Internetový hobby magazín

Menu

Dům

Nejnovější články

Kdy plánovat pracovní postup při stavbě domu

Úno 1303 Autor: Františka Podzimková

Chystáte-li se stavět novostavbu, či jen přestavět starší nemovitost, ideální roční dobou pro tuto činnost je jaro. Právě v tuto dobu mají stavebnické firmy nejvíce zakázek a zároveň tedy nejproduktivnější období. Přes zimu je jakákoliv stavební činnost takřka nemožná, ale to vůbec nemusí být na škodu.

Přes toto roční období si totiž můžete v klidu rozmyslet a přesně naplánovat postup krok po kroku. Také je vhodné si v této době obstarat všechna možná, nejen stavební, povolení, abyste hned s příchodem jara mohli se stavbou začít a neztrácet zbytečně čas vyřizováním papírů.

navrh architekta

Nezapomeňte také včas oslovit odborníka

Chcete-li mít totiž skutečně funkční a kvalitní dům, je důležité, abyste si pro vyprojektování vybrali šikovného architekta, který vám navrhne dům podle vašich snů, ale zároveň tak, že bude správně a kvalitně fungovat. Právě během zimy budete mít dostatek času prodiskutovat s architektem všechny požadavky a problémy, které by mohly nastat. S příchodem jara už budete mít jistě vše vyřešené, rozvržené a připravené pro stavbu.

stavba domuJistě máte o domu vlastní představu. Architekt ale do vašich nápadů vnese praktické hledisko například s orientací celého domu tak, aby byl příjemně světlý. Navíc má v hlavě všechny vyhlášky a standardy například pro minimální velikosti jednotlivých místností a podobně. Pokud se navíc jedná o architekta, který má zkušenosti se zařizováním interiéru, máte vyhráno. Můžete totiž postavit dům na míru vysněnému interiéru. Asi vás překvapí, že například s větším akváriem by se mělo počítat od začátku. Jistě oceníte také nákresy a 3d modely, díky kterým si stavbu bez problémů představíte.

Možná můžete namítnout, že domky na klíč nebo typové domky vyjdou nejlevněji. Ne vždy jsou ale dobře řešeny a větší úpravy v projektu nejsou možné. Také se nedají použít na každý pozemek. Zejména v městské zástavbě by dům měl korespondovat s okolní zástavbou nebo splnit podmínky památkářů.

Nakupujte chytře

interier rodinneho domuPřes zimu se také více vyskytují výhodné akce na nákup materiálů, můžete se tedy už předem předzásobit, víte-li, co přesně při stavbě budete potřebovat. I s tím vám pomůže šikovný projektant, který dokáže jen s malými odchylkami spočítat, kolik jakých cihel a dalšího materiálu bude potřeba.

Jestliže si na stavbu domu dostatečně nevěříte a spoustě technologií nerozumíte, máte jistě obavy, aby stavba domu vůbec dopadla dobře. V tomto případě můžete stavbu vašeho domku svěřit stavební firmě, která je zběhlá v oboru a veškeré stavební úkony udělá za vás. Je však třeba dbát na dobré reference, popřípadě se poradit se známými, kteří v tomto oboru už mají nějaké zkušenosti. Je rozhodně lepší si připlatit pár korun navíc, aby stavba byla kvalitní, než být nuceni, kvůli nedokonalosti provedení, za pár let dělat rozsáhlou a drahou rekonstrukci.

Včas? Raději s předstihem!

S projektem domu bezesporu souvisí také inženýrské sítě, připojení do sítě elektrické energie, voda a kanalizace. Počítat musíte s tím, že úřady mají vždy na vše dostatek času, a tak se může stát, že připojeni k elektrice budete klidně až za rok od podání žádosti. Přesně to je důvod, proč je na vše dobré myslet včas a podávat žádosti raději s předstihem.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Kategorie
<<Úno 2024>>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3
události
Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist