Internetový hobby magazín

Menu

Zahrada

Nejnovější články

Ještě není pozdě! Poradíme vám, co vše se dá zasadit v červenci

Čvc 2217 Autor: Claudie Kornelová

Teď, když nastávají nejteplejší dny vegetační sezóny, si možná myslíte, že je čas odložit zahradnickou lopatku a rukavice. Ne tak docela! Ve skutečnosti můžete v červenci vysadit mnoho různých jedlých a okrasných produktů, které vám přinesou bohatou úrodu nebo oživí zašlé záhony, nádoby a truhlíky. Mnoho druhů lze navíc vysadit ze semen i nyní, kdy vám zbývá dostatek času do příchodu mrazů. Podívejme se, které druhy to jsou.

pěstování

Ani v červenci není na pěstování pozdě. Zdroj foto: Unsplash.com – Sandie Clarke

Obvykle můžete v červenci vysadit tyto rostliny:

Dýně

Pokud chcete dýně na pečení, podzimní výzdobu nebo vyřezávání, je nejvyšší čas zasadit jejich semena do země. Pokud máte na zahrádce málo místa, hledejte kompaktní odrůdy, které však stále potřebují k růstu asi 6 až 8 metrů čtverečních. Do každé jamky dejte několik dýňových semínek a zalévejte je, zejména když se tvoří květy a plody.

Vypěstovat si můžete například dýně. Zdroj foto: Prima-receptar.cz

Šrucha velkokvětá

Tyto odolné, nízko rostoucí sukulenty, zvané také portulaka, snášejí horko i sucho. Kvetou celé léto až do silných mrazů a vypadají úžasně na závěsných koších nebo záhonech.

Rajčata

Ani na rajčata, která zbožňují teplé teploty, ještě není pozdě. Čtěte si však pozorně štítky na rostlinách. Přestože mnoho odrůd rajčat dozrává přibližně 100 dní, najdete i takové, které dozrávají 50 až 60 dní, což je ve většině klimatických oblastí dostatečná doba na sklizeň před mrazem.

rajčata

Pokud milujete rajčata, nyní je vhodná doba na jejich výsadbu. Zdroj foto: Unsplash.com – Josephine Baran

Ostálka

Tyto robustní letničky vdechnou zašlé zahradě nový život. Dají se sehnat ve výrazných odstínech červené, oranžové, bílé, lososové a žhavě růžové. Ostálky kvetou a kvetou, aniž byste se o ně museli starat, protože jsou mimořádně odolné vůči teplu a suchu.

Špenát

V chladnějších oblastech začněte s výsevem špenátu již nyní. Špenát vysévejte do řádků stejně, jako to děláte vždy na jaře. Lehce semínka přikryjte zeminou a udržujte je vlhké. V horkém podnebí se rozhodněte pro jiné rostliny, které jsou podobné špenátu a které snesou horko, například malabarský špenát, což je vlastně taková liána s jedlými listy.

špenát

Špenát má v sobě mnoho prospěšných vitamínů. Zdroj foto: Unsplash.com – Louis Hansel

Pětkovec kopinatý

Tyto letničky jsou skvělými letními květinami a také výbornou volbou pro vaší zahradu. Dají se totiž sehnat ve veselých růžových, fialových a čistě bílých barvách. Pětkovec milují motýli, včely a kolibříci. Stejně dobře se hodí k oživení vybledlých truhlíků.

Aksamitník

Tyto houževnaté letničky vydrží čilé až do silných mrazů. Aksamitník v zářivých odstínech žluté, zlaté, oranžové a dokonce krémově bílé barvy vypadá dobře zkrátka v každé zahradě a dodá květináčům nebo záhonům jasnou barvu a šmrnc.

aksamitník

Aksamitník zkrášlí každou zahradu. Zdroj foto: Unsplash.com – Олександр К

Fazole

Rozhodně není pozdě na druhou úrodu fazolí – nebo dokonce na první úrodu, pokud jste nedávno uvolnili místo na zahradě. Fazole doslova milují teplé počasí, takže semena rychle vyklíčí. Keříčkové a tyčkové fazole, které ke svému šplhání potřebují mříž nebo síť, jsou velmi plodné, takže čím častěji je budete sklízet, tím více jich získáte.

Libora (také Lantana)

Nádherné syté odstíny růžové, fialové, oranžové, žluté a čistě bílé barvy dělají z lantany velmi vítaný doplněk každé zahrady uprostřed léta. Jsou to letničky odolné vůči teplu a suchu, které milují opylovači! V mírnějším podnebí někdy přežívají i zimu.

libora

Libora má krásné odstíny, které doplní nejednu zahradu. Zdroj foto: Unsplash.com – Nadiia Ganzhyi

Okurka

Okurky jsou rychle rostoucí, takže můžete vysadit jejich semena pro další úrodu před prvními mrazy. Hledejte kompaktní keříčkové odrůdy, které na zahradě zaberou méně místa. Keříčkové druhy se dobře vyjímají i v nádobách.

Komentáře k článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*
*

Nenalezeny žádné komentáře, buďte první, kdo článek okomentuje.

Odběr novinek

Přihlášením vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

TOPlist