Krása zahrady se pozná na detailech
Sucho nesucho, ani uprostřed léta nemají milovníci upravených zahrad a dobře vypadajícího trávníku hotovo. Údržba zeleně vyžaduje nepřetržité nasazení a k tomu, aby výsledek lahodil oku, je zapotřebí nejen věnovat tomu čas a energii, ale také správně používat zahradní techniku.
Precizně zastřižený trávník je dobrou vizitkou každého zahrádkáře. V řadě zahrad jsou však terénní zlomy, ostré rohy či jinak špatně dostupná místa (např. u vysazených rostlin či podél zdí), kam se sekačka nedostane. Pro dočištění zahrady a dosažení dokonalého výsledku je nejvhodnějším nástrojem vyžínač. Pro dočišťovací práce není důležitý velký výkon, ale přesnost, se kterou je možné dostat se do problematických míst. Na běžnou zahradu se nejvíce hodí malý strunový vyžínač, který má dostatečný výkon, ale zároveň je lehký a dá se s ním velmi obratně manipulovat. Pro malé zahrady je možné zvolit vyžínač elektrický nebo akumulátorový. Akumulátorové přístroje dnes zažívají v zahradní technice doslova „boom“. Jsou méně robustní, podstatně méně náročné na údržbu a obsluhu ve srovnání s benzínovými stroji a výrazně tišší.
Vyžínání trávy při údržbě travnatých ploch okolo domů a v zahradách
Pro údržbu větších zahrad a pozemků se hodí vyžínače s benzinovým motorem. Jejich hmotnost je sice větší než u elektrických a akumulátorových přístrojů, ale větší výkon, šíře záběru i univerzalita použití jsou pro práci na střední a větší ploše vhodnější. Silné benzínové křovinořezy mají možnost flexibilní výměny řezného nástroje dle typu zeleně, kterou je zapotřebí vyžínat. Pro vyžínání trávy při údržbě travnatých ploch okolo domů a v zahradách není zapotřebí maximálního výkonu a je proto vhodné volit mezi vyžínači/křovinořezy střední výkonové kategorie. S rostoucím obsahem motoru totiž roste i celková hmotnost stroje. Pokud tak uživatel neadekvátně odhadne potřebu výkonu přístroje, může být práce s naddimenzovaným strojem zbytečně namáhavá při dosažení srovnatelného výsledku.
Příliš vzrostlá tráva, náletové dřeviny i špatně přístupné terény
Typické uplatnění křovinořezů je v místech, které není možné udržovat pravidelně. Například v okolí chat a chalup, které majitel navštěvuje párkrát za sezónu. Zeleň však roste neustále, a tak se často stává, že se chatař musí ke dveřím své chaty pravidelně prodírat přes půlmetrový porost. Zahradní sekačku už u takto vzrostlé trávy není možné použít, zvláště pokud je pozemek situován do kopce. Křovinořez si v těchto podmínkách poradí i s náletovými dřevinami a odolným plevelem. U všech křovinořezů střední výkonové třídy lze snadno vyměňovat řezné nástroje. V nabídce jsou strunové žací hlavy, žací listy, vyžínací nože i pilové kotouče. Vhodně zvolený řezný nástroj je základem úspěchu při práci!
Obvyklou chybou při práci s benzínovým vyžínačem je kolísání mezi vysokými a nízkými otáčkami. Majitel stroje buď z důvodu extrémního hluku (většinou nepoužívá ochranu sluchu), nebo ze snahy po úspoře paliva neustále pohybuje akcelerátorem tam a zpátky. Při tomto způsobu práce je však spotřeba paliva vyšší až o 15 %! Kromě toho kolísavé otáčky způsobují nedostatečné promazávání olejem, kvůli kterému pak dochází k přehřívání vnitřku motoru a nedokonalému spalování. Ideálního výkonu a zároveň nejpříznivější spotřeby dosáhnete tehdy, když budete motor stabilně udržovat v oblasti horní hranice otáček.
A jak správně vyžínač používat?
Při sekání travnatých ploch máme zcela přirozenou tendenci pohybovat s vyžínačem jako s kosou. Je tu však jeden podstatný rozdíl, který bývá překvapivě často opomíjen. Zatímco kosa seká pouze při pohybu jedním směrem, vyžínač pracuje stejně intenzivně obousměrně, tedy i při pohybu zpátky. Jakkoliv se toto doporučení může zdát triviální, mnoho uživatelů v něm chybuje a při pohybu zpět automaticky snižuje otáčky motoru. Tím se nejen zbytečně prodlužuje čas potřebný k úpravě pozemku, ale opět dochází k výše popsaným neduhům – ztrátě výkonu a zvýšené spotřebě paliva.
Produktové tipy:
Vyžínač STIHL FS 240
Mnohostranně využitelný 1,7kW křovinořez o váze 6,9 kg je ideální pro vyžínání porostů na zemědělských a větších zahradních plochách. S délkou 180 cm a výkonem 8 500 otáček za minutu spolehlivě žne, co mu přijde do cesty. Je možné jej vybavit jak žací hlavou (se strunami), žacím listem, tak i trojramenným vyžínacím nožem, který je ideální k prosvětlování a odstraňování tuhé, spletené trávy a nízkých křovin.
Cena: Akční cena 14 990 Kč
Akumulátorový vyžínač STIHL FSA 56
Akumulátorový vyžínač FSA 56 pracuje s vysokým výkonem a přesností. Svých výsledků dosahuje díky nízké hmotnosti, ale i vyžínací hlavě o průměru 280 mm, měkké nastavitelné rukojeti a automatickému nastavování struny. FSA 56 je zaměřen na výkon s nízkou hlučností, při které není potřeba ochrany sluchu. Je vhodný zejména na dočišťovací zahradní práce.
Akumulátorový vyžínač FSA 56 za 3 890 Kč.
Sada Akumulátorový vyžínač FSA 56 + nabíječka AL 101 + akumulátor AK10 je v prodeji za akční cenu 5 890 Kč.
Elektrický vyžínač STIHL FSE 81
Výkonný elektrický vyžínač s vyžínací hlavou AutoCut C. Disponuje ochranou motoru, měkkou rukojetí s tlumením vibrací a elektronickou regulací otáček. Ideální k vyžínání menších trávníků a neudržovaných ploch, k zarovnávání okrajů a pro dokončovací práce okolo stromů, cest a schodišť.
Cena: 4 090 Kč
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.