Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Komáři na zahradě? Těchto 5 tipů vám pomůže se s nimi vypořádat

Kvě 2328 Autor: Claudie Kornelová

Letní období přináší mnoho radostí. Koupání v bazénu, opalování, grilování, večerní posezení s vychlazeným drinkem. Ale právě sezení venku je doprovázeno jednou nepříjemnou věcí – neustálým a nepříjemným přílivem komárů. Pokud rádi trávíte čas ve své zahradě a bojujete s tímto nepříjemným hmyzem, není třeba zoufat. Existuje několik jednoduchých a účinných tipů, které vám pomohou minimalizovat jejich obtěžování. Od přírodních repelentů až po úpravy prostředí – připravili jsme pro vás pět osvědčených rad, které vám pomohou vypořádat se s komáry a znovu si užít klid a pohodu.

komár

Komárů se lze zbavit pomocí jednoduchých postupů. Zdroj foto: Unsplash.com – Shardar Tarikul Islam

Vyvracení mýtů o komárech

Určitě jste již slyšeli o osvědčených prostředcích, které zaženou komáry a na které lidi nedají dopustit, avšak ne vždy je to pravda. Vyhněte se proto těmto věcem, které komáry ve skutečnosti vůbec nezaženou:

  • Svíčky s citronelou nejsou při odhánění komárů o nic účinnější než jiné svíčky. Kouř ze svíček obecně může mít omezený účinek. Stejně tak komáry neodradí ani výsadba citronových muškátů.
  • Venkovní mlhovače a mlžící systémy sice dočasně sníží počet komárů, ale jakmile se systém vypne a postřik se rozptýlí, jejich počet se opět výrazně zvýší.
  • Postřik česnekem sice zahradu provoní, ale na nic jiného nezabere.
  • Různé postřiky skutečně přilákají a zabijí tisíce druhů hmyzu, avšak většina z nich vůbec nejsou komáři. Ve skutečnosti zabíjejí pouze malý počet komárů v dané oblasti. (Ironií je, že odpuzují spoustu hmyzu, který se komáry živí.)

Prořezávání živých plotů a sekání dvora

Komáři milují stín a přesně ten jim dokonale poskytují vaše živé ploty, keře a vysoká tráva, což z nich činí dokonalý úkryt. Přes den se komáři potřebují schovat před horkem a sluncem, takže čím méně zastíněných míst najdou, tím méně se jich bude na vašem dvoře shromažďovat.

Proto udržujte živé ploty a keře zastřižené a alespoň jednou týdně dvůr posekejte. Místa s velkým výskytem plevele posekejte nebo zryjte, abyste minimalizovali stín a zabránili tomu, aby se z těchto okrajových ploch stala zarostlá džungle. Požádejte své sousedy, aby dělali totéž. Jinak komáry jen vyženete vedle – a oni se opět vrátí zpět k vám na nečekanou návštěvu.

tráva

Mezi nejdůležitější kroky patří pravidelné sekání trávy a živého plotu. Zdroj foto: Unsplash.com – Daniel Watson

Eliminace stojaté vody

Není žádným překvapením, že komáry přitahuje voda, ale je překvapivé, jak málo vody stačí komárům k tomu, aby se rozmnožili. Komáři mohou klást vajíčka do pouhého náprstku vody, což znamená, že cokoli, kde je byť jen malá kapka vody, může být domovem komářích larev.

Najděte a vyprázdněte tyto zdroje vody. Zlikvidujte nebo vypusťte vodu ze starých pneumatik, kbelíků, nepoužívaných dětských bazénků, podmisek květináčů, nábytku, hraček, lodí a přívěsů ponechaných venku. Udržujte okapy čisté, aby se v nich nehromadila voda. Vyplňte díry po stromech a pařezech maltou. Tato náprava „odvodnění“ dvora nejenže pomůže zabránit výskytu komárů, ale také zabrání tomu, aby se váš dvůr stal pastvou pro oči nebo, v horším případě, ohrožoval základy vašeho domu.

Tip: Pokud i přesto trpí vaše zahrada na stojatou vodu, vezměte kávovou sedlinu a nasypte ji všude tam, kde se voda vyskytuje (květináče, různé nádoby atd.). Kávová sedlina způsobí, že komářím vajíčkům dojde vzduch a oni tak uhynou a vyplavou napovrch.

Ošetření nádrží s vodou

Někdy je téměř nemožné zbavit se stojaté vody. A někdy, například když máte malé jezírko, se vám prostě nechce pouštět do nějaké větší akce.

Na to existuje jednoduché řešení. Do stojaté vody dejte přípravek Mosquito Dunk (dostupné na Amazonu). Tyto brikety ve tvaru koblihy produkují toxické bakteriální spory, které zabíjejí larvy komárů, ale jsou bezpečné pro lidi, ptáky, ryby, domácí zvířata i volně žijící živočichy. Jedna briketa vydrží až 30 dní. Jen pamatujte, že velké vodní plochy mohou vyžadovat více briket. Mosquito Dunk komáry neodpuzuje, ale zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování.

voda

Také nezapomeňte pečovat o vodu – ať už se jedná o bazén či jinou nádrž s vodou. Zdroj foto: Unsplash.com – Daniel Schludi

Osazení vodních zahrad rybami a chlorování bazénů

Pokud je voda součástí vaší zahrady nebo zkrátka slouží k rekreaci, chápeme, že ji nechcete vypouštět. Nenechte své vodní plochy napospas komárům, kupte si ve zverimexu nebo v obchodě s návnadami několik zlatých rybek a přidejte je do své vodní zahrady – pomohou vám tím, že budou požírat komáří larvy.

Chlorujte vodu, která zůstává delší dobu stát, například vodu v bazénech, saunách a vířivkách. Dodržujte doporučení výrobce pro bezpečné používání chlóru. Nepoužívané bazény udržujte zakryté. U malých fontán, ptačích koupadel a brouzdališť, které nechcete chlorovat, stačí jednou týdně vyměnit vodu, abyste zlikvidovali larvy komárů. Před opětovným naplněním nádoby zameťte povrchy kartáčem, abyste vajíčka srazili.

Vyrobte si přírodní DIY odpuzovače komárů

Stejně jako vy, i komáři považují některé vůně za odpudivé. Mezi tyto vůně patří citronella, máta peprná, bazalka, česnek, meduňka, levandule, měsíček, šanta kočičí, rozmarýn a eukalyptus. Při výrobě domácího repelentu proti komárům na zahradě mějte tyto vůně na paměti. Výroba domácího repelentu je snadná, stačí, abyste si pořídili nádobku s rozprašovačem, do ní nalili vodu a do té nakapali esenciální olej dle vašeho výběru (odpuzující vůně zmíněné výše).

sprej

Esenciální spreje dokážou hotové divy. Zdroj foto: Unsplash.com – Brett Jordan

Ústní voda a pivo proti komárům

Tento domácí sprej proti komárům je velmi účinný, co se odrazování komárů týká. Stačí ho nastříkat po celém dvorku. Jeho účinnost vydrží asi dva a půl měsíce.

Složení:

  • Jedna 500 ml láhev ústní vody s příchutí máty
  • 3 šálky epsomové soli
  • 3 láhve vyčichlého piva (levné pivo funguje výborně)

Návod k použití: Vložte všechny ingredience do velké mísy a promíchejte je lžící, dokud se epsomská sůl zcela nerozpustí. Pomocí trychtýře přelijte směs do lahve s rozprašovačem. Směsí postříkejte dvorek či zahradu.

Repelent z jablečného octu proti komárům

Může ocet odhánět komáry? Ano! Zkuste na zahradu nastříkat tento domácí repelent.

Potřebujete:

  • 60 ml vody
  • 60 ml jablečného octa
  • 20-25 kapek oleje Bug Off (zcela přírodní olej vyrobený ze směsi citronely, máty peprné, citronové trávy, cedrového dřeva a pelargonie – opět k dostání na Amazonu)

Návod k použití:

Smíchejte všechny ingredience dohromady a směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem.
Tento repelent proti komárům z jablečného octa údajně zabrání komárům v přístupu na vaši zahradu po dobu několika týdnů. Jakmile zaznamenáte opětovný zvýšený počet škůdců, repelent bez váhání znovu použijte.

Zdroj, Zdroj

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Říj 2024>>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
události
TOPlist