Kontaktní čočky-ano či ne?
Jako oko v hlavě. Známé rčení. Ovšem o zrak většina z nás až tak nepečuje. Pokud špatně vidíme, pořídíme brýle a většina z nás také kontaktní čočky. Ty nám nepřekážejí, nemusíme ladit brýlové obroučky ke každodennímu outfitu a pokud vybereme vhodné čočky a doplňky, ani o nich nevíme a opět vidíme jako rys. Právě na téma kontaktních čoček a dalších nezbytností bude dnešní článek, kdy jsme se s několika nejžhavějšími dotazy obrátili na optometristu Mgr. Pavla Beneše, Ph.D.
Stane se mi, že při práci s mobilním telefonem nebo počítačem nastane moment, že mi čočky začnou osychat. Proč?
Při práci s elektronickým zařízením nebo počítačem naše oči méně mrkají. Tím dochází k osychání povrchu oka a nevytváří se tak stabilní a plynulá vrstva slzného filmu, který udržuje oko ve zvlhčeném stavu. Proto je potřeba více myslet na mrkání nebo používat lubrikační kapky. Jako vhodné je pro nositele kontaktních čoček si zvolit například kontaktní čočky vyrobené z nového materiálu Hypergel. Hypergelové čočky totiž obsahují 78% vody, stejně jako rohovka, a současně propouští potřebné množství kyslíku, aby oko zůstalo zdravé a bílé. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky.
Mám v průběhu dne pocit unavených očí a musím mrkat. Trošku to bolí. Co s tím?
Základem zdravého životního stylu je i potřeba dostatečná zásoba těla tekutinami, zejména vodou. To platí i pro oči, které také potřebují dostatečnou zásobu hydratace a zvlhčení. Pokud máme pocit unavených očí, může to souviset i s nižší tvorbou slz – tekutina, která omývá povrch oka. V takovém případě nastávají příznaky jako pálení, řezání, pocit písku v očích. Pak je potřeba zvýšeně mrkat nebo kapat zvlhčující oční kapky. U nositelů kontaktních čoček lze tomuto předejít používáním čoček z bioinspirovaných materiálů. I bionspirované čočky obsahují materiál Hypergel, který dostatečně zvlhčuje povrch oka a dodává mu potřebné množství kyslíku.
Slyšela jsem, že to, jestli dře čočka v oku, může ovlivnit i roztok. Pokud je to pravda, jaký roztok je nejlepší?
Ano, nejen typ materiálu, ze kterého je kontaktní čočka vyrobena, ale i používané roztoky mohou ovlivňovat jejich pohodlí při nošení. Trendem jsou bioinspirované materiály, proto bych se přikláněl i k roztokům, které jsou bioinspirované, např. řada Biotrue.
Moje osmiletá dcera má půl a tři čtvrtě dioptrie. Může už také nosit čočky?
Ano, vaše dcera může nosit kontaktní čočky ve věku 8 let. Zde je potřeba prvotní vyšetření u očního lékaře, případně pracoviště, které je spolupracující. Také bych dal přednost bioinspirovaným materiálům, které jsou velmi šetrné.
Nechci věnovat péči o čočky tolik času. Existuje nějaká vychytávka?
Pokud nechcete věnovat péči o Vaše kontaktní čočky více času, který je potřeba například u čoček měsíčních, můžete se rozhodnout pro nošení jednodenních kontaktních čoček, např. Biotrue ONEday. Jednodenní kontaktní čočky se ráno nasadí, večer se z oka vyndají a jednoduše vyhodí. Tím odpadá veškerá péče o ně samotné a není potřeba se tak zásobovat víceúčelovými čistícími roztoky. Samozřejmostí jsou ale pravidelné kontroly u kontaktologa.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.