že pokud budou mít ptáci na podzim k dispozici stálý zdroj potravy, nebudou migrovat, a když budou krmítka prázdná, budou hladovět.

Spolehlivý zdroj potravy je pouze podružným faktorem, který ovlivňuje způsob migrace ptáků. Důležitou roli při sezónní migraci hraje také množství denního světla, klima a instinkt. Přikrmování ptáků na podzim migraci nezabrání – může jí naopak pomoci. Stěhovaví ptáci potřebují značné množství kalorií, aby získali energii potřebnou k letu dlouhému stovky až tisíce kilometrů.

Mýtem je také to, že na podzim se ptáci v okolí prostě nekrmí. Ačkoli se mnoho ptáků na podzim spoléhá na krmítka méně kvůli přirozené hojnosti lesních bobulí, ovoce, zrní a semen, krmítka jsou stále hojně navštěvována. Hejna na dvorku se budou měnit, protože někteří stálí ptáci odlétají na migraci a přilétají další severští migranti, ale všichni uvítají možnost najít si snadnou svačinu na krmítku.

pták

Nebojte se toho, že pokud je budete přikrmovat, tak na zimu neodletí. Zdroj foto: Unsplash.com – Noah Silliman

Důvody pro krmení

Podzim je dynamické, neustále se měnící období a může být velmi přínosný pro přikrmování ptáků. Kromě toho, že pomáháme stěhovavým ptákům shromažďovat zdroje na krmítku, měli bychom krmítka na podzim vždy doplňovat i z dalších důvodů:

  • Aby pomohli ptákům, kteří zde žijí, vytvořit si tukové zásoby, které jim pomohou přežít klesající teploty.
  • Aby pomohli protahujícím ptákům doplnit energii.
  • Poskytnout ptákům spolehlivý zdroj potravy, jakmile se přirozené zdroje potravy začnou v chladnějším počasí vyčerpávat.
  • Navíc může zásobené krmítko přilákat první zimní druhy ptáků a povzbudit je, aby zůstali v blízkosti po celou sezónu. Ptáci si tak zapamatují umístění spolehlivých zdrojů potravy, takže se na jaře budou vracet na stejné místo. Přikrmováním ptáků na podzim se vám podaří zvýšit početnost a rozmanitost návštěvníků vaší zahrady.
pták

Díky krmení poskytujete ptákům dostatečné množství důležitých živin. Zdroj foto: Unsplash.com – Nebojte se toho, že pokud je budete přikrmovat, tak na zimu neodletí. Zdroj foto: Unsplash.com – Andrik Langfield

Nejlepší podzimní krmivo pro ptáky

Aby stěhovaví ptáci měli co nejlepší výživu a dostatek energie na dlouhé cesty, měli by jim chovatelé ptáků na dvorku poskytnout krmivo s vysokým obsahem olejů a velkým množstvím kalorií. Nabídka různých druhů potravy zároveň zajistí, že všichni prolétající migranti najdou na krmítku chutnou pochoutku. Mezi nejlepší podzimní krmiva pro ptáky patří např.:

  • Černý olej ze slunečnicových semen
  • Prasklá kukuřice
  • Nektar (pokud bydlíte v místech, kde se vyskytují exotičtější druhy ptactva)
  • Ořechy
  • Nyjer
  • Suet (lojová koule)
  • Bílé proso

Ptáčníci by měli pečlivě sledovat svá podzimní hejna a podle potřeby upravit zásoby potravy tak, aby odpovídaly potřebám ptáků. Stěhovaví ptáčci mohou například na začátku podzimu hojně navštěvovat nektarová krmítka, ale později v sezóně bude nektar tvořit jen menší část jejich dvorního bufetu.

pták

Zamilují si například lojové koule. Zdroj foto: Unsplash.com – Clever Visuals

Údržba krmítek

Krmení podzimních ptáků není jen o správném krmení. Udržováním bezpečnosti na dvorku a uspokojováním dalších potřeb ptáků dosáhnete toho, že podzimní hejno bude zdravé, aktivní a rozmanité. Pravidelně kontrolujte, zda krmítka nejsou poškozená, zejména po intenzivním letním používání, a opravte je, aby byla pro podzimní ptáky bezpečná. Udržujte krmítka čistá a naplněná i za špatného podzimního počasí, abyste zabránili šíření nemocí mezi stěhovavými hejny.

Údržba krmítek však není to jediné, co můžete udělat pro zachování zdraví ptáků. Zde jsou další kroky, které můžete podniknout:

  • Vyberte si na podzim na zahradu rostliny, které nabízejí stálezelený úkryt. Vyberte takové, které mají trvalé bobule, ořechy nebo plody pro podzimní a zimní potravu.
  • Udržujte ptačí lázně naplněné čerstvou a čistou vodou. Pozdě na podzim přidejte do vany ohřívač nebo odmrazovací misku, abyste se ochránili před brzkými mrazy.
  • Nechte pod stromy nahromadit listí. Ten může přilákat ptáky, kteří potřebují úkryt, hmyz, spadaná semena a další potravu.
  • Krmítka pro ptáky zabezpečte proti veverkám. Používejte různé taktiky, abyste zabránili veverkám, které si berou potravu, vyčerpat zásoby potravy pro ptáky.

Krmení podzimních ptáků může být obohacujícím způsobem, jak si užít změnu ročního období stejně jako změnu hejna na dvorku. Dodržováním těchto tipů pro podzimní krmení ptáků zajistíte, že přilákáte širokou škálu ptačích druhů, které se budou spokojeně krmit po celou sezónu.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Zář 2024>>
PÚSČPSN
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist