Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Máte rádi kopr? Vypěstujte si ho doma na parapetu!

Dub 2420 Autor: Claudie Kornelová

Kopr je aromatická bylina, která je nejen lahodnou přísadou do mnoha kulinářských pokrmů, ale také má mnoho zdravotních benefitů. Pokud máte rádi čerstvou vůni a chuť kopru, není nic jednoduššího než si ho vypěstovat přímo doma na parapetu. Zde je návod, jak na to.

kopr

Pěstování kopru nebylo nikdy snazší. Zdroj foto: Pixabay.com – 12995263

1. Výběr nádoby:

Pro pěstování kopru doma na parapetu si vyberte vhodnou nádobu. Můžete použít květináč, který má dostatečný objem pro kořeny kopru a zároveň umožňuje odvodnění přebytečné vody.

2. Příprava půdy:

Kopr preferuje dobře propustnou půdu s dostatečným obsahem živin. Můžete použít směs zahradní půdy s perlitem nebo rašelinou, aby se zlepšila odvodnění. Ujistěte se, že půda je dostatečně vlhká, ale ne zamokřená.

3. Výsev semen:

Rozložte semena kopru na povrch připravené půdy a lehce je zatlačte do půdy prsty. Není nutné je zasazovat příliš hluboko. Kopr má tendenci rychle klíčit, takže nebudete muset dlouho čekat na první zelené výhonky.

4. Umístění a osvětlení:

Umístěte nádobu s koprem na slunné místo na parapetu, kde bude mít dostatek světla. Kopr miluje slunce a potřebuje ho pro svůj optimální růst. Pokud nemáte dostatek slunečního světla, můžete použít umělé osvětlení, jako jsou světelné panely nebo LED světla.

kopr

Kopr vyžaduje dostatek světla. Zdroj foto: Pixabay.com – Gabriele Lässer

5. Zalévání:

Kopr zalévejte pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřená. Mějte na paměti, že koprové rostliny mají povrchový kořenový systém, takže časté, ale lehké zalévání je lepší než jedno hluboké zalévání.

6. Hnojení:

Kopr nemusí vyžadovat časté hnojení, avšak občasné doplnění živin může pomoci podpořit jeho růst. Použijte roztok univerzálního tekutého hnojiva pro bylinky, které aplikujete podle pokynů na obalu.

7. Řezání a sklizeň:

Kopr můžete sklízet, jakmile dosáhne požadované velikosti. Stačí odstřihnout listy a větvičky nožem nebo nůžkami. Listy se snažte odstraňovat pravidelně, aby se podpořil další růst rostliny.

8. Péče o rostliny:

Rostliny pravidelně kontrolujte, zda se neobjevují škůdci nebo nemoci, a přijměte příslušná opatření, pokud je to nutné. Držte okolí rostlin čisté a odstraňujte zvadlé listy a větvičky.

Vypěstování kopru doma na parapetu je snadný a příjemný způsob, jak mít vždy po ruce čerstvou bylinku pro vaše kulinářské dobrodružství. Sledujte růst svých rostlin a užívejte si čerstvou chuť a vůni kopru ve vašich pokrmech!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Kvě 2024>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist