Jmelí: Více než rostlina vhodná pro polibky
Většina z nás si při slovu jmelí vybaví zelenou kouli s bílými bobulkami zavěšenou nad hlavou pod kterou se tradičně každý rok o Vánocích líbáme. Mnoho lidí ale neví, že jmelí má mnohem větší význam, než jak ho všichni známe. Ačkoli je za normálních okolností jedovaté, tak při správném zpracování dokáže vyléčit mnoho zdravotních neduhů a prospět vaší kráse. V tomto článku se dozvíte, na co vše se dá jmelí použít, jaké jsou jeho druhy a jak ho zpracovat.
Co je jmelí
Jmelí patří do čeledi rostlin Viscaceae. Je to stálezelená poloparazitická rostlina, která se přichycuje na stromy a živí se jimi. U jmelí se sbírají především listy, stonky a bobule. Ájurvédští specialisté z nich připravují bylinné odvary k léčbě fyziologických účinků. Rostlina má silné, žláznaté listy kopinatého nebo oválného tvaru a také husté větve, které jsou dlouhé pár centimetrů. Květy se nacházejí v kompaktních klasech a jsou pravidelné. Ve srovnání s listy jsou žlutější a objevují se hlavně během zimy. Semena jsou snášena ptáky a šíří se tak na další stromy.
Druhy jmelí
Říká se, že na celém světě se pěstují asi stovky druhů jmelí.
Pojďme se o nich dozvědět více:
- Jmelí americké, známé také jako Phoradendron flavescent, je druh jmelí, který roste ve Spojených státech. Používá se také jako sváteční dekorace.
- Jmelí evropské, známé také jako Viscum album, je druh, který se již léta používá k přípravě léčivých tintur a jiných léčiv.
- Dalším druhem jmelí je Loranthus ferrugineus. Je méně obvyklé a používá se k léčbě vysokého krevního tlaku a gastrointestinálních poruch.
- Dalším druhem je jmelí japonské známé také pod názvem Taxillus yadoriki Danser. Používá se k léčbě díky svým antioxidačním a antimikrobiálním látkám.
Zdravotní benefity jmelí
Snižuje krevní tlak
Je známo, že výtažek ze jmelí má velký vliv na hypertenzi, která je stále častějším duševním onemocněním postihujícím miliony lidí na celém světě. Pomáhá snižovat krevní tlak a zmírňuje zátěž našeho kardiovaskulárního zdraví a snižuje dopad aterosklerózy. Výtažky ze jmelí také pomáhají v prevenci infarktu, mrtvice a ischemické choroby srdeční. Zpomaluje puls a snižuje srdeční námahu. Tyto účinky jsou běžně rozšířené u japonských a evropských druhů jmelí.
Protinádorový potenciál
Nejvýznamnějším účinkem výtažku ze jmelí je jeho funkce zpomalení progrese rakoviny. Studie uvádějí, že u pacientek s rakovinou prsu se při užívání jmelí může zlepšit jejich celkový stav. Jiný výzkum v Číně naznačuje, že jmelí obsahuje chemopreventivní látky, o nichž je známo, že snižují vedlejší účinky chemoterapie, jako je vypadávání vlasů, nevolnost a otupělost.
Podporuje dobrý spánek
Jmelí má účinné nervové vlastnosti a používá se již několik let. Pokud trpíte neklidem nebo nespavostí, může vám silný čaj ze jmelí pomoci navodit klidný spánek. Chemické látky obsažené ve jmelí mohou ovlivnit uvolňování neurotransmiterů a uklidnit tak nervový systém, který nám zajistí poklidnou noc. Nervový systém je propojen s cirkadiánními rytmy a zklidňuje spánkový cyklus.
Léčí onemocnění dýchacích cest
Jmelí má zklidňující vlastnosti, díky kterým je důležité pro zklidnění a uzdravení dýchacího systému. Od léčby kašle, přes bolesti v krku až po záněty průdušek, prokázalo své schopnosti uklidnit podráždění a nepříjemné pocity v hrudníku.
Prevence cukrovky
Má antidiabetické účinky, které byly prokázány poměrně nedávno, ale praktikují se již po celé generace. Studie ukázaly, že dokáže pomoci při snižování hladiny glukózy v krvi. Další studie naznačují, že extrakt ze jmelí může stimulovat produkci inzulínu ve slinivce břišní, což pomáhá při regulaci hladiny v těle a snižuje závažnost poruchy. Běžně se doporučuje jako přírodní lék pro pacienty s cukrovkou.
Zmírňuje menstruační potíže
Pokud trpíte menstruačními bolestmi a křečemi, použijte rostlinu jmelí. Můžete si uvařit čaj ze jmelí pro zklidnění zánětu svalů, křečí a uvolnění napětí. Před použitím silného zklidňujícího prostředku, jako je jmelí, se nejdříve vždy poraďte se zdravotním poradcem či lékařem. Jmelí totiž může být škodlivé zejména pro těhotné ženy a ty, které by rády otěhotněly.
Léčí chrápání
Pokud během spánku chrápete, měli byste vyzkoušet šálek silného čaje ze jmelí. Jak již bylo zmíněno, uklidňuje nervy a podporuje kvalitní spánek, zároveň zmírňuje dýchací potíže. Kromě toho může také pomoci snížit pravděpodobnost chrápání během spánku.
Lokální použití k léčbě kožních onemocnění
Jmelí lze použít i ke koupelím. Pastu ze jmelí můžete také nanést na kůži při léčbě křečových žil, ekzémů a vředů na dolních končetinách. Mnozí lidé se také domnívají, že jmelí obsahuje látky, které tlumí bolest a lze jej tak použít k léčbě bolesti kloubů.
Léčba úzkosti a deprese
Jmelí je účinným prostředkem k léčbě stavů souvisejících s náladou, jako je úzkost, deprese a únava.
Podpora hormonální rovnováhy
Jmelí se používá při léčbě příznaků menopauzy. Reguluje také hormony, když žena zažívá či trpí na nepravidelnou menstruaci.
Posiluje kosti a zuby
Jmelí dokáže léčit dokonce i zuby. Jeho listy obsahují minerály, které mohou pomoci při posilování zubů a kostí.
Zabraňuje potratům během těhotenství
Listy jmelí pomáhají předcházet potratům. Pokud chcete listy jmelí plně využít k léčbě problémů s krvácením během těhotenství, nejprve se poraďte se svým lékařem.
Zajímavá fakta o jmelí
Tato rostlina je velmi zvláštní. Nejen, že léčí zdravotní obtíže, ale dokáže také pomoci se zcela jinými problémy.
Zde jsou některé z nich:
- Dokáže být účinným jedem – ano, je to pravda. Při požití může jmelí skutečně otrávit. Týká se to ale pouze zvířat a ne člověka. U lidí však může způsobit rozmazané vidění, křeče, zvracení a ospalost.
- Zjemňuje pokožku a vlasy – Existují související důkazy, že výtažky ze jmelí při použití v kosmetických přípravcích působí protizánětlivě a pomáhají udržovat naše vlasy a pokožku jemné a chráněné.
- Žádná vůně – Víte, že jmelí nijak nevoní? Zamyslete se nad všemi těmi osvěžovači vzduchu, svíčkami a mýdly, které tvrdí, že jmelí voní.
Kde vybrat a jak používat jmelí
Jmelí se vždy používá jako suchá bylina. Sušené jmelí lze použít při přípravě bylinného čaje. Nejjednodušší postup při přípravě čaje ze jmelí je použití horké, nikoliv vroucí vody. Výhody konzumace čaje ze jmelí jsou uvedeny výše.
Jmelí lze užívat také jako potravinu. Někteří lékaři vám mohou předepsat dokonce i injekce.
Ve specializovaných obchodech je k dostání několik produktů, které obsahují jmelí nebo doplňků stravy se jmelím. Vybírejte však s rozvahou. Při výběru byliny si nejprve vždy dobře přečtěte etikety. Poraďte se s lékařem, zejména pokud máte vysoký krevní tlak. Pamatujte, že bylina je známá tím, že způsobuje nežádoucí účinky, zejména pokud konzumujete její listy.
Jmelí je nejlepší užívat pod vedením zkušeného bylinkáře. Ten vám může monitorovat puls při malém dávkování. Pokud váš puls začne slábnout, nemusí být jmelí pro váš organismus vhodné.
Doporučené dávkování
Zde je správné dávkování listů jmelí, které je třeba dodržovat:
- Použijte malou dávku listů. Někteří bylinkáři používají v malých dávkách pouze jeden nebo dva mililitry extraktu denně. Nízké dávkování dokonce lékaři navrhují jako léčbu rakoviny.
- Z byliny nebo plodu jmelí se připravuje čaj. Doporučená dávka je 10 gramů denně.
- Výtažky se obvykle aplikují podkožní injekcí v dávce 0,1-30 miligramů, a to několikrát za týden.
Nežádoucí účinky jmelí
Listy jmelí mají významný přínos pro naše zdraví. Užívání této rostliny jako rostlinného léku má však určité vedlejší účinky.
Mezi nežádoucí účinky patří následující:
- Jmelí může vést k průjmu.
- Jeho listy mohou způsobit sucho v ústech a bolesti žaludku.
- Způsobuje nadýmání žaludku, pokud se užívá ve středních dávkách.
- Pokud se užívá ve vyšší dávce, mohou listy jmelí vést ke ztrátě chuti k jídlu.
Bezpečnostní opatření
Většina lidí používá listy jmelí k léčebným účelům. Pokud však po užití rostliny zaznamenáte některý z těchto příznaků, musíte se poradit s lékařem.
- Náhlé skvrny na těle
- Bolest hlavy
Existuje několik druhů jmelí, které se používají v bylinné medicíně. Výtažky ze jmelí kupujte pouze u dobře vyškoleného bylinkáře. Než přidáte bylinu do svého jídelníčku, vždy se poraďte se zdravotním poradcem či lékařem, abyste se ujistili, že je to vhodná volba pro vaše zdraví.
Komentáře k článku
Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.