Internetový hobby magazín

Menu

Zvířata

Nejnovější články

Když psa trápí váha

Úno 1204 Autor: Komerční sdělení

Moderní nemocí dnešní doby se stala obezita. Stejně jako s ní bojujeme my sami, začíná být fenoménem i u domácích zvířat. Obzvláště v povánočním období je potřeba zhodnotit „napáchané škody“ a přikročit k jejich likvidaci. Proč jsou vlastně domácí mazlíci „při těle“? A jakým způsobem bojovat s jejich nadměrnou hmotností? Tentokrát se z blízka podíváme na téma psí dieta.

obezni pesKde jsou vlastně kořeny obezity u psů? U divokých zvířat dochází k automatické regulaci příjmu potravy a rozhodně netrpí nedostatkem pohybu. Například pes ale žije ve společenství člověka na patnáct tisíc let a jeho tělesná kondice závisí na svém živiteli. Ne nadarmo se tedy říká, že konzumní společnost žije v nadbytku – ten poznáváme na vlastní kůži my i naši zvířecí svěřenci. Problémem je i životní tempo chovatelů, kteří na dlouhé procházky prostě nemají čas a po celodenním pracovním nasazení často ani sílu.

Nejdříve je potřeba si říct, jak u zvířete diagnostikujete nadváhu (neboť obezitu na svém mazlíkovi opravdu poznáte). U některých psů je náročné určit vhodnou váhu i pro veterináře. Přestože existují tabulky s doporučenou váhou jednotlivých plemen, jsou u některých rozmezí v řádech kilogramů, o křížencích nemluvě. „Obecně by na psovi neměla být zřetelně vyrýsovaná žebra, to značí podvýživu. Pokud je však jemným pohlazením ani nenahmatáte a při pohled z boku nemá pes lehce stažené břicho, trpí nadváhou,“ prozrazuje první jednoduchý test hmotnosti psa Ing. Martin Kváš, odborník na výživu zvířat.

Nadměrná váha má běžně známé negativní důsledky: špatná fyzická kondice a snášenlivost vyšších teplot, oběhové a dýchací obtíže, zvýšené riziko cukrovky, nádorových a kožních onemocnění, ale i zácpu a plynatost. Fatální důsledky má vysoká váha na kloubní aparát zvířete. Dochází k jeho násobnému zatížení a zvláště v nedospělém věku roste riziko nevyléčitelné kloubní dysplazie. Proto je správný index hmotnosti pro naše čtyřnohé přátele důležitý obzvláště v období vývinu.

Sklony k nadváze mají u psů (opět paralelně s člověkem) určití jedinci dané dědičně. Proto je potřeba například víc hlídat váhu labradorského retrívra než u kolie. Nejčastějším důvodem obezity u psů je – stejně jako u nás – nevyvážený příjem a výdej energie. Jinými slovy toho pes moc sní, nebo je málo v pohybu, popřípadě kombinace těchto faktorů. Vliv na tělesnou kondici má samozřejmě i věk, protože se v pozdním věku zpomaluje metabolismus a zvíře má tendenci přibírat na váze.

O boji proti nadváze se více dozvíte v některém z následujících článků.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Dub 2024>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist