Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Lesní školky

Lis 1422 Autor: Redakce

lesni skolkyToto téma je v dnešní době dosti prodiskutovávané. Hlavním problémem lesních školek je, že nejsou uznávány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), a proto ze státní pokladny nedostávají žádné peníze a jsou vedeny jako lesní kluby. Je spousta lidí, kteří nedají na lesní školky dopustit a pak je druhá skupina lidí, která v takto vedených školkách nevidí smysl.

Co to taková lesní školka je a v čem spočívá její smysl?

ana s kralickemLesní školky jsou určitým podtypem ekoškolek a jak už z názvu vyplývá, nejen že mají výukový plán stejný jako všechny jiné školky, mají ještě přidanou hodnotu a to v tom, že veškerá jejich činnost je provázána s environmentální výchovou a s přírodou. K používání značky ekologická mateřská škola, nebo lesní školka není potřeba žádného certifikátu, nebo povolení úřadů. Ve školkách nesmí chybět barevné kontejnery na třídění odpadu, záhony s květinami nebo zeleninou, na kterých pomáhají pracovat i děti, hospodaření s dešťovou vodou a samozřejmě nesmí chybět ptačí krmítka. Prolejzačky a jiné herní prvky jsou samozřejmě vyrobeny z přírodních materiálů. Stejně tak i budova by měla splňovat nároky na ekologickou stavbu. Jídelníček dětí by měl být sestaven z biopotravin, které pocházejí z regionu školky. Samozřejmostí by u lesních školek měl být pravidelný kontakt se zvířaty, ať už se jedná o domácího mazlíčka, o kterého se budou děti pomáhat starat nebo budou navštěvovat nějakého chovatele v blízkém okolí. A jak je to s hračkami ve třídách? Ani ty by neměly být plastové, ale dřevěné, stejně tak i vybavení tříd.

Cílem lesních školek je být venku v přírodě za každého počasí

ana a lukasekTo může v mnoha lidech vzbuzovat rozporuplné otázky. Ohlasy rodičů, kteří své děti do lesních školek umístili, jsou ve směs pozitivní-aspoň co se týče nemocnosti dětí. Jediné riziko, které lesní školky skýtají, jsou klíšťata a proto je potřeba věnovat odpovídající úsilí prevenci. Ani zvýšení úrazovosti v lesních školkách prokázané nebylo, naopak děti jsou vedeny k vyhodnocení svých sil a schopností. Proto pro lesní školky platí pravidlo, neexistuje špatné počasí, ale špatné oblečení, dvojnásob. Na správné oblíkání musejí dávat pozor nejen děti, ale i pedagogové.

Lesní mateřské školy můžeme ještě dělit na integrovanou a samostatnou. Samostatná lesní mateřská škola nemá svou vlastní budovu a tak děti tráví opravdu celý den venku. Rodiče své ratolesti dovedou na smluvené místo, například na autobusovou zastávku a odtud děti s pedagogem vyrážejí do širokého okolí poznávat přírodu. Najdou se i takové samostatné mateřinky, které mají základnu v podobě maringotky nebo dokonce malé chýšky, kde mají děti uložené náhradní oblečení a pomůcky pro výuku. Takové to školky, jsou často jen dopolední. Integrované školy jsou spojeny spolu s normálními školkami, nebo jen využívají prostor kuchyně a jednu třídu v případě nepřízně počasí, a nebo poledního klidu.

Lesním školkám hrozí zkáza, protože nejsou lesni skolkyvedeny a uznávány Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, jsou vedeny jako kluby a navrhovaná novela školského zákona chce pod svá křídla převzít i lesní školky. To by znamenalo velké organizační změny, které by byly pro lesní školky likvidační. Zásadním problémem novely by byl požadavek na prostor, kdy současný zákon nařizuje, že na jedno dítě musí být prostor v místnosti minimálně 3m2. Tento požadavek lesní školky nesplňují, jak jsme se dočetli výše.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist