Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Mech: Víte, co s ním a kde jej sehnat?

Říj 1926 Autor: Redakce
Názory lidí na mech se liší. Někdo jej považuje za obrovskou přítěž, které se chce co nejdříve zbavit, a to zvláště v případě, jestliže se objeví v trávníku nebo na střeše. Jiní zase mechu fandí a považují ho za skvělou dekoraci.
mech

Když je mech vnímán jako nepřítel

Začne-li se na vašem pěkně pěstěném trávníku objevovat mech, značí to fakt, že s ním není něco v pořádku. Jedním z důvodů může být přílišné sekání trávy. Dále si tak trávník říká o nedostatek živin či naopak nadbytek stínu. Řešení se skrývá v důslednější péči o zelený koberec, případně neuškodí použít speciální přípravky. Co se týče mechu na střeše, zde se vyskytuje hlavně na severních stranách, kde je vlhko a stín. Odstranit se dá mechanicky špachtlí, avšak pouze dočasně. Lepší je vsadit na chemii, která zničí i kořeny mechu. Nejlepšími bojovníky s touto rostlinkou jsou modrá skalice, hašené vápno, případně předem namíchané přípravky z obchodu.
mech na strese odstraneni

Mech jako ozdobný prvek

Mech oplývá velice zajímavým vzhledem, jenž se dá perfektně využívat při tvoření různých dekorací. Když se na něj přestanete dívat jako na otravného cizopasníka, zjistíte, že se z něj dají vyrobit hezké dekorace do domácnosti. Pro tyto účely si jej můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, kde seženete přírodní kousky, ale také uměle vyrobené. Sbírání mechu jen tak venku v lese je zakázané, tudíž se o to nepokoušejte. Ačkoliv les ke sběru přímo svádí, jedná se o čin, za nějž můžete klidně dostat pokutu ve výši až 10 000 Kč.
dekorace z mechu

Braní přírodnin rovnou z lesa

Jak už bylo řečeno, les nás ke sbírání různých přírodnin velmi láká. Víte, co si vlastně můžete beztrestně odnést domů? Povolené jsou lesní plody jako například maliny, ovšem pouze za situace, kdy při jejich sběru nedojde k poškození porostu. Dále si pro vlastní potřeby klidně vezměte spadanou lesní klest. Naprosto zakázané je lámání větví, poškozování a trhání rostlin, ba dokonce i odnášení lesní půdy, jež je silně bohatá na živiny. Mohli byste totiž nevědomky narušit celý vodní systém lesa.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

2 reakce na Mech: Víte, co s ním a kde jej sehnat?
  • Petr Nagovský 3.6.2022 (17:29)

    Můžu se zeptat na zdroj informací pro kapitolu „Braní přírodnin rovnou z lesa“?

    Co můžete v lese brá řeší §20 Lesního zákona a tam není ani slovo o tom, co tvrdíte.

  • Wendy 15.3.2021 (17:27)

    Píšete, že „Sbírání mechu jen tak venku v lese je zakázané, tudíž se o to nepokoušejte. Ačkoliv les ke sběru přímo svádí, jedná se o čin, za nějž můžete klidně dostat pokutu ve výši až 10 000 Kč.“

    Z kterého zákona konkrétně vycházíte? Děkuji.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist