Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kolik budu potřebovat plenek?

Čvc 1630 Autor: Redakce

Otázka, před kterou stojí každá nastávající maminka i tatínek. Nejde přitom ani tak o samotné množství jako o finanční investici. Vyplatí se spíše látkové než jednorázové plenky? Kolik plínek se hodí mít doma pro začátek, kolik si jich vzít do porodnice?

Nenáročnost jednorázových plen

jednorazove plenkyJednorázové pleny jsou moderní vymožeností, kterou naše maminky neměly. Jsou dostupné od těch nejmenších pro novorozence po největší velikosti odrostlejších batolat, které mohou nosit „plenkové kalhotky“. Balení jednorázových plen je sice levnější záležitostí než počáteční investice do látkových plen, ale i jedno balení o 80 kusech pro novorozence vám dlouho nevydrží. Po narození miminka můžete spotřebovat až 10 kusů denně. Velikosti plen (1-6) se liší podle váhy dítěte. Prvních čtrnáct dní využijete vel. 1. Další dva-tři měsíce vel. 2-3. Velikost 4-5 využijete od 1 do 3 let věku dítěte.

„Jednorázovky“ nebo „látkovky“?

Jednorázové pleny jsou sice pohodlným řešením pro maminku v šestinedělí, která neví, kam dřív skočit, ale je to drahá záležitost. Měsíčně se dostanete i u těch nejlevnějších plínek průměrně až k 2000 Kč. Látkové pleny jsou sice pro začátek dražší a vyžadují každodenní údržbu a neustálé praní, v dlouhodobé perspektivě se však více vyplatí. Nejlevnější varianta látkových plen o jedné velikosti do začátku vás bude stát kolem 5000 Kč (18-24 kusů čtvercových plen a svrchní kalhotky). Musíte ale počítat s tím, že dítě se může naučit na nočník až ve 2-3 letech. Další nevýhodou jednorázových plen je fakt, že většina z nich jsou napuštěna chemikáliemi, které mohou vyvolat alergickou reakci. Pro tyto případy jsou vhodnější látkové pleny nebo nakupovat zásadně neparfémované jednorázovky, např. bio pleny Moltex, které jsou vyráběny jen z přírodních zdrojů.

Kolik jednorázových plen budu potřebovat?

Pokud se rozhodnete pro jednorázovky, můžete si je nakoupit dopředu. Newborn plínek vel. 1 budete potřebovat maximálně dvě balení (140ks), celkem na dva týdny. Novorozeně, pokud není předčasně narozené, po porodu rychle roste, jak z oblečení, tak z plínek. Vel. 2 si do zásoby nakupte více, tak do konce třetího měsíce od narození. Spotřeba se bude pohybovat okolo 8 plen denně, v akci můžete nakoupit tedy výhodné balení o téměř 150 kusech. Vel. 3 vám může vydržet do více než půl roku věku dítěte, růst miminka se totiž začíná od porodu lehce zpomalovat. Můžete nakoupit několik zvýhodněných balení naráz. Spotřeba plínek může být od 5 do 8 kusů za den.

dite na nocnikuPleny vel. 4 se hodí zakoupit, když hmotnost miminka překročí 9 kg váhy, individuálně od 7.-8. měsíce. Spotřeba plínek se pohybuje do 5-6 kusů/denně. Velikost může sedět až do 1 roku, ale je to individuální. Pokud má dítě faldíky a opruzeniny z vel. 4, můžete ještě před dovršením 1 roku přejít na 5ky. Ty jsou už pro hodně velká batolata a vydrží vám mnohem déle, stejně tak 6. Dítě už si zvyká na nočník, spotřeba klesá na maximálně 5 plen denně, v létě můžete používat max. 3, pokud dítě necháte běhat nahé po zahradě. Velikost 5 může vydržet do tří let. Pokud je dítě většího vzrůstu od narození, skončíte s plenkováním velikostí 6 nebo plenkovými kalhotkami. Pokud je menší, zbaví se plínek už při vel. 5, není potřeba tedy 6 nakupovat předem.

Běžně k dostání v každém obchodním řetězci jsou plenky Pampers. Jejich cena je ovšem vysoká, vyplatí se nakupovat spíše v akci nebo přes eshopy ve velkých zvýhodněných baleních, které vydrží i měsíc a zaplatíte za ně méně než 1000 Kč. Levnější jsou plenky Huggies, které ovšem neseženete všude, při velkém nákupu v některých eshopech nemusíte hradit poštovné. Stejně výhodné mohou být plenky Bella Happy a zmíněné Moltex.

Druhy látkových plen

latkove plenkyMůžete si vybrat klasické bavlněné čtvercové pleny, které používala vaše maminka. Budete k nim potřebovat svrchní kalhotky, které na plenku navléknete, aby si při „nehodě“ děťátko neušpinilo oblečení. U modernějších typů plen máte „vše v jednom“. All-in-one plínky vypadají jako „jednorázovky“, protože v sobě spojují savou a nepropustnou část. Jejich navlékání je tak pohodlnější než u klasického typu, nemusí se vůbec žehlit, ale jsou dražší a perou se vcelku. All-in-two jsou plenky, které opět spojují savou a nepropustnou část, ale dají se oddělit (většinou patentkem) a prát zvlášť, díky tomu svrchní nepropustné kalhotky déle vydrží.

Ať už si nakonec vyberete jednorázové nebo látkové pleny, nemusíte se obávat, že každý den s dítětem spotřebujete až 10 plen. To pouze na začátku, děti rostou rychle a jejich nároky na přebalování zároveň s tím klesají. Jednoletí mohou spotřebovat až 5 plínek, nebo i méně, podle individuální šikovnosti při učení na nočník. Ke konci užívání plínek budete potřebovat pouze 1 na noc. Hodně štěstí s „plenkováním“!

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Jedna reakce na Kolik budu potřebovat plenek?
  • váítr123 14.11.2021 (14:47)

    Jak a kdy
    Používat Pleny?

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist