Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Krásná a silná Šumava

Úno 1405 Autor: Redakce

Šumava je bezpochyby jedním z nejkrásnějších míst v celé České republice. Toto pohoří, jak jistě každý ví, se nachází na jihovýchodě Čech. Navíc, když k ní přičteme Bavorský les, který leží za našimi hranicemi, v Německu, dostaneme největší zalesněnou plochu ve Střední Evropě. Což je velice zajímavý fakt, protože Střední Evropa je opravdu hustě osídleným místem.

Rozloha Národního parku Šumava je 68 064 ha a kolem něj tvoří takové ochranné pásmo ještě Chráněná krajinná oblast Šumava se svými 99 624 ha. Roku 1990 se dokonce stala součástí památek UNESCO jako biosférická rezervace.

Čím nás může Šumava okouzlit?

sumavaSamozřejmě je to horská krajina, která skrývá mnoho nádherných míst. Jako na jediném místě u nás, se zde nacházejí jezera ledovcového původu, celkem jich je osm a našem území se nachází pět z nich. Jezero Černé, Čertovo, Laka, Plešné a Prášilské. Dalším nej je největší vodní přehrada u nás a tou je přehrada Lipno, která je každým rokem navštěvována mnoha lidmi jako velmi oblíbená rekreační oblast.

Lesy, kterými je Šumava porostlá, jsou převážně smrkové a také smíšené, někdy pralesního charakteru. To nám připomíná, že bychom neměli zapomenout na Boubínský prales, který zde zbyl jako zlomek dřívějších pralesních porostů velké části Šumavy. Tyto horské pralesy byly tvořeny převážně bučinami, avšak postupně vlivem člověka byly vykáceny a nahrazeny smrky, které jsou hospodářsky výhodnější. Na rozdíl od pralesů se ale doposud můžeme kochat údolními i horskými rašeliništěmi, mezi která se řadí Jezerní slať, Chalupská slať či Tříjezerní slať. Tato místa by si neměl nechat ujít žádný člověk, který na území Šumavy vkročí.

Má Šumava vůbec nějaké problémy?

lykozrout smrkovyAč se toto místo zdá být jako z pohádky, přesto se pár nemalých problémů objevilo. Jak již bylo zmíněno, člověk svým působením udělal z mnohých lesů smrkové monokultury a důsledkem toho bylo před několika lety zaznamenáno i přemnožení kůrovce.

Lýkožrout smrkový, Ips typographus, nebo také kůrovec, totiž žije ve stromech smrků, kde se po většinu svého života živí lýkem stromu. Následkem tohoto poškození celý strom začne usychat a uhyne. Silné stromy, které jsou v dobré kondici při napadení kůrovcem a porušení pryskyřných kanálků začnou vylučovat velké množství mízy, která lýkožrouta doslova zavalí. Pokud ale tento malý černohnědý brouček napadne oslabený strom, bude jistě ve své, i když možná ne zcela úmyslné likvidaci, úspěšný. Jestliže kůrovec napadne smrky v klasickém lese, který není uměle vypěstovanou monokulturou, nenadělá tolik škody, protože v lese stále zbývá mnoho druhů zdravých stromů, které les udrží naživu. Ale co se stane, při napadení smrkové monokultury lýkožroutem smrkovým? Jedním slovem katastrofa, za kterou člověk může svým počínáním.

Kácet nebo nechat být?

Lýkožrout způsoboval obrovské plochy suchých stromů a i v dnešní době stále škodí, díky bohu ale již v menším měřítku.

 

sumava v zime

Když se výskyt tohoto škůdce před pár lety velice rozšířil, vznikl i konflikt mezi dvěma skupinami lidí. Jedni byli výhradně pro pokácení napadených stromů a tím zamezení většího rozšiřování kůrovce. Mezi ně patřili například lesníci či těžaři. A na druhé straně stála skupina lidí, ekologové a zastánci přírody, kteří nepřijímali absolutně žádný zásah do tohoto chráněného území. Tento spor byl velice propíraný i v médiích a těžko striktně určovat, jaký názor si mají na tento problém udělat obyčejní lidé.

Jednu věc je ale nutné zmínit, příroda je mocná čarodějka a dokáže se i s velkým zásahem postupem času vypořádat sama. Ač si jedni myslí to či ono, jestliže se opakovaně vrátíte na místo, které bylo zdevastováno kůrovcem, sami poznáte, že se zde něco mění. Příroda nepotřebuje od člověka pomocnou ruku, poradí si sama. I takto postižené místo začne časem znovu ožívat a přeměňovat se tím správným směrem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Čvc 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
události

Přidat na Seznam.cz

Spolupracujeme:
Odběr novinek


Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist