Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Mateřídouška (Thymus)

Čvc 1121 Autor: Redakce

materidouskaDnes se zaměříme na další výbornou léčivku, která se právě v tomto období může sbírat – na MATEŘÍDOUŠKU. Někdo ji zná pod názvem tymián.

Roste kolem cest mezi poli, na okrajích luk, na slunných mezích. Její vůně je nezaměnitelná.

Mateřídouška obecně pročišťuje a posiluje vnitřní orgány, desinfikuje trávicí trakt a pomáhá při nadýmání a žaludečních problémech, při ledvinových kamíncích, průjmech, zánětu močových cest, při menstruačních bolestech.

Doporučuje se nepřekračovat množství dva šálky čaje denně. A na tuto bylinku si dají pozor ti, kdo mají potíže se štítnou žlázou. Výjimkou je  léčení při a po zápalu plic nebo podezření na něj – pak  se doporučuje popíjení mateřídouškového čaje po malých doušcích každou hodinu. Velmi pomáhá při  kašli a nemocech dýchacích cest. Léčení mateřídouškou provádíme i zevně – přikládáme na bolavá místa polštářek se sušenou bylinkou, pro větší účinnost ho můžeme nahřát. Pomáhá i při opuchlinách a otocích. Dalším způsobem, jak využít léčivých účinků mateřídoušky je připravit si z ní koupel. Tato koupel má až neuvěřitelně příznivý vliv na hyperaktivní děti, pokud se jim připraví před spaním. Zároveň ale dokáže i posílit děti slabé.

Mateřídouškový čaj se velmi doporučuje jako první ranní nápoj – povzbudí metabolismus podobně jako káva, ale je samozřejmě mnohem šetrnější a zdravější pro trávicí soustavu, pomáhá od ranního pokašlávání a navíc navozuje duševní pohodu. Neměl by se opomenout ani mateřídouškový olej, který se vyrobí tak, že v poledne za slunce nasbírané bylinky dáme do láhve a zalijeme olejem dva prsty nad bylinky a necháme na slunci / v případě špatného počasí u zdroje tepla / 14 dní louhovat. Použijeme např. při bolestech nebo chřadnutí svalů, bolestech kloubů, podvrtnutí, revmatismu, potíráme hrudník při kašli.

Vetřená do rukou, na čelo, do týla osvěžuje a posiluje. Stejným způsobem připravíme i tinkturu , jen místo oleje použijeme 40% alkohol. Můžeme používat stejně jako olej, pokud někomu není příjemné se potírat olejem, ale velmi blahodárně působí i vnitřní užití – v malém množství, pochopitelně 😉 – maličký frťáněk nalačno podporuje imunitu, po těžkém jídle je tělu prospěšný k lepšímu trávení.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist