Jsou kontaktní čočky i pro mě? Seznamte se s nejčastějšími obavami
Kdo by dnes neznal kontaktní čočky? Přesto s jejich pořízením někdy až příliš váháme. Obavy zda je zvládneme nasadit a pak zase z očí vyjmout i veřejně zažité mýty o nevhodnosti jejich nošení v daných situací s naším názorem udělá své. Přestaňme se spoléhat na informace typu „jedna paní povídala“ a raději berme v potaz názor odborníka. Pak už je rozhodnutí jen na nás.
Většinou mezi lidmi kolují informace o nevhodnosti nošení při pobytu v klimatizované místnosti, při sportování, cestování letadlem či práci na počítači. Někdy může slýchat i o alergiích na kontaktní čočky. Jak je to ale doopravdy? Mohou čočky nějak vadit nebo ohrožovat náš zrak, nebo dokonce vyvolávat pálení a řezán očí? Oslovili jsme proto odborníka z oblasti oftalmologie, MUDr. Štefana Marko, abychom se ho na nejdiskutovanější otázky představ o čočkách a jejich nošení zeptali. Jedná se jen o zažité představy nebo hrozí nositelům čoček nějaké riziko, a jak očím dopřát tu nejlepší péči?
Co práce na počítači a čočky?
„Je pravda, že při soustředění méně mrkáme a výměna slz pod čočkami není dostatečná a nižší je i zásobení rohovky kyslíkem. Klimatizace a zakouřená prostředí jsou navíc známé svým snižováním vlhkosti vzduchu.“ To ale ještě neznamená, že není vhodné nosit kontaktní čočky. „Řešením pak je užívání silikon-hydrogelových kontaktních čoček a roztoku (Biotrue), který zaručuje zvlhčování čočky. Je to bio-inspirovaný roztok, který nositeli pomůže k zachování přirozeného stavu oka, protože jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, dále obsahuje lubrikant, který je také přítomný v očích a díky němuž může být čočka vlhká a pohodlná celý den a za třetí dbá na fyziologii očí a zajišťuje účinnou desinfekci.“
Jak pobývat v klimatizované místnosti s čočkami?
„Pokud jsme v plně klimatizovaných místnostech a nemůžeme větrat, bude nejlepší vybrat čočky s nižším obsahem vody a roztok, který během ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť. Existují totiž roztoky, které ještě 20 hodin po nasazení čočky do oka zachovají zhruba 40% hydrataci na povrchu čočky, a to pochopitelně zajistí pohodlí při nošení. Vhodné je doplnit hydrataci čočky očními kapkami s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek (Hyal-Drop).“
Jak s čočkami při cestování letadlem?
„Cesta letadlem má jisté negativní vlivy na organizmus, a čím je let delší tím jsou tyto vlivy výraznější. Týká se to hlavně tlaku v kabině ve vysoké nadmořské výšce a také výměny vzduchu v kabině (ten se mění zhruba 15 – 20x za hodinu). Suchý vzduch s nižším množstvím kyslíku, se kterým se setkáváme především při delších letech, způsobuje nepohodlí. Doporučovány jsou proto silikon-hydrogelové kontaktní čočky obsahující méně vody a roztok, který silně zvlhčí povrch čočky a také četnější užívání kapek ze skupiny umělých slz, které jsou bez konzervantů a obsahují čistou kyselinu hyaluronovou.“
Co sport a čočky?
„Obecně lze říci, že dobře nasazená kontaktní čočka nositeli zaručí ostrý zrak bez rušivých elementů. To platí i při prudkých pohybech celého těla nebo jenom hlavy. Nejsou přímo určeny typy kontaktních čoček pro určité sporty. V prašném prostředí jsou spíše vhodnější jednorázové kontaktní čočky, naopak při složitých několikadenních vysokohorských túrách je lepší nosit čočky s prodlouženým nošením. Na klasické sporty je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Při plavání jako ochrana před vyplavením čočky z oka jako ochrana před bazénovou chemií bude lepší používat brýle na plavání.“
Tolik názor a zkušenosti odborníka. Nyní už je volba na každém z nás.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.