Krmítka instaluje již nyní
Zima se už nezadržitelně blíží, listy ze stromů již opadaly a ptáčkové pomalu přestávají v přírodě nacházet potravu. Během začínající zimy se od nás většina ptáků na chvíli přestěhuje do teplých krajin, ale pár jich tady zůstává i přes zimu. Ti, kteří zůstávají přes celou zimu v našich krajinách, od nás potřebují určitě pomoc. Sami by tyto obtížné podmínky určitě nezvládli.
Kdy je vhodné krmítka pověsit na strom?
Krmítka můžeme začít plnit již v listopadu. Říkáte si proč už tak brzo? Odpověď je lehká. Ptáčci si během této doby zvyknou na to, že u vás krmení naleznou a v kruté zimě již budou vědět, kam letět. Je však dobré ze začátku do krmítka sypat méně. Rozhodně nemusíte zoufat, pokud ptáčci budou kolem vašeho krmítka čtyři dny létat bez povšimnutí. Většinou platí, že ptáčci začnou krmítko navštěvovat během jednoho až dvou týdnů. Dávku krmiva poté spolu se zvyšujícími se mrazy také zvyšujeme.
Pár dobrých rad pro správné krmítko
Dávejte pozor, aby krmítko bylo v dostatečné výšce tak, aby se na něj nedostali nepřátelé ptáčků. Mezi jejich nepřátele rozhodně patří kočky nebo kuny. Proto by se vaše krmítko mělo nacházet ve výšce alespoň jednoho a půl metru a mělo by být na dřevěné nebo jiné tyči, po které predátoři nevyšplhají. Dalším nepřítelem pro ptáčky může být vítr nebo déšť. Vítr může opravdu lehce v krmítku rozházet veškeré krmení anebo ho může odplavit déšť. Díky tomu je dobré na krmítku mít stříšku pokrytou nepromokavým materiálem, třeba lepenkou nebo linem. Na škodu není ani sklon střechy, aby se na krmítku nedržel těžký sníh.
Krmítko můžete tedy vyrobit nebo zakoupit dřevěné, ale i keramické, plechové a podobně. Esteticky poněkud nevzhledné, ale účelné je také krmítko z velké PET lahve.
A naposledy jedna dobrá rada pro vás. Krmítko umístěte tak, abyste na něho dobře viděli z vašeho obývacího pokoje, protože krmítko může lehce nahradit vaši televizi.
Co do krmítka sypat?
Nejlepší, co ptáčkům můžeme nasypat je určitě slunečnice. Ptáčci si ale pochutnají i na drcených vlašských oříškách. Můžeme přidávat i ovesné vločky, řepku, pšenici, ječmen, kukuřici, strouhaný lůj, strouhanku, mrkev, tvaroh, semeno melounu nebo jablko.
Jestli uvidíte, že některá semena v krmítku zůstávají ležet bez povšimnutí, znamená to, že ptáčkům nechutnají. V tomto případě je dobré je z krmítka odstranit a více jim tyto semínka nesypat. A čím naopak ptáčky rozhodně nekrmit? Rozhodně pro ně nejsou vhodné jakékoliv zbylé pokrmy z vaší domácnosti.
Rozhodně se také vyvarujte čerstvému pečivu, to ptáčci také nesmějí. Pokud na vaše krmítko létají zejména sýkorky, pochutnají si na olejnatých semenech a loji, jestli mezi vaše pravidelné návštěvníky patří kosi a kvíčaly, přichystejte jim jablka a různé bobuloviny. Jestliže na zahrádce nejčastěji vídáte vrabce a pěnkavy, přichystejte jim semena plevelů a obiloviny.
Každý ptáček si pochutná na něčem jiném!
Pokud na vaše krmítko létají zejména sýkorky či brhlíci, pochutnají si na olejnatých semenech a loji, ale i na drcených vlašských ořechách. Jestli mezi vaše pravidelné návštěvníky patří kosi a kvíčaly, přichystejte jim jablka a různé bobuloviny. Jestliže na zahrádce nejčastěji vídáte vrabce a pěnkavy, přichystejte jim semena plevelů a obiloviny.
Lojové koule a pítka
Lojové koule patří mezi ten nejjednodušší způsob, kterým lze ptáčkům pomoci. Lojové koule můžete jednoduše zavěsit na strom a nemusíte si ani pořizovat krmítko. Tyto lojové koule přímo milují například sýkorky nebo strakapoudi.
Novinkou letošní zimy je lůj se semínky v kokosovém ořechu. Seženete ho v hobby marketech, ale i v různých zverimexech, těch internetových nevyjímaje.
Pro ptáčky také můžete pořídit nebo i vyrobit pítko. Pítko splňuje dvě funkce, pro ptáčky bude poskytovat skvělé osvěžení, ale zároveň se stane skvělou dekorací pro vaši zahradu nebo balkon.
Ptáčci nejsou jediní, kteří potřebují vaši pomoc
Vaši pomoc mohou potřebovat i jiní živočichové, jako jsou například rozkošné veverky (zejména vytlačovaná veverka obecná). Veverkám by bez problémů stačilo i ptačí krmítko jenže je tu jeden problém. V ptačím krmítku bývá velký chaos a na veverky se většinou nikdy nedostane. Proto můžete ven pověsit i speciální krmítko, které bude jen pro veverky.
A co do takového krmítka sypat? S tím si rozhodně nemusíte dělat těžkou hlavu. Veverky mohou mít v krmítku naprosto to stejné, co ptáčci. Pokud jim ještě navíc přidáte pár lískových oříšků nebo speciální směs pro hlodavce, budou se k vám vždy velice rády vracet. Veverky si tedy pochutnají hlavně na slunečnici, ořechách (vyvarujte se mandlí!), žaludech a bukvicích. Pochoutkou pro ně budou ale také nažky javorů, již zmiňovaná směs pro hlodavce nebo i tvrdý chléb či rohlík.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.