Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Kvetoucí živé kameny

Bře 1016 Autor: Františka Podzimková

živé kvetoucí kameny lithopsy a konofyty letopsPokud jste příznivcem novinek, rad, nápadů a receptů, jistě Vás potěší dnešní článek. Ti z vás, kteří touží po originální živé dekoraci, si zde jistě přijdou na své. Řeč bude o živých, neboli kvetoucích kamenech. Mnozí z vás o nich možná slyší vůbec poprvé.

Živé kameny na první pohled vůbec jako rostliny nevypadají. Mohlo by se zdát, že jsou to běžné oblázky. Ve skutečnosti se však v kamenech skrývá neobyčejně krásný a zajímavý květ. Jako rostlina nevypadají zejména kvůli tomu, že nemají žádný stonek. Rostlina je tvořena jen dvěma sukulentními listy. Kvetoucí kameny tedy můžeme přirovnat ke kaktusům. Jsou s nimi příbuzné a i obdobně se o ně musíte starat. Je to rostlina, která má svůj původ v jižní Africe.

Nejznámější odrůdy, které snadno seženete už jako rostlinu, nebo si je sami vypěstujete, jsou Lithopsy a Konofyty. Živé kameny kvetou většinou na podzim, či v letních měsících. Barva květů je nejčastěji sněhově bílá, nebo jasně žlutá. Lithopsy jsou přes zimu změklé a listy se od sebe oddělují. Shodným znakem je substrát, který musí být bohatý na minerální látky.

Pokud se však rozhodnete sami kameny pěstovat, neděste se. Prvních květů se totiž dočkáte až za pár let od výsevu. Zpravidla k výkvětu dojde asi po třech letech.

Pěstujeme živé kameny

Co se týče pěstování, není samo o sobě nijak náročné. Nicméně je důležité, aby kameny měly dostatek světla po celé období jara, léta a podzimu. Snesou klidně i přímé sluneční paprsky. Nádobu, ve které kameny pěstujete, naplňte substrát bohatý na materiály. Zalévání je třeba praktikovat pravidelně, avšak ne v moc velkém množství. Interval by měl být zhruba 14 dní a zpravidla v tu doby, kdy substrát úplně vyschne. Přes zimu by měly být uskladněny v chladnější, ale světlé místnosti.

Pro zvýšení efektu se na misku, či jinou nádobu, ve které tyto rostliny pěstujete, navršují nahoru na substrátu jiné oblázky a kameny. V době kvetení se pak ony živé kameny ještě více mezi těmi ostatními vyjímají.

Množíme je buď opatrně oddělením trsů, nebo ze semen. Pro méně zručné ale rada nad zlato, živé kameny kupte buď ve specializovaných obchodech, nebo na jarních zemědělských výstavách.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

6 reakcí na Kvetoucí živé kameny
 • Lenka Zelinková 11.6.2020 (15:53)

  Kdy je nejlepší vysévat semena? Dekuji

 • Lenka 8.7.2012 (10:43)

  Kde je možné objednat prosím živé kameny? Děkuji Lenka Štěpánková

 • Kačenka Králová 18.12.2010 (17:45)

  pro Pavel Bezchleba:ahoj,živé kvetoucí kameny koupíš i v normálním větším květinářství,nebo např.v zahradě LISÝ,tam jsem je koupila já a jsem spokojená,tak hezké nakupování!!!!!!!

 • Martin Jirásek 31.5.2010 (17:55)

  Dobrý den jak se pěstuje tento Kvetoucí kámen?

 • Pavel Bezchleba 17.3.2010 (11:38)

  Dd, kde a kdy bude nějaká výstava, kde zakoupím tyto živé kameny?

  • Redakce 17.3.2010 (11:39)

   Dobrý den, živé kameny budou k dostání mj. na výstavě FOR GARDEN v Letňanech od 18.3.2010

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist