Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Mějte čistá okna – snadno a rychle!

Úno 2220 Autor: Claudie Kornelová

Mytí oken může být činnost, které se mnozí z nás obávají. Pokud používáte běžné čistící prostředky, tak víte, jak je obtížné z nich odstranit šmouhy a nečistoty. Ty se bohužel nalézají jak na venkovní, tak i vnitřní straně okna. Papírové utěrky za sebou zanechávají vlákna a komerční čistící prostředky pro změnu nemusí účinně fungovat. S několika změnami v úklidové rutině ale mohou vaše okna vypadat blyštivě a čistě po celý rok!

okna

Čistá okna vypadají krásně. Zdroj foto: Pixabay.com – StockSnap

Čistěte, když je zataženo

Přímý sluneční svit může způsobit, že váš čistící prostředek vyschne a odpaří se dříve, než stihnete okna umýt. To bude mít za následek šmouhy, které je těžké odstranit. Zatažená obloha snižuje odlesky na skle, což usnadňuje hledání špíny a pruhů.

zataženo

Čistěte, když je zatažená obloha. Zdroj foto: Pixabay.com – holgerheinze0

Nejprve vyčistěte rámy

V rámech a prohlubních na oknech se ukrývá mnoho špíny. Po smíchání s čističem oken to může vytvořit nevzhledný kal, který bude při čištění odkapávat na sklo. K odstranění špíny v prohlubních použijte starý kartáček na zuby, který bude posypaný směsí jedlé sody spolu s citronem. Tím jemně vydrhněte všechna nedostupná místa a poté zbytky otřete vlhkým hadrem.

Vyrobte si vlastní prostředek

Vynechte všechny speciální produkty a vytvořte si svůj vlastní čistící prostředek. Stačit vám k tomu bude směs vody a prostředku na nádobí. Tato kombinace je dostatečná silná na to, aby odstranila nedostupnou špínu na obzvláště špinavých oknem – jako jsou ta v kuchyni – a zároveň nezanechává zbytky. Jako alternativa může posloužit ocet, který je také účinný čistič.

prostředek

S vlastním prostředkem půjde uklízení snadno. Zdroj foto: Pixabay.com – Steve Buissinne

Použijte leták či staré noviny

Rozhodně nepoužívejte papírové utěrky, protože ty se v kombinaci s vodou zežmolkovatí a rozpadnou. Tím byste si nadělali více škody, než užitku. Místo toho použijte staré noviny či letáky, které dokáží okno vyčistit bezvadně. Dobrou volbou jsou také látky z mikrovlákna, ty odstraní špínu a prach a nezanechávají nečistoty.

Investujte do stěrky

Nejlepším způsobem, jak zajistit čisté okno je, aby byla důkladně odstraněna veškerá voda s mýdlem. Pomocí gumové stěrky přejeďte po skle od shora dolů, abyste odstranili přebytečnou vodu.

stěrka

Kvalitní stěrka je velmi důležitá. Zdroj foto: Freepik.com – wirestock

Použijte teleskopický mop

U oken, která jsou umístěna vysoko, použijte k čištění mýdlovou vodou teleskopický mop s houbou. Umyjte okna houbou a poté použijte gumovou stěrku, abyste odstranili vodu a zabránili zaschnutí vodních skvrn na povrchu skla.

Použijte impregnační sprej

Možná budete chtít na vaše okna vyzkoušet sprej, který odpuzuje vodu. Tyto speciální spreje (většinou používají na čelních sklech automobilů) způsobují, že se na povrchu voda zkrátka nezadržuje a místo toho sklouzne dolů. To vede k menšímu počtu skvrn.

sprej

Impregnační spreje odpuzují vodu. Zdroj foto: Freepik.com – mdjaff

Změňte směr

Vyvarujte se nevzhledným šmouhám a pruhům změnou pohybů, kterými čistíte sklo. Začněte malými kruhovými pohyby a poté přejděte na vodorovné a svislé tahy.

Vyčistěte šmouhy

Nezoufejte, pokud jste si mysleli, že už máte hotovo a najednou jste si všimli několika pruhů. Vezměte čistou houbu (tu, která se používá ve školách) a jemně jí přejeďte přes okno. Díky tomu se zbavíte posledních nečistot a okno „doleštíte“.

šmouha

Pokud objevíte šmouhu, přejeďte ji školní houbou. Zdroj foto: Pixabay.com – Julia Filirovska

Na žaluzie použijte kleště

Při čištění oken je dobré, abyste se rovnou zaměřili také na okolí. Ať už máte žaluzie či závěsy – obojí je magnet na prach, špínu, pyl a zvířecí chlupy. U žaluzií použijte kleště na salát/grilování a na každou stranu omotejte utěrky z mikrovlákna, které zajistěte gumičkami. Nyní můžete každou jednotlivou roletu efektivně vyčistit pouhým přejetím. Výborným pomocníkem je také houbička na nádobí. Udělejte do ní několik řezů nožem v šířce vašich žaluzií a poté jí jen přejeďte po žaluziích a máte hotovo!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist