Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kontaktní čočky a zima

Led 1503 Autor: Kateřina Hadvigová

V jednom z minulých článků jsme vám přinesli informace o užívání čoček v zimě. Doslova jste nám zahltili redakční mail dalšími dotazy, a tak jsme požádali optometristu Mgr. Pavla Beneše, Ph.D., aby nám na ně odpověděl.

okoJak mohu zmírnit nátlak na oči, když používám čočky a přecházím ze zimy a sucha do místnosti, kde je naopak horko nebo klimatizace?

Kontaktní čočky – jakožto biokompatibilní materiál, se velmi rychle a ve své podstatě neustále přizpůsobují různým podmínkám. Tím, že jsou nasazené na očích tak „neomrzají“. Výhodou při takové zátěži jsou kontaktní čočky, které jsou vyrobené z bioinspirovaných materiálů – jsou inspirovány vlastním prostředím oka – mají stejný obsah vody jako má lidská rohovka a na povrchu kontaktních čoček je struktura napodobující lipidovou vrstvičku slzného filmu. Tím je také umožněno dostatečné zásobení oka kyslíkem. Díky tomu čočky zůstávají stále zvlhčené, oči nejsou podrážděné. Toto je výjimečná vlastnost materiálu hypergel.

Pomáhají hypergelové čočky při zhoršených světelných podmínkách nebo při sněhové bouři?

Kontaktní čočky vyrobené z materiálu hypergel (např. Biotrue One Day) mají asférické plochy a díky nim zobrazují lépe za zhoršených světelných podmínek, v šeru nebo při nočním lyžování. Tyto čočky nabízí i další vylepšení. Jedním z takových praktických zlepšení je snadná manipulace s čočkami při jejich nasazování a sundávání. Tím, že jejich plochy navíc napodobují lipidovou vrstvu slzného filmu, nedochází po jejich aplikaci na oko k nepříjemným pocitům a podrážděním.

Jsou kontaktní čočky ochranou proti uv záření?

Kontaktní čočky, které jsou vyrobené z inovovaného materiálu hypergel, mají v sobě zakomponovanou i složku, která blokuje škodlivé UV záření. To je další z výhod, proč si brát takové čočky například na hory apod.

Mohu nosit kontaktní čočky do sauny?
V sauně si čočky udrží teplotu lidského těla, a proto oku nehrozí žádná újma teplem. Další výhodou je, že se nezamlžují. Pro větší pohodlí je možné před saunováním nakapat umělé slzy, které zabrání dehydrataci čoček.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist