Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Máme nechat očkovat naši kočičku?

Pro 1308 Autor: Redakce

Mnoho z nás, si neumí představit svůj život bez domácích mazlíčků. Proto určitě mnoho z vás má doma kočičku. Musíme ovšem ale také myslet na to, že nestačí kočku občas pomazlit a dát ji najíst. Krom standardní péče závislé na plemeni a potřebám, je také nutné ji nechat pravidelně odčervit, a pokud se nejedná o kočku plně venkovní, tak také očkovat. Očkování rozhodně není zbytečná věc, protože může vaší kočičce zachránit i život.

Kdy s očkováním začít?

nemocne koteObecně platí, že s očkováním je vhodné začínat v 8 – 9 týdnu věku. Následné přeočkování by mělo proběhnout ve 12. týdnu věku kotěte. Rozhodně poté nezapomínejte každý rok docházet na přeočkování. Očkování je nutné opakovat z toho důvodu, že vakcína je plně účinná pouze jeden rok. Po této době je tedy nutné přeočkování. Pokud je ale vaše kočička v období, kdy máte podstoupit očkování nemocná, rozhodně na očkování nechoďte. Očkovat lze jen zcela zdravé zvíře. Pokud by totiž byla očkovaná nemocná kočička, její tělo by nebylo schopné vytvořit si vysokou hladinu protilátek v krvi.

Máme doma starší kočku, která nikdy nebyla očkovaná, co teď?

Pokud jste se rozhodli nechat očkovat starší kočičku, rozhodně to nebude problém. Očkování bude probíhat úplně stejně jako u koťat. To znamená, že první dvě očkování proběhnout dvakrát v jednom měsíci a poté už jen pravidelné přeočkování po jednom roce.

Je očkování koček povinné?

kockaJestli majitel nechá svou kočku očkovat, záleží pouze na něm. Majitel si dokonce může vybrat, proti kterým onemocněním chce nechat svou kočičku očkovat. Při rozhodování je důležité myslet na několik faktoru, mezi které patří například to, jak moc často kočka chodí ven, jestli se často účastní výstav, nebo jestli spolu s ní často cestujete. Celkem existují dva základní typy vakcín. Prvním typem je vakcína monovalentní. Jedná se o vakcínu, která je určena proti jedné konkrétní nemoci. Druhým typem je vakcína polyvalentní. Tato vakcína se vyplatí, pokud chcete nechat kočičku očkovat proti více nemocem. Jde o jednu injekci proti více nemocem.

Nejznámější onemocnění koček

kockaBezpochyby tím nejznámějším onemocněním je vzteklina. Vakcína proti vzteklině je nejdéle používanou vakcínou vůbec. Pokud s kočičkou navštěvujete výstavy nebo s ní často jezdíte do zahraničí, je toto očkování pro vás povinné. Nechat kočičku očkovat proti vzteklině je velice důležité a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o smrtelnou nemoc a navíc je přenosná i na člověka. Další nemocí je kočičí mor. Jinak řečeno je to úbytek všech bílých krvinek a nejčastěji se vyskytuje u kočiček, které se volně pohybují venku. Dalším onemocněním může být rýma koček. Toto onemocnění se vyskytuje nejen u koček s volným pohybem ale také i u těch, které jsou chované doma. Toto onemocnění není sice smrtelné, ale u kočičky následně dochází ke chronickému onemocnění a to vede k neustálému přenášení na zdravé kočky.

Kočku máme doma, je očkování nutné?

kockaVždy je lepší nechat každé zvíře očkovat, i když ven nevychází. Prevence je velice důležitá. Mohou k vám na návštěvu přijít přeci známí se psem a vaše kočička tak jednoduše může přijít k nějaké nehezké nemoci.

Na druhou stranu musíme podotknout, že kočky venkovní, vesnické, většinou očkovány nejsou a problém nastává jen velmi zřídka. Cena očkování ale není tak vysoká, abychom to kočce dopřát nemohli.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Máme nechat očkovat naši kočičku?
  • Andrea 8.12.2013 (13:26)

    Za podobné rady jsem moc ráda, protože mám hned několik kočičáků 🙂

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist